Državno odvjetništvo ima obvezu po službenoj dužnosti ispitati ovaj slučaj i donijeti odluku hoće li ili neće teretiti bivšu predsjednicu Ustavnog suda.
Kaže nam to Branko Šerić, odvjetnik specijaliziran za kazneno pravo. Povod je pravomoćna presuda Visokog upravnog suda po kojoj je bivša predsjednica Ustavnog suda Jasna Omejec sama sebi potpisala rješenje kojim će koristiti povlasticu kolokvijalno nazvanu “6+6”. Radi se o tome da dužnosnik ima pravo šest mjeseci primati punu plaću i još šest mjeseci pola plaće nakon što napusti svoju funkciju.
Omejec je otišla u lipnju 2016. godine, a 24sata su prva pisala o njezinoj spornoj odluci. Omejec je čekalo njezino staro radno mjesto na Pravnom fakultetu u Zagrebu. U tom slučaju, ona ima pravo na maksimalno dvije plaće, a uzela ih je šest.
Omejec je kao predsjednica Ustavnog suda zarađivala 20.798 kuna neto, a s porezima i doprinosima država je za svaku njezinu plaću trošila 47.000 kuna. Dakle, Omejec je primila nezakonito 83.192 kune, a državu je to stajalo 188.000 kuna.
Omejec je počela na Pravnom fakultetu raditi 1. prosinca 2016. nakon što je dobila punih šest plaća. Prvo je Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa utvrdilo da Omejec nije mogla koristiti i pravo na povratak na radno mjesto i pravo na “6+6”. Omejec se žalila, ali je odluku potvrdio i Upravni sud.
Sad je Visoki upravni sud potvrdio da bivša predsjednica Ustavnog suda pogrešno tumači zakon. Ali unatoč toj presudi, po Zakonu o sprečavanju interesa nema sankcije za Omejec niti novac treba vratiti. Iz Povjerenstva su nam rekli da su spremni dostaviti dokumentaciju DORH-u jer jedino oni odlučuju hoće li pokrenuti postupak protiv Omejec. Pitali smo i nju hoće li vratiti novac ili će se možda žaliti na Ustavni sud na ovu presudu. Omejec nam je rekla da nije dobila presudu pa je ne može komentirati.