Mnoge su papirnate valute, poput njemačkih maraka ili austrijskog šilinga, u jednom trenutku u povijesti bile značajne, no potom su postale bezvrijedne. Za razliku od njih, zlato nikad nije izgubilo vrijednost, pa tako ne čudi što upravo u njemu središnje banke traže ekonomsku sigurnost od brzorastuće inflacije.
Naime, prema podacima Svjetskog vijeća za zlato (World Gold Council), potražnja za zlatom u 2022. godini porasla je za čak 28% u odnosu na prethodnu, što znači da je kupljena 1,181 tona zlata. Tako je pred kraj 2022. godine listu država koje su u toj godini kupile najviše zlata predvodila Turska, a odmah iza nje smjestili su se Uzbekistan i Indija.
Zlato državi pruža neovisnost
Razlog tomu je i to što se bogatstvo zemlje također mjeri u zlatnim rezervama, kojima se osigurava opća i dugoročna likvidnost države u međunarodnim plaćanjima. Tako će zemlje s većim zalihama zlata lakše preživjeti ako dođe do ekonomskoga kolapsa te samim time nisu prisiljene tražiti tuđu pomoć. Prema podacima portala statista.com za 2022. godinu, među 10 zemalja koje su akumulirale najveće količine zlata nalaze se: Sjedinjene Američke Države, Njemačka, Italija, Francuska, Rusija, Kina, Švicarska, Japan, Indija i Turska.
Razlog tomu bilo je pristupanje Hrvatske europodručju, odnosno zahtjev ESB-a kojim od svake nacionalne središnje banke traže prijenos određenog dijela međunarodnih deviznih rezervi na vlastiti račun, 85% tih rezervi mora biti u američkom dolaru a 15% u zlatu.
Vječna želja za žutim metalom
I obični su građani tijekom povijest sanjali o posjedovanju zlata, a o tome svjedoče i mnoge ''zlatne groznice''. Najveća i najpoznatija seže u daleku 1849., kad je James Marshall pronašao prvi zlatni grumen na području kalifornijske rijeke The American, u gradu Sacramentu. O tome je odmah obavijestio veleposjednika Johna Suttera, kojemu je na tom području gradio pilanu.
Zanimljivo je da su navodno obojica odlučili zadržati informaciju za sebe jer nisu vjerovali da je riječ o značajnim količinama zlata te nisu željeli remetiti gradnju pilane. No drugi radnici ipak su proširili vijest o pronalasku zlata, a ona je ubrzo došla i do biznismena Samuela Brannana, koji je odlučio obogatiti se na tome.
Pokupovao je sve lopate i ostali alat u okolici, a potom izašao na ulice San Francisca i na sav glas obavijestio ljude kako je u Kaliforniji otkriveno zlato. Ljudi su tad počeli tražiti alat ne bi li i oni pronašli koji grumen zlata, ali alat su jedino mogli kupiti kod Brannana, i to, pogađate, po visokoj cijeni.
Neobičan je i podatak da se zbog ovog otkrića stanovništvo San Francisca povećalo za čak 25 puta u dvije godine jer se mnogo ljudi, privučeno zlatnim otkrićem, doselilo u Kaliforniju iz raznih krajeva SAD-a.
Nasreću, sad se do zlatne poluge može doći na mnogo jednostavniji način. Sudjelovanjem u ''Zlatnoj groznici'' Arena Casina svatko ima šansu osvojiti zlatnu polugu ili bonus novac. Ukupno će biti 100 dobitnika te je dovoljno sakupiti barem jedan kupon u Arena Casinu.
Pet najvećih privatnih rezervi
Kad je riječ o najvećim privatnim rezervama zlata, točni podaci nisu dostupni, ali financijska ustanova Oxford Gold Group kreirala je listu za 2023. godinu na kojoj se nalaze pojedinci i obitelji za koje se smatra da posjeduju najveće rezerve zlata. Evo tko se sve ''kupa'' u zlatu.
John Paulson - američki hedge fond menadžer i milijarder poznat po tome što posjeduje jednu od najvećih privatnih rezervi zlata na svijetu. Obogatio se tijekom svjetske financijske krize, kad je s investicijskim fondom Paulson & Co., koji je osnovao godinu dana ranije, zaradio milijarde dolara računajući na propast drugorazrednih hipotekarnih kredita i financijskih instrumenata povezanih s tim kreditima.
Ray Dalio - vlasnik najveće tvrtke za upravljanje investicijama, Bridgewater Associates, koja je u drugom kvartalu 2020. uložila nevjerojatnih 400 milijuna dolara samo u zlatne fondove. Za Business Insider izjavio je kako ima vrlo malo kriptovaluta jer ne vidi smisao ulaganja u digitalne valute pored zlata, koje je univerzalno i bezvremensko.
Indijske obitelji - procjenjuje se da je u Indiji ovaj plemeniti metal rasprostranjen u svim društvenim klasama, od bogatih do siromašnih, jer se koristi kao način darivanja prilikom vjenčanja te tijekom festivala Diwali. Zato se fizički najčešće nalazi u vidu zlatnog nakita, a indijske obitelji ukupno posjeduju između 25.000 i 27.000 tona zlata.
Stanley Druckenmiller - još jedna legenda u svijetu ulaganja. Slično kao John Paulson, 2005. godine predvidio je da će banka Saveznih rezervi izazvati stambenu krizu i ekonomski kolaps. U 2015. imao je više od 292 milijuna dolara izloženih u fondu SPDR Gold Trust, specijaliziranom za investiranje u fizičko zlato.
Eric Sprott - jedan od najvećih svjetskih investitora u zlato. Kanađanin koji je uložio goleme količine novca u plemenite metale, uključujući tvrtke za rudarenje i istraživanje zlata, kao što su Labrador Gold, Benchmark Metals, Ethos Gold i New Age Metals.
Kraljevske obitelji Saudijske Arabije - lista ne može proći bez nezamislivo bogate kraljevske obitelji Saud, koja je poznata po tome što ima neke od najvećih rezervi zlata na svijetu. Vode luksuzan život, voze pozlaćene automobile, a Financial Express objavio je kako su 16 puta bogatiji od britanske kraljevske obitelji.
I pred vama je zlatna šansa
Ako je i vas uhvatila zlatna groznica, na službenoj stranici Arena Casina provjerite kako do zlatne poluge. U slučaju da baš vi dobijete glavnu nagradu, zlatnu polugu težine 250 grama, to bi značilo da ste u zlatu postali vrijedni, otprilike, 14,910 eura (112.339,4 kn), budući da je trenutna cijena po gramu zlata 59,64 eura.
No, pored glavne nagrade, sljedeća četiri igrača također osvajaju zlatnu polugu, ovaj put težine 100 g (2. - 5. nagrada), 50 g zlatne poluge osvaja 5 igrača (6. - 10. nagrada), a 10 g osvojit će 10 igrača (11. - 20. nagrada). Ostale nagrade uključuju bonus novac, a predviđene iznose za pojedina mjesta možete provjeriti na linku.