To je to što me zanima!

Znate li da prevelika vlažnost zraka u spavaćoj sobi može negativno utjecati na vaš san?

Ako se noću često budite i okrećete po krevetu tražeći ugodniji položaj, možda je stvar u zraku koji udišete. Znate li da presuh ili prevlažan zrak može loše utjecati na san? Naime, određena razina vlage u zraku ključna je da se osjećate dobro
Vidi originalni članak

San je neizostavan dio našeg života, no unatoč njegovoj iznimnoj važnosti, sve više ljudi suočava se s problemima dugotrajne nesanice, nemirnih snova i općenito s otežanim održavanjem kvalitetnog sna. Navedeni problemi mogu imati ozbiljne posljedice na fizičko i mentalno zdravlje, a ako muku mučite s nekim od navedenih simptoma, možda je stvar u zraku koji udišete. 

Naime, prema tvrdnjama Nacionalne zaklade za spavanje, previše ili premalo vlažnosti u sobi u kojoj spavate može poremetiti san. Riječ je o tome da, kad je u zraku previše vlage, tijelo mora više raditi kako bi se ohladilo, a udisanje zraka koji je previše suh može iritirati grlo i dovesti do napadaja kašlja. Nemojte dozvoliti da vaša najdraža prostorija postane tihi ubojica slatkih snova.

Patite li od ovih simptoma?

Neki od nas žive u područjima u kojima su promjene u vlažnosti zraka izrazito izražene, a neki se suočavaju s ovim problemima samo tijekom različitih godišnjih doba, kao što je jesen, kad je pojačana vlaga unutar domova. No bez obzira na vašu lokaciju ili godišnje doba, važno je shvatiti kako vlažnost zraka može utjecati na vaš san, dom i život.

Prije svega, prevelika vlažnost u spavaćoj sobi stvara nekoliko neugodnosti. Možete osjećati umor, vrtoglavicu i "podbuhle" oči, a osim toga, prekomjerna vlaga izazva alergijske reakcije te probleme s disanjem. S druge strane, premala vlažnost, odnosno suh zrak, može iritirati dišne putove, uključujući grlo i nos, što može rezultirati kašljem. Osim toga, suh zrak često isušuje sluznice dišnih organa, čineći vas tako osjetljivijim na razne infekcije. 

Osim zdravstvenih problema, prevelika vlažnost, odnosno vlažnost iznad 60%, u vašem domu dovodi do ružnih mrlja na zidovima od takozvane plijesni. Ipak, dobro je znati i da je plijesan na zidovima nekad uzrokovana lošom gradnjom, ugradnjom PVC prozora, koji hermetički zatvaraju prostor i onemogućuju prostoru da "diše", te vremenskim neprilikama, poput poplava i kiša. 

Što zapravo uzrokuje visoku vlažnost?

Valja razjasniti i da se vlaga u prostorima ne pojavljuje sama od sebe. Uzrok povećane vlage može biti povezan s mnogim čimbenicima, poput nedovoljnog prozračivanja, odnosno loše ventilacije, ali i kuhanja, sušenja rublja, peglanja i sličnih aktivnosti koje uzrokuju nakupljanje vlage u zatvorenom prostoru. Naime, i način života koji danas vodimo stvara goleme količine vlage. Prema navodima jednog Instituta specijalista geodeta i inženjera, sljedeće aktivnosti stvaraju najviše vlage u domu.

S obzirom na sve ove faktore, održavanje optimalne razine vlažnosti, kako u vašoj spavaćoj sobi tako i u cijelom domu, treba obično biti između 30 i 60%, a to se najjednostavnije može postići ugradnjom ventilacijskog sustava u vaš dom, koji je ujedno dugoročno rješenje za probleme s vlagom. 

Svježina dostupna u svakom trenutku

Neki od dostupnih ventilacijskih sustava na tržištu su LUNOS ventilacijski sustavi, koji osiguravaju stalan dotok svježeg zraka u prostoriju, a prednosti ugradnje pritom su mnogostruke. U prostorije se ugrađuju dovodi zraka koji osiguravaju stalan dotok svježeg zraka, kao i ventilator koji neprekidno odvaja potrošeni zrak iz prostorija. Uz to sustav dolazi sa senzorima temperature te vlage, pomoću kojih je moguće kontrolirati regulaciju potrošenog zraka s obzirom na potrebu.

Regulacija na takav način omogućuje još bolju prilagodbu protoka zraka, čime osigurava učinkovitu zaštitu od štete koju uzrokuju vlaga i pojava plijesni. LUNOS ventilacijski sustav, dakle, automatski održavaju optimalnu razinu vlage u stanu te omjer CO2 i omogućuju kvalitetniji zrak, a time i život. Budući da se sustav ugrađuje brzo i bez potrebe za većim zahvatima, možete ga ugraditi bilo kad, nevezano za godišnje doba, kao i u bilo kojoj fazi gradnje ili obnove. Montaža je brza i jednostavna te se cijeli posao ugradnje odvija bez prašine.  

U konačnici, ventilacijski sustavi štede i energiju jer nije potrebno ponovno zagrijavati prostoriju, a time smanjuju račune jer, ako vlaga u stanu iznosi 70%, onda je potrebno utrošiti čak 26% više energije za grijanje. Sustav LUNOS cjenovno je pristupačan, a dobra je vijest da do 15. listopada LUNOS ima akciju od 20% popusta na svoje uređaje.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • mrTrobec 19.10.2023.

    na zidu uzgaja gorgonzolu,neobično volim

  • Frozen007 09.10.2023.

    Ne valja ono na suho! Bolje kada je vlažno!

Komentiraj...
Vidi sve komentare