To je to što me zanima!

12 žigosanih: Imali plaće veće i od premijera i od predsjednice

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video
Koliko su zarađivali bivši predsjednik uprave Uljanika Rossanda i ostali menadžeri Uljanikovih tvrtki dugo su uspijevali kriti od radnika i javnosti. No, samo je Rossanda mjesečno zarađivao s bonusima između 40.000 i 50.000 kuna
Vidi originalni članak

On je to opovrgavao tvrdeći da mu je plaća skromnija. Upravo je Gianni Rossanda jedan od 12 uhićenih. Rođeni je Puljanin koji je 1994. završio Fakultet ekonomije i turizma. Specijalizirao je financije i stekao zanimanje diplomiranog ekonomista.

POGLEDAJTE VIDEOVIJESTI:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Od studentskih dana je vezan za Uljanik, u kojemu se nakon završetka studija zaposlio u brodogradilištu kao ekonomski analitičar. Kroz tri godine je napredovao preko pozicije voditelja financija Uljanik Strojogradnje do direktora društva Uljanik Financijske usluge.

Nakon toga prelazi u matičnu grupu Uljanik, gdje vodi financiranje svih društava. Tijekom 2012. intenzivno je radio na provedbi organiziranog radničkog dioničarstva u Uljaniku. Godinu kasnije, neposredno pred preuzimanje riječkog brodogradilišta 3. maj, postaje predsjednik uprave Uljanika. Pod njegovim vodstvom Uljanik je tonuo pet godina. Dugovi su eskalirali, a novac ispario.

BOŽINOVIĆ O 12 UHIĆENIH LJUDI: 'Oštetili su Uljanik i proračun za više od jedne milijarde kuna'

Ukratko, Uljanik je 2013. imao 200 milijuna kuna gotovine na raspolaganju te više od 630 milijuna kuna dugoročnih obveza i 1,3 milijarde kuna kratkoročnih obveza. Na kraju 2016. kratkoročne obveze su iznosile 3,2 milijarde kuna, što je dva i pol puta više kratkoročnih obveza nego na kraju 2013.

Svakom godinom je bilo sve gore. Uljanik je 2017. završio s 55 milijuna kuna raspoložive gotovine, a to znači da mu je trebalo 60 puta toliko novca kako bi pokrio sve kratkoročne obveze. Tako se poslovalo pod Rossandom.

TKO SU UHIĆENI? Menadžeri Uljanika osnovali su tajanstvenu tvrtku od 2 kune!

Priveden je i Dragutin Pavletić, direktor Uljanik Plovidbe, koji je pred pulskim MUP-om kratko rekao novinarima: “Tužno je ovo”. Upravo je on nedavno u intervjuu za Glas Istre rekao da je netko prije šest mjeseci trebao reći ljudima: “Gotovo je, nema spasa”. On je samo godinu dana bio u nadzornom odboru Uljanika, iz kojeg je svojevoljno izašao. Pričao je kako je ljutit na sadašnju garnituru u Uljaniku jer nisu rekli da Uljanik nikad nije prošao restrukturiranje.

VIDEO: UHIĆENJE ROSSANDE Bivši šef Uljanika imao je duplo veću plaću od Plenkovića i vilu

Ujedno je izjavio: “Zabrinut sam što smo mi iz Uljanik Plovidbe etiketirani kao lopovi i kriminalci koji smo pokrali brodogradilište. Mi smo za Uljanik i 3. maj samo radili benefite”.

PULSKI ŠKVER IDE U STEČAJ Kraj Uljanika: 'To je tragedija, netko će tu debelo odgovarati'

A među onima koji su radili “samo benefite” našao se u policijskoj pratnji i Rossandin prethodnik Anton Brajković. Nakon provedene privatizacije i dokapitalizacije Uljanika te u jeku procesa preuzimanja riječkog 3. maja, sam je tražio razrješenje s funkcije. Tad su, uz Rossanda, u upravu Uljanika postavljeni još Marinko Brgić i Veljko Grbac. Oni su isto uhićeni.

Idi na 24sata

Komentari 184

  • grumla 10.04.2019.

    Ne treba njih hraniti na račun poreznih obveznika u zatvoru. Svu imovinu njih i njihovih obitelji oduzet blokirati im sve račune i oduzet putovnice i osobne . Dati im bonove za socijalnu kuhinju i neki socijalni smiještaj i doživotan prisilan društveni rad metenja kruga Uljanika bez plaće.

  • 27.03.2019.

    Pa i Uprava Zg.holdinga kao i grada Zagreba ima vece place od clanova Vlade!

  • Kolarić 27.03.2019.

    Balkanski su narodi u velikoj većini skloni razno raznim spletkama, improvizacijama i lišeni gotovo bilo kakvih moralnih i društvenih odgovornosti. Spremni su za trenutni osobni interes ugroziti i vlastiti dugoročni opstanak. Što je najveći razlog učestalih ratova i raspada društvenih institucija na ovim prostorima. Stoga vrhovne državne institucije trebaju donijeti zakon o moralnoj i materijalnoj odgovornosti naspram državne imovine i povrede časti. Zakon po kojemu bi bilo koji politički djelatnik, uhljeb, manager ili tajkun koji je oštetio državni proračun i moralno se ogriješio prema službi ili državnoj zajednici, odgovarao sa svom svojom imovinom, kao i imovinom šire obitelji. Gubi sva građanska i osobna prava u toj državnoj zajednici na period koji zakonodavstvo odredi. Za najveće slučajeve, trajno. Takvim bi se zakonom riješili najveće prijetnje opstanka naše zajednice, otjeralo većinu onih koji oštećuju državni proračun te moralno ruše ugled naše zajednice. Spasili bi državni proračun, institucije i radna mjesta za poštene i vrijedne građane. Stvorili bi uvijete povratka za većinu onih koji su bili prisiljeni otići zbog osobne egzistencije. Trbuhom za kruhom neka idu svi oni koji su se drznuli pljačkati moju Hrvatsku!

Komentiraj...
Vidi sve komentare