Proglasi li Ustavni sud Zakon o kriznom porezu neustavnim, država bi imala pola godine da se prilagodi novonastaloj situaciji. Sve to vrijeme ubirala bi “harač”, koji bi na kraju opet bila dužna vratiti.
- Ako bi građani pravdu morali iskamčiti privatnim tužbama, tad bi država, uz oko 1,5 milijardu kuna od ubiranja poreza pola godine, ostala i bez 7,8 milijardi kuna, koliko bi građane stajalo pokretanje tužbi - rekao je ekonomist Ljubo Jurčić.
Zagrebački odvjetnik Milivoj Žugić kaže da, ako Zakon o kriznom porezu proglase neustavnim, građanima će se novac u svakom slučaju morati vratiti.
- Moguće je da će do njega moći doći samo privatnim tužbama, ako država sama ne vrati novac. Svaki građanin bi za to morao izdvojiti oko 3000 kuna - kaže Žugić.
KOSOR ĆE O REFERENDUMU PRIČATI S BRANITELJIMA
Premijerka Kosor komentirala je prijedlog Petra Lovrića koji predlaže referendum i ograničavanje socijalnih prava. Međutim, uvjerena je da rezovi socijalnih prava nisu ono na što je Lovrić ponajprije mislio.
- Lovrić je branitelj i gospodarstvenik te razumije situaciju u kojoj smo se našli i zna kako se izvući iz toga. ja bih podržala svaku vrstu preraspodjele - rekla je Kosor za Večernji list. Kao primjer je navela prijevoz javnim i državnim službama za kojeg se izdvaja 1,4 milijarde kuna, za regeres i božićnice još oko 1,3 milijarde. Kosor kaže kako je to velik novac te da ga ona ne bi mogla oduzeti radnicima.
- Ljudi bi imali veće plaće, s većim uplatama doprinosa i mirovina bi jednoga dana bila veća. To je nešto o čemu vrijedi razmisliti - kaže premijerka. Već za idući tjedan najavila je sastanak s Petrom Lovrićem i ostalim inicijatorima referenduma. S njima bih željela razraditi ideju.