U današnje vrijeme, kad su nam dostupne velike količine informacija i stvari te kad nas na svakom koraku nagovaraju da nešto kupimo jer "bez toga ne bismo mogli živjeti", nered je postao sve rašireniji problem, kojim je izazovno upravljati. I većina nas suočava se sa zatrpanim domom, ali jeste li znali da to može uvelike utjecati na naše mentalno zdravlje - a da toga nismo ni svjesni?
Sastavili smo zato popis najčešćih stvari koje nepotrebno čuvamo godinama i kojih bismo se trebali što prije riješiti. Jer osim što ćemo time dovesti svoj dom u red, dobit ćemo više vremena za sebe i stvari koje su nam zaista bitne u životu.
1. Stare novine i papiri
Čuvate li stare brojeve novina i časopisa, plaćene račune za režije stare i po desetak godina, bilježnice iz osnovne škole, skripte s fakulteta i enciklopedije koje su pripadale baki i djedu i koje sad nijedan antikvarijat ne želi otkupiti? Znate li da ste, osim što nepotrebno zakrčujete svoj prostor i stvarate nered, u većoj opasnosti od požara? Ne treba posebno ni napominjati da s ovom količinom papira također sakupljate više prašine te otežavate sebi čišćenje.
2. Ladica 'svaštara'
Kad je sve na svojemu mjestu i organizirano, točno znate gdje ste stavili svoje naočale i ključeve te ih prije izlaska iz kuće možete na brzinu uzeti i nastaviti svoj dan, zar ne? Međutim, kad imate previše stvari, jasno je da će se ponekad dogoditi da zaboravite gdje ste odložili ključeve i provest ćete nekoliko minuta u traženju i stresiranju, zbog čega možete čak i zakasniti negdje.
Zato, kad počnete raščišćavanje, savjetujemo vam da se prvo pozabavite ladicom "svaštarom", odnosno ladicom u kojoj imate zaista svašta, od selotejpa, kreme za čišćenje cipela i kutije od mobitela do odvijača, putovnice i ključeva. Razvrstajte važne stvari u jednu ladicu, a nebitne bacite ili ih pospremite na neko drugo mjesto da ubuduće ne biste trošili dragocjeno vrijeme prije izlaska iz kuće na mahnitu potragu za ključevima ili nekom drugom važnom stvarčicom.
3. Stari elektronički uređaji
U toj ladici "svaštari" nerijetko se mogu pronaći i stari elektronički uređaji, kao što su prastari mobiteli koje nismo koristili godinama, metri i metri kablova za koje se više ni ne sjećamo što bi trebali povezati, punjači od tko zna čega, tipkovnice i miševi stari dvadesetak godina i slično. Prema istraživanju Hrvatskog Telekoma, svaki građanin Hrvatske u prosjeku ima dva mobitela koja ne koristi i koja mu samo zauzimaju prostor, a kad bi barem dio toga predali HT-u na zbrinjavanje učinili bi veliku stvar i to ne samo po pitanju rješavanja nepotrebnih stvari, već i u zaštiti prirode. Inače, električni i elektronički otpad najbrže je rastuća kategorija otpada u EU, a istodobno je u e-otpadu prisutno čak 49 kemijskih elemenata, od kojih se mnogi mogu reciklirati i tako, umjesto otpada, postati ponovo iskoristiva sirovina. Pogotovo jer se oko 80 posto dijelova mobitela može reciklirati.
U sklopu HT-ovog 'Poziva koji ne propuštaš' te u svim T-Centrima diljem Hrvatske, u bilo kojem trenutku možete donijeti ICT opremu (mobiteli, telefoni, tableti, ruteri, punjači, vanjske baterije, kablovi, laptopi, wearables - satovi, narukvice, slušalice), a HT će osigurati da se svi prikupljeni mobiteli i oprema propisno zbrinu.
4. Pokvarene ili slomljene stvari
Većina ljudi čuva neke stvari koje za njih imaju neko značenje ili ih podsjećaju na neki događaj ili osobu, ali pretjerana privrženost stvarima može biti nezdrava. Primjerice, otkriveno je da je ljudima koji spavaju u pretrpanom okruženju teško zaspati jer takav prostor može biti previše stimulativan, što otežava opuštanje i pripremu za san. Višak stvari također nas može učiniti tjeskobnima i manje produktivnima, što može dovesti do razvoja lijenosti i debljanja.
I jasno je da rješavati se stvari za koje smo vezani može biti teško, ali može se dogoditi to da ćemo se ubuduće osjećati kao da su nam potrebne materijalne stvari kako bismo bili sretni ili potpuni - što nije istina. Ako ništa drugo, pokušajte se riješiti barem onoga što je pokvareno i slomljeno.
5. Suho cvijeće
Osim ako ne namjeravate u skorije vrijeme napraviti herbarij ili staviti osušeno cvijeće u neki lijep okvir, riješite se suhog cvijeća koje vam radi nered u domu. Naime, neka su istraživanja otkrila da gomilanje stvari može negativno utjecati na vašu sposobnost donošenja odluka te vas može učiniti manje zadovoljnima svojim životom. A svrha cvijeća, kad ste ga kupovali, sigurno nije bila da vas oneraspoloži, zar ne?
I premda aranžmani suhog cvijeća mogu izgledati otmjeno, prema Feng Shui filozofiji, osušeno (pa čak i umjetno) cvijeće iz prostorije će izvući svu dobru energiju. Ova drevna kineska vještina uređenja prostora i življenja predlaže da se radije okrenete živim biljkama, kao što su orhideje, suncokreti, neven, lotos, ljiljani i karanfili.
6. Poderana ili 'sentimentalna' odjeća
Bacite svoju staru i iznošenu odjeću kako biste napravili mjesta za postojeću i novu. A ako ste neku odjeću prerasli ili vam je jednostavno dosadila, razmislite o tome da je donirate ili darujete.
Ipak, to je ponekad lakše reći nego učiniti jer što ako odbacite nešto što biste jednog dana možda htjeli odjenuti - poput one crne haljine koju niste nosili godinama? Uz to, mnogima je teško odreći se određenih komada odjeće iz sentimentalnih razloga, primjerice odijela koje ste nosili na nezaboravnoj maturalnoj večeri, ali koje vam već dugo ne pristaje. Kako biste odredili što treba odbaciti, a što zadržati, predlažemo da se upitate jeste li u posljednjih godinu dana odjenuli taj komad odjeće i biste li ga kupili sada da trenutno šopingirate.
7. Darovi koji nam se ne sviđaju
Darivanje je vrlo škakljiva društvena konvencija jer s jedne strane pokazuje koliko je nekoj osobi stalo do vas, ali s druge često pokaže i koliko vas taj netko ne poznaje. Što onda učiniti s parfemom čiji vam se miris nimalo ne sviđa, s bocom vina koje inače ne pijete ili s golemom slikom koja se nikako ne uklapa u vašu dnevnu sobu? Dakako, neke stvari možete ponovno darovati, ali ima i onih koje ćete vjerojatno godinama nepotrebno čuvati negdje u kutku ormara ili hodnika. Hoćete li ih baciti ako vam kažemo da gomilanje stvari otežava vašemu mozgu da se fokusira i obradi informacije te dovodi do problema s pamćenjem? Upamtite, ograničavanje broja stvari koje posjedujete znači smanjenje broja stvari koje se bore za pozornost vašeg mozga. Osim toga, manje je više, zar ne?