To je to što me zanima!

Afganistan nas koštao više od Pelješkog mosta: Hrvatska je potrošila oko 2,3 milijarde kuna

U misiji u Afganistanu tijekom 17 godina poginuo je jedan, a ranjena dvojica hrvatskih vojnika. Hrvatski angažman, struktura njezinih snaga u misiji kao i njezine zadaće mijenjali su se razvojem same operacije
Vidi originalni članak

U 17 godina u NATO-ovim operacijama u Afganistanu Hrvatska je okvirno potrošila 2,3 milijarde kuna. Riječ je iznosu usporedivom s cijenom gradnje Pelješkoga mosta, piše u utorak Jutarnji list.

Prema MORH-ovim podacima, u Afganistan su od veljače 2003. do rujna 2020. u 35 kontingenata upućena 5722 pripadnika Oružanih snaga.

POMOĆ Pakistanska PIA uvodi čartere iz Kabula, evakuirali 45 Nijemaca

U cijenu koju je Jutarnji list dobio od MORH-a nisu uračunati troškovi pripadnika hrvatskih policijskih snaga i diplomata Ministarstva vanjskih i europskih poslova koji su također bili uključeni u operacije ISAF i Resolute Support, što znači da je ukupni iznos koji su hrvatski porezni obveznici izdvojili za operacije uspostave u Afganistanu veći od spomenutih 2,3 milijarde kuna.

Međutim, broj hrvatskih policajaca i diplomata nije bio toliko velik da bi znatnije povećali navedeni iznos jer su vojni troškovi dominantni.

U misiji u Afganistanu tijekom 17 godina poginuo je jedan, a ranjena dvojica hrvatskih vojnika. Hrvatski angažman, struktura njezinih snaga u misiji kao i njezine zadaće mijenjali su se razvojem same operacije.

Odlazak hrvatskih vojnika u Afganistan prethodio je ulasku Hrvatske u NATO i trebao je tu organizaciju uvjeriti da su hrvatske vojne snage interoperabilne, tj. dorasle sudjelovanju u međunarodnim vojnim misijama.

PREVEZLI IH U DOHU Prvi let nakon povlačenja: Iz Kabula su evakuirali 200 ljudi

Hrvatska je primljena u NATO u travnju 2009., a u anketi koju je u proljeće 2010., godinu dana od priključenja NATO-u, provela Agencija JFK, 54,1 posto ispitanih hrvatskih građana podržalo je sudjelovanje hrvatskih vojnika u Afganistanu.

"Treba imati na umu da je većina toga iznosa potrošena na plaće hrvatskih vojnika i časnika koji su tamo sudjelovali pa je stoga novac ostao u Hrvatskoj", rekao je za Jutarnji list profesor sigurnosnih studija Vlatko Cvrtila.

PROSVJEDOVALI U KABULU Fotografija obišla svijet: Taliban uperio pušku u nju, a hrabra žena je hladno gledala u cijev

Korist od hrvatskog sudjelovanja u operaciji u Afganistanu, tvrdi Cvrtila, višestruka je unatoč tome što cilj NATO-ove misije - a to su gradnja lokalnih, regionalnih i nacionalnih kapaciteta te države koja je pružala utočište terorističkim skupinama - nije ostvaren, donosi Jutarnji list.

Idi na 24sata

Komentari 10

  • frajer_2 15.09.2021.

    Pune tri godine, kineski radnici gradili su Pelješki most. Kroz cijelo to vrijeme, nijednom nisu bili kod svojih obitelji u Kini. Nikada se nisu ni okupali u našem moru. Samo su radili, spavali i jeli. Tako tri godine. Naši ministri se hvale kao da su oni sami golim rukama gradili most, a bez Kineza i kineskog čelika, sve bi to bilo neizvedivo.

  • biberrr 15.09.2021.

    Usrećili smo se sa EU i NATO paktom,od 2008 do danas nam je godišnji BDP pao sa preko 70 miljardi dolara na preko 50 miljardi ove godine. I Srbija nas prestiže po godišnjem BDPu po prvi puta u povijesti u 2021.

  • duke nukem 14.09.2021.

    Bolesno….

Komentiraj...
Vidi sve komentare