Po zanimanju kuharica, Darinka Golub, 71-godišnja umirovljenica iz Zagreba, živi u obiteljskoj kući sa sinom, koji joj, kao i kći, pomaže koliko god i kad god treba. Njezina mirovina nije velika, a bez djece, kaže, ne bi mogla nikako opstati. No nedavno joj je zatrebalo više gotovine odjednom, a tad joj nisu mogla pomoći ni djeca ni unučad jer danas, objašnjava, svi teško žive i vremena više nisu kao nekad kad se od plaće moglo stavljati "sa strane".
- Bila je to situacija koja je tražila hitnu financijsku intervenciju. Otišla sam u osiguravajuću kuću u kojoj sam imala otvorenu policu životnog osiguranja. Kad sam je ugovarala, znala sam da mi može poslužiti kao financijski instrument ako jednog dana dođem u poziciju da trebam više gotovine odjednom. Obradili su zahtjev vrlo brzo, u roku od tjedan dana sve je bilo riješeno, a novac mi je isplaćen. Nije bilo silne papirologije za rješavanje, nisam morala odlaziti bezbroj puta s dodatnom dokumentacijom, niti sam trebala priložiti bilo kakve druge hipotekarne instrumente. Riješila sam svoj problem kroz svoju policu i moram vam kazati da sam odahnula - ispričala je Darinka.
Životno osiguranje - najbolja odluka
Police životnog osiguranja mnogima su jedino jamstvo da će u starosti imati financijsku zaštitu, pa se zato već u mladosti odlučuju na otvaranje police koja će im priskrbiti mirniju i bezbrižniju starost. No životna osiguranja nisu samo zaštita pojedinca nego i zaštita djece jer, koliko god je o nekim stvarima teško unaprijed razgovarati, štiteći sebe kroz životno osiguranje, mnogi štite i svoje bližnje u slučaju bolesti, smrti ili nezgode. Osiguranja danas predstavljaju većini i jednu od najboljih odluka za štednju.
- Ne vjerujem bankama i kroz godine sam imala loša iskustva s njima. Pokušavala sam dignuti razne kredite, no za umirovljenike je to uistinu vrlo komplicirano. Trebalo je toliko papirologije da sam na kraju odustala. Također, nisam bila sklona ni štedjeti u banci. Naknada je nikakva i nema smisla stavljati na račun kad vam ne nude ništa više od onog što ulažete. Štoviše, još vam naplaćuju štednju, za razliku od polica osiguranja - obrazlaže Darinka Golub.
Nikad nije kasno
Da je uvijek pravo vrijeme za ugovaranje police životnog osiguranja, dokazuje i Darinkin primjer. Policu je otvorila tek sa 64 godine, no to nije umanjilo korist kad ju je najviše trebala.
- Otvorila sam policu tek prije nekoliko godina jer, nažalost, prije nisam imala prilike. Kratki period imala sam jednu policu životnog osiguranja, ali iz osiguravajuće kuće inzistirali su na godišnjim uplatama, a jednokratno mi je bilo nemoguće izdvojiti toliko novca, pa sam bila primorana otkazati je. U tom smo periodu gradili kuću, stvarali život, bila su tu i djeca sa svojim potrebama i jednostavno nisam mogla više uplaćivati rate. Kad mi je preminuo suprug, otvorila sam policu osiguranja u drugoj osiguravajućoj kući, dali su mi uvjete prema kojima sam mogla mjesečno uplaćivati anuitete, a rok krajnje isplate bio je već za 12 godina. Bez obzira na to što nisam isplatila policu do kraja, mogla sam sredstva iskoristiti u jednokratnom iznosu kroz kreditiranje. Taj kredit sad otplaćujem u mjesečnim ratama koje su mi financijski prihvatljive i omogućavaju mi miran umirovljenički život. Vrlo sam teško i puno radila i zahvalna sam što sam uspjela svoj financijski problem riješiti na ovako jednostavan način - ispričala je Darinka Golub te dodala kako je ovo za nju bilo iznimno pozitivno iskustvo.
- U osiguravajućoj kući nisu tražili od mene nikakve popratne dokumente. Bilo je dovoljno da donesem original police i dogovorim dalje detalje isplate. Policu nasljeđuju sin i kći. Nakon iscrpnih situacija u bankama, gdje mi je uvijek nedostajao barem još jedan dokument, ovo je uistinu bilo pozitivno iskustvo lišeno stresa.
Osiguranje važno za stabilnost društva
Osiguranje je jedan od osnovnih instrumenata pružanja zaštite za fizičke i pravne osobe, a osiguravajuća društva, gledajući ukupnu sliku, svojom djelatnošću obavljaju važnu socijalnu i društvenu funkciju jer policama uvelike pridonose štićenju gospodarskog i financijskog poretka. Bilo bi nezamislivo funkcioniranje društva bez pozadinskog osiguranja, a isto tako i osiguravajućih kuća koje su reosigurane u drugim osiguravajućim svjetskim kompanijama.
Osiguranja danas na tržištu nude prikladne pakete bez obzira na to ima li korisnik 20, 40 ili 60 i više godina te u svakoj dobi predstavljaju dobar odabir štednje jer nepredviđene situacije dio su života, a upravo one zahtijevaju brze intervencije.
- Za mene je životno osiguranje najbolji način štednje i osjećala sam se potpuno sigurno u svakom trenutku od dana kad sam potpisala policu. Za svakoga, ali pogotovo za nas umirovljenike, važno je da nema onih 'skrivenih' sitnih slova na kraju dokumenta, koja rijetko tko čita, a koja se poslije, kad imate problem, pokažu kao najvažniji dio dokumenta jer upravo u njemu stoji neka stavka koja vam onemogućava ili otežava situaciju za koju ste mislili da je vašim potpisom riješena - zaključila je Darinka i na kraju poručila:
- Nadam se da će se kroz moje iskustvo i drugi umirovljenici koji ovo pročitaju odlučiti na ovakav oblik štednje i financijske sigurnosti. Svakako je policu dobro otvoriti što prije jer je to jedna od rijetkih sigurnih stvari u životu. U našoj dobi važno je još uživati u životu.