Strah nas je izaći iz kuće. Imamo njive koje ne možemo obrađivati jer su minirane, a stalno strepimo za živote djece, tvrdi Dijana Tadić (33) iz Sunje. Majka je troje djece i svakoga dana ponavlja im da ne smiju ulaziti u dvorišta napuštenih kuća i šumarke, pogotovo ako ispred njih stoji tabla s upozorenjem da je područje minirano. Hrvatski centar za razminiranje (HCR) table upozorenja postavio je tek lani, tvrdi Dijana, a do tada su samo nagađali što se krije u visokoj travi. Srećom, dodaje, ljudi su oprezni pa nitko nije stradao od mina.
Janja Ćurić (54) pronašla je minu obrađujući polje kukuruza koje je već bilo razminirano.
- U jesen prošle godine suprug i ja smo sadili kukuruz. Ja sam u zemlji opazila neki metalni predmet maslinastozelene boje, u obliku tanjura. Izvadila sam ga, a moj muž je viknuo da bježimo. Tek mi je poslije objasnio da je to bila mina - prisjetila se Janja. U Hrvatskom centru za razminiranje tvrde da problem nije njihov.
- Lokalna uprava određuje prioritete u razminiranju. Tu je najznačajnija uloga županijskoga koordinatora - rekao je Mladen Crnković, predstojnik ureda ravnatelja HCR-a. No koordinator za razminiranje u Sisačko-moslavačkoj županiji Zdenko Sešo tvrdi da svake godine HCR-u šalju prioritete, no HCR ih ignorira.
- Na taj posao HCR-a Županija nema utjecaja, a nemam ni ja kao županijski koordinator - tvrdi Sešo.
NAČELNIK OPĆINE: U HCR-U LAŽU!
Načelnik općine Sunja Josip Kozarić tvrdi kako općinsko poglavarstvo HCR-u redovito šalje zamolbe za razminiranje.
- Oni lažu. Odgovornost je isključivo na njima jer mi šaljemo prioritete, ali oni razminiraju ono što hoće - zaključio je Kozarić.