Svi znamo priču o Johnu Montaguu (1718. – 1792.), grofu od Sandwicha, koji je svojem slugi rekao da mu stavi komad pečene govedine između dviju kriški kruha kako se ne bi morao odvojiti od kartaškog stola da bi jeo. Na mjestu govedine do danas se našlo mnogo sastojaka, a popularnost ovog praktičnog jela samo je rasla, tako da danas postoji u raznim varijacijama i u svim svjetskim kuhinjama. Evo 8 zanimljivih primjera iz raznih zemalja svijeta.
Croque Madame (Francuska)
Recept popularan u svim frankofonskim zemljama kaže da se kriške bijelog kruha (obično je riječ o tostu) potope u bešamel, pospu sirom (po mogućnosti grujerom) i šunkom te se na vrh nakon prženja stavlja jaje na oko.
Vada pav (Indija)
Začinjeni, prženi krumpir potopljen u u chutneyju i posut svježim čilijem jedna je od najpopularnijih vrsta ulične hrane u Indiji, a osobito je poznat onaj iz Mumbaija.
Cheeseburger (SAD)
Najpoznatija varijacija klasičnog hamburgera dodaje mu samo sir (cheddar), a jede se s hrskavim krastavcima, kečapom, senfom i/ili majonezom.
Choripan (Argentina)
Sastojci ovog jela jasni su iz njegova naziva: pan je na španjolskom kruh, a chorizo kobasica. Obično se servira s chimichurri umakom ili senfom, u pecivu naravno.
Shawarma (Izrael)
Mješavina mesa na žaru (janjetina, piletina ili govedina) koja je omotana kruhom te sadrži ukiseljeno povće, tabboulehi i faitov. Kao ulična hrana popularna je među Libanoncima, Jordancima, Izraelcima i Palestincima.
Lobster roll (SAD)
Meso jastoga potopljeno u majonezu s pecivom čini jedan od omiljenih američkih sendviča. Poznavatelji kažu da su najbolji oni iz savezne države Maine.
Katsu sando (Japan)
Jednostavnosti skloni Japanci na krišku bijelog kruha stavljaju pileći, goveđi ili, najradije, svinjski odrezak paniran panko mrvicama, a sočnost postižu dodatkom tonkatsu umaka koji sadrži đumbir i čili.
Banh mi (Vijetnam)
Kako bi napravili svoj omiljeni sendvič, Vijetnamci u posebnu vrstu peciva stavljaju komadiće govedine, ukiseljeno povrće, začine te na kraju umak od čilija s majonezom.
Tipični hrvatski sendvič?
Budući da je hrvatska kuhinja vrlo raznolika, mogli bismo govoriti o barem nekoliko regionalnih varijanti hrvatskog sendviča: dalmatinskom (pršut, ovčji sir), slavonskom (kulen, krumpirovo tijesto), zagorskom (svježi sir, vrhnje) itd., no generalno možemo reći da Hrvati ne mogu zamisliti sendvič bez majoneze.
Pogledajte koji su se sendviči sa Zvijezda majonezom pripremali na festivalu Chill&Grill