U posljednjih nekoliko desetljeća tehnologija solarnih panela znatno je napredovala i postala je dostupna za široku primjenu. Danas, kad se suočavamo s ozbiljnim energetskim izazovima, upravo je ona sve popularniji izbor za napajanje domova, tvornica, gradova, ali i aviona te automobila.
Međutim, ideja o korištenju sunčeve energije nije nova. NASA je 1950. prva usvojila solarnu tehnologiju na satelitu Vanguard, koji je do danas ostao najstariji satelit u orbiti.
Energija za cijeli svijet
Premda može zvučati nestvarno, ali Island je prva zemlja čija se ekonomija temelji na čistoj energiji iz vjetra, sunca i vode. Iako nije zemlja koja, poput Hrvatske, ima veliku količinu sunčanih sati, u zemlji vatre i leda kućanstva iskorištavaju 100% obnovljive energije. Prema dostupnim podacima, Island nije jedina zemlja koja se potpuno okrenula zelenoj energiji. Uz Island postoji još šest zemalja koje se približavaju stopostotnom iskorištavanju zelene energije, a to su Paragvaj (100%), Kostarika (99%), Norveška (98,5%), Austrija (80%), Brazil (75%) i Danska (69,4%).
No osim spomenutih zemalja koje se oslanjaju na sunce kao na važan izvor energije, predviđa se da bi se do 2035. godine cijeli svijet mogao napajati ovom energijom. Kako prenosi BBC, istraživači razvijaju procese kojima će sunčevu energiju iz svemira pomoću mikrovalova transportirati na Zemlju. Projektom pod nazivom Cassiopeia planira se putem vrlo velikih satelita u Zemljinoj orbiti prikupljati sunčeva energija, koju bi sateliti slali izravno na Zemlju. Prema procjenama, smatra se da bi ovaj projekt mogao osigurati električnu energiju za potrebe cijelog svijeta.
Naime, istraživači tvrde da uzak pojas oko Zemljine orbite prima 100 puta više sunčeve energije u jednoj godini nego što se predviđa da će cijelo čovječanstvo potrošiti do 2050.
Prijevoz na sunčevu energiju?
Da su obnovljivi izvori energije budućnost i spas za čovječanstvo, sve više prepoznaju i neke od najvećih svjetskih aviokompanija, koje ulažu sredstva u stvaranje zrakoplova koji bi uskoro mogli letjeti 100% na solarni pogon. Prvi avion koji je dokazao da je to moguće bio je 2016. Solar Impulse 2. Pomoću 17.248 fotonaponskih solarnih ćelija, od kojih je svaka otprilike debljine ljudske dlake, avion je postigao ono što su mnogi smatrali nemogućim. Solar Impulse 2 preletio je preko četiri kontinenta, dva oceana i tri mora bez kapi goriva. Jedinu snagu dobivao je od sunčevih zraka.
I mnoge tvrtke u automobilskoj industriji već su se okrenule obnovljivim izvorima energije. Međutim, Aptera bi mogao biti prvi potpuno solarni električni automobil na svijetu. Ovaj solarni električni dvosjed ne bi se nikad morao spajati na punjač i to mu je glavna prednost u odnosu na današnje postojeće električne automobile. Naime, ovaj bi automobil električnu energiju prikupljao pomoću vlastitih fotonaponskih panela i pohranjivao je u bateriju, što bi vožnju činilo besplatnom. Iz startup tvrtke navode da je dnevna proizvodnja struje dovoljna za oko 65 kilometara gradske vožnje.
Ukupna cijena vozila kreće se između 25.900 i 44.900 dolara, a Aptera Launch Edition bit će izrađen u 5000 identičnih primjeraka. Imat će ugrađena tri elektromotora ukupne snage 128 kW, koji će automobil ubrzavati do 100 km/h za oko 4 sekunde, uz najvišu brzinu od 163 km/h te ukupni doseg od 650 kilometara.
Najbolji prijatelj vlasnika kuće
Kad govorimo o iskorištavanju sunčeve energije, onda je njezina najveća praktičnost vidljiva u kućanstvima. Procjenjuje se da se svaki sat u svijetu instalira gotovo 100.000 solarnih panela, a prema Svjetskom gospodarskom forumu, potražnja za instalacijama solarnih panela konstantno raste. Naime, kućne solarne elektrane jeftinije su više od 79% nego što su bile 2010. godine. Ovakav nagli pad cijena učinio je krovne solarne elektrane još privlačnijima kućanstvima i tvrtkama.
Osim što se ugradnjom kućnih solarnih elektrana štedi na računima za struju, one su ekološki prihvatljive i povećavaju energetsku neovisnost. Dobra je vijest da u Hrvatskoj, ako se odlučite na ugradnju kućnih solarnih elektrana, možete dobiti i subvenciju države do 80%. Iako se investicija na prvu može činiti velika, stručnjaci smatraju da se povrat uloženih sredstava najranije može očekivati u razdoblju od 8 do 10 godina. Solarni potencijal za svoju nekretninu možete izračunati na ovom linku.
Solarna je energija, dakle, postala jedna od ključnih tema kad se govori o budućnosti. Ona smanjuje emisije štetnih plinova i potiče razvoj tehnologije koja može transformirati način na koji živimo i radimo. A najbolje je to što sunčeva energija ne može nestati te nam sunce pruža mnoge mogućnosti, koje samo trebamo znati pametno iskoristiti!