Tvrtka ACI koja upravlja nacionalnim sustavom marina, u prvom je tromjesečju ostvarila pet milijuna eura prihoda od prodaje ili 11 posto više nego u istom lanjskom razdoblju, izvijestili su iz ACI-ja, dok njihovo izvješće na Zagrebačkoj burzi pokazuje da su tromjesečje završili s 1,2 milijuna eura gubitka.
Ukupni prihodi ACI-ja u prvom tromjesečju iznosili su 5,2 milijuna eura ili za oko 1,4 milijuna eura više nego u istom razdoblju prošle godine, što je pratio i rast ukupnih rashoda na 6,4 milijuna eura ili za nešto malo manje od milijun eura u odnosu na lani.
Tako je tromjesečje ACI završio s gubitkom od 1,2 milijuna eura, što je za oko 450 tisuća eura veći gubitak nego u prvom tromjesečju 2022.
"ACI je, nakon rekordne 2022. i u prvom kvartalu 2023. nastavio s pozitivnim poslovnim trendom, uključujući i porast fizičkih pokazatelja za pet posto, što sve ukazuje na to da će i ova jubilarna godina, 40. u povijesti ACI-ja, biti vrlo uspješna", ističu iz te tvrtke.
Predsjednik uprave ACI-ja Kristijan Pavić poručuje i da je ova godina prekretnica u poslovanju kroz očekivanu realizaciju značajnih projekata, uz ostalo i da će projekt izgradnje ACI marine Rijeka ući u iduću fazu realizacije i da će se kroz kraće vrijeme ostvariti uvjeti za potpisivanje ugovora o koncesiji i početak izgradnje.
"Uslijed ulaska Hrvatske u šengenski prostor i eurozonu očekujemo povećanje potražnje za našim uslugama, posebice tijekom glavne nautičke sezone, za koju se aktivno pripremamo. Većina ključnih ciljeva ACI-ja polazi od pretpostavke produljenja trajanja koncesijskih ugovora za cijeli ACI sustav, što je također projekt na čijoj se realizaciji intenzivno radi", rekao je Pavić.
Navodeći da porast prihoda od prodaje u prvom kvartalu od 11 posto znači i rast tih prihoda za 510 tisuća eura u odnosu na isto razdoblje prošle godine, iz ACI-ja dodaju da im je najznačajniji porast prihoda bio kod usluge godišnjeg veza.
Iznose i da su u kvalitetu infrastrukture i ponude u sustav u prvom kvartalu uložili dodatnih 930 tisuća eura, a najznačajnija ulaganja od toga ili 75 posto odnose se na izvođenje radova na sidrenom sustavu u marini Palmižana.
Ostalo čine ulaganja u radove na kolnom ulazu u ACI marinu Vodice te druga s ciljem podizanja standarda i kvalitete.
Od ostalih poslovnih pokazatelja izdvajaju da je u prvom kvartalu za osam posto povećan broj brod-dana na dnevnom vezu, za pet posto na stalnom vezu, a slični su i fizički pokazatelji u metar -danima, koji na razini sustava također rastu pet posto.
"Na temelju fizičkih pokazatelja proizlazi da je prosječna dužina plovila na vezu u ACI marinama 11,48 metara", kažu iz ACI-ja, dodajući da je na dan 31. ožujka 2023. u njihovim marinama duž Jadrana na godišnjem vezu bilo 3.508 plovila ili 174 više nego na isti dan prošle godine.