To je to što me zanima!

A što dalje? Očekivani poraz za May ostavlja Britance u limbu

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video
Dok Britaniji prijeti najdublja politička kriza u zadnjih pedeset godina, glasnogovornik May kaže da će ona brzo odgovoriti na rezultate glasanja.
Vidi originalni članak

Britanska premijerka Theresa May suočena je u utorak s vjerojatnim povijesnim porazom na glasanju o njezinom sporazumu o brexitu u parlamentu, zbog čega bi se Velika Britanija mogla naći u limbu.

MORA UVJERITI ZASTUPNIKE Zadnji pokušaj May: 'Dajte podršku dogovoru o Brexitu'

Samo dva i pol mjeseca prije predviđenog izlaska Britanije iz EU-a, očekivani poraz Therese May ostavlja otvorenim niz ishoda, od oživljavanja njezina sporazuma, izlaska iz EU-a bez sporazuma do održavanja novog referenduma na kojem bi Brexit mogao biti posve zaustavljen.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Dok Britaniji prijeti najdublja politička kriza u zadnjih pedeset godina, glasnogovornik May kaže da će ona brzo odgovoriti na rezultate glasanja. Sjednica britanskog parlamenta na kojoj će se glasati o Mayinu sporazumu trebala bi početi u utorak u 19 sati po lokalnom vremenu.

Glasnogovornik je također rekao da na sastanku premijerke i ministara u utorak ujutro nije bilo govora o odgodi Brexita nakon roka 29. ožujka.

May tvrdi da je prihvaćanje njezina sporazuma jedini način na koji parlament može ispuniti svoje obećanje da će provesti rezultate referenduma iz 2016. te da bi sve drugo bilo "katastrofalno" za demokraciju. Njezini ministri ustrajavaju na toj poruci u utorak uoči glasanja. 

"Britanski narod povjerio nam je odgovornost", rekao je ministar okoliša Michael Gove za radio BBC. "Hoćemo li ispuniti ta očekivanja i glasati za napuštanje Europske unije ili ćemo ih razočarati i naštetiti našoj demokraciji tako da nećemo glasati za izlazak iz EU-a?", upitao je.

THERESA MAY: 'Zastupnici blokiraju Brexit, a parlament je na mrtvoj točki...'

Mnogi zastupnici iz premijerkine Konzervativne stranke koji su za Brexit odbacuju njezin sporazum s EU-om, posebice odredbu o tzv. "backstopu", zaštitnom mehanizmu koji jamči da neće biti tvrde granice na irskom otoku u slučaju da se do isteka prijelaznog razdoblja ne dogovori novi sporazum koji će omogućiti da se izbjegne ponovna uspostava graničnih kontrola između Irske i Sjeverne Irske.

Dominic Raab, koji je dao ostavku na dužnost ministra za Brexit u studenome u znak prosvjeda protiv premijerkinih planova, izjavio je da vlada ne bi smjela izgubiti živce zbog mogućnosti Brexita bez sporazuma. Mnogi poslodavci strahuju da bi takav izlazak značio kaos za poslovanje.

"Mi ćemo izaći 29. ožujka", rekao je on dodavši da je vrijeme da se na ovom glasanju jasno kaže da su trenutačne odredbe sporazuma neprihvatljive.

MAY O BREXITU: 'Naći ćemo se na neistraženom terenu ako odbace sporazum'

Britanski parlament glasat će u utorak navečer o sporazumu koji je britanska vlada ispregovarala s preostalih 27 članica u studenome prošle godine.

U slučaju da May večeras izgubi, očekuje se da će čelnik laburista Jeremy Corbyn pozvati na izglasavanje nepovjerenja premijerki.

Idi na 24sata

Komentari 17

  • PRCO 15.01.2019.

    Vidim veliku politicku pismenost kod nas,kakva korist od silovanja britanije ,ako hoce izaci nek izadju iz ove zabokrecine EU.

  • 15.01.2019.

    A.. sad je pitaje tko ima živce.Generalno nas, uopće ne zanima ostaje li May ili ne. U krajnjem slučaju su i prošoga puta, svi zajedno glasovali za napuštanje. Ali evo teorijski napuštanje "Brexita" čak i Eu drži mogućim, no do dređenoga datuma.May odbija svaku odgovornost, a ja čisto sumnjam u izmijene. Kako stvari stoje, ubijeđena sam da Britanija ostaje pri brexitu. Premda formalno, London ima mogućnost do trećega mjeseca,bez usaglašavanja sa EU, povući odluku izlaska iz unije, što je potvrđeno i od EuGH u prosincu. Ali May plaši i upozrava o „katastrofalnim“ posljedicama za britansku demokraciju, ako bi izignorirali rezultat Brexit-Referenduma od 2016 g. A sve ide u prilog teoriji,kako je ovo večeras pokušaj britanije, igrati"rozinen poker"sa cijelom europom, koja joj nebi trebala dozvoliti da 27 članice Eu pravi klaunovima.Eu je s britanijom mukotrpno sve ispregovarala i kompromisno stavila točku na i. Prelazna faza bi trebala i ostati fiksno do kraja 2020. Znam da Brüssel i London imaju i oštre točke i to dosta, ali...Prije svega "Backstop“granicu prema sjevenoj Irskoj..Ublažavanje granice između sjeverne Irske i Irske. Znači ako se nakon jednoga prelaza od 21 mjeseca,riješenje nije našlo, situacija je ista. Sjeverna Irska će imati na sjeveru bolje odnose sa Eu nego sa britanijom.Kod "No-Deal“-scenarija opet posledice za Vb.su udarac u gospodarstvo do 8%, nezaposlenosti, manje poreze.. zračni promet..licence se g i tisuću još drugih..Britanci prave grešku povijesti.

  • 15.01.2019.

    Navijam da odbiju sporazum, izglasaju Mrs nepovjerenje i raspišu nove izbore. Narodu je došlo iz dupeta u glavu, žele ostati u EU!

Komentiraj...
Vidi sve komentare