To je to što me zanima!

Treba li zaista mijenjati motorno ulje ovisno o godišnjem dobu?

Mnogi vozači smatraju da se motorno ulje za automobil ne mora birati prema vremenskim uvjetima, odnosno godišnjem dobu. Ipak, kvaliteta ulja zaista je važna zimi ako želite da vaš limeni ljubimac radi bez greške
Vidi originalni članak

Kad je riječ o održavanju automobila, često se vode polemike o kvaliteti i učestalosti zamjene motornog ulja budući da ono osigurava ispravan rad i trajnost motora. Što sve trebate imati na umu pri zamjeni motornog ulja da bi automobil dobro radio i dugo vas služio, doznajte u nastavku.

Kad treba promijeniti motorno ulje?

- Motorno ulje mijenja se prema intervalima servisa koje je odredio proizvođač vozila, što znači da ono nema veze s godišnjim dobom nego s prijeđenim kilometrima i modelom vozila. Za neke modele vozila interval servisa je jedanput na godinu, a za neke je jedanput u dvije godine - objašnjava automehaničar Davor Porkolabić.

To dovodi do zaključka da motorno ulje nije potrebno mijenjati prije zime ako ste ga, recimo, mijenjali na ljeto. Međutim, kvaliteta motornog ulja ono je na što valja obratiti pozornost. Neki stručnjaci savjetuju da su zimi sintetička ulja najbolji izbor, a ljeti preporučuju polusintetička.

Međutim, treba imati na umu da izbor ulja ovisi o tome što je propisano u specifikacijama vozila. Naime, u svaki tip motora ide određena vrsta ulja, a u novijim automobilima koriste se sintetička ulja jer su kvalitetnija i omogućavaju prelazak više kilometara između intervala zamjene. 

Kvaliteta ulja važnija je zimi

Iako promjena ulja nema veze s godišnjim dobom, njegova kvaliteta itekako ima. Kvalitetno ulje važnije je zimi nego u ostalim dijelovima godine. Između mineralnih i sintetičkih ulja, mnogi stručnjaci preporučuju upravo sintetička bez obzira na specifikacije automobila - zbog veće količine aditiva pružaju bolji performans u svakodnevnim, ali i ekstremnim uvjetima.

Za razliku od mineralnih, sintetička ulja mogu podnijeti ekstremne temperature bez promjene svojstava, a zimi se preporučuju jer stvaraju film na mehaničkim dijelovima motora i tako mu osiguravaju besprijekoran rad i zaštitu, smanjuju trošenje motora i produljuju mu vijek trajanja. Povrh toga, zbog sporije degradacije i boljih svojstava, korištenje sintetičkih ulja produljuje intervale zamjene ulja.

U svakom slučaju, da bi vaš automobil radio optimalno, najbolje je držati se specifikacija i preporuka proizvođača, ali se uvijek možete posavjetovati sa svojim serviserom. Odlučite li sami mijenjati ulje motora, birajte domaće - INA motorna ulja za osobna vozila visoke su kvalitete i neće vas iznevjeriti. Osim motornih ulja, INA MAZIVA proizvela su neke od legendarnih proizvoda kao što su INA Autoglass, INA Delta 5 ulja i INA Dezinol te su primjer prave domaće proizvodnje. A kako uopće nastaje litra motornog ulja? Otkrit će vam Juraj Šebalj u videu:

Posjetite INA Facebook profil, gdje vas čeka nagradni natječaj - bira se šest dobitnika koji mogu osvojiti 3 x 500 kuna na INA kartici, bežične slušalice, prijenosni zvučnik i ekskluzivni promotivni paket. Sretno!
Idi na 24sata

Komentari 130

  • MladenVucetic 19.02.2021.

    Ovisi o motoru koji je u autu ako je direkt injection onda svakih 4000 kilometara i upotrjebi ulje koji broj je napisan na poklopcu gdje se uljeva ulje napromjer 5w20 

  • Hiroo_Onoda 14.02.2021.

    Članak nema veze sa strukom. Sintetička ulja zadržavaju svojstva kako na niskim, tako i na visokim temperaturama. Nakad smo na fićekima imali zimsko rjeđe i ljetno gušće ulje pa smo ga zapravo mijenjali dva puta na godinu. Naravno, to je reklama za INU. Čak nisam uvjeren da ovlašteni servisi pri svakom obaveznom (radi garancije) servisu zamijene ulje. Ovisi koliko kilometara napraviš. Današnja obrada motora također dopušta dulje intervale izmjene, a period "razrade" kao nekad gotovo više nitko ne propisuje.

  • loncarevicivan34 13.02.2021.

    po zimi treba dodati malo maslinovog ulja da se malo oporavi

Komentiraj...
Vidi sve komentare