To je to što me zanima!

Sport koji ne poznaje godine: Poboljšajte koordinaciju, koncentraciju i disanje

Penjanje jača ruke i podlaktice, bicepse, ramena, vrat, gornji i donji dio leđa, trbušnjake, gluteuse, bedra i listove. Međutim, osim što je ovaj sport jedan od najboljih treninga za cijelo tijelo, penjanje je vrlo korisno za mentalno zdravlje
Vidi originalni članak

Nekad su ga smatrali nekonvencionalnim i opasnim hobijem, no posljednjih dvadesetak godina sportsko penjanje sve više ulazi u mainstream. Ova moderna sportska disciplina, koja se trenira i na otvorenom i u urbanijem formatu u zatvorenom prostoru, svoje je puno priznanje stekla na Olimpijskim igrama 2020. godine u Tokiju, pridruživši se olimpijskom programu kao novi sport.

Danas postoji više od 25 milijuna penjača u oko 150 zemalja diljem svijeta - s čak 39% penjača mlađih od 18 godina, prenose službene stranice Olimpijskih igara. Saznajte zašto je ovaj sport postao toliko popularan i gdje ga možete iskušati u Hrvatskoj. 

Zdravstvene dobrobiti

Sportsko penjanje zabavna je i uzbudljiva fizička aktivnost s nizom pozitivnih učinaka na zdravlje. Ono pomaže u izgradnji snage cijelog tijela i u izgaranju kalorija, to jest u gubitku i održavanju tjelesne mase. Istodobno se poboljšavaju kardiovaskularno i respiratorno zdravlje, mišićna izdržljivost te pravilno držanje, što je posebno naglašeno za penjače koji su prethodno mnogo vremena provodili sjedeći. Pozitivan je utjecaj vidljiv i u izgradnji ravnoteže, snage i fleksibilnosti.

Ipak, ovdje nije riječ samo o fizičkoj aktivnosti. Mnogi penjači zapravo opisuju ovaj sport kao 80% mentalnog i 20% fizičkog napora jer penjanje uključuje sposobnosti rješavanja problema, djelovanja, koordinacije i planiranja, što omogućuje penjačima da poboljšaju svoje kognitivne sposobnosti s mišićima. Tako je, primjerice, jedna studija otkrila da dvosatno penjanje povećava kapacitet radne memorije za 50%. Upravo se zbog toga penjanje razlikuje od bilo kojeg drugog sporta.

S obzirom na to da je prilikom penjanja potrebno usredotočiti svoj um na pokrete koji se trebaju izvesti, penjanje čini ljude svjesnijima i prisutnijima. Ono može također pomoći kod prevladavanja strahova od visine, pada i gubitka kontrole, može smanjiti stres, izgraditi samopoštovanje te blagotvorno djelovati na simptome depresije

Ova aktivnost ima i socijalnu crtu jer penjanje zahtijeva timski rad. Zbog toga se mogu poboljšati komunikacijske vještine i povjerenje te sklopiti prijateljstva.  

Vrste penjanja 

Prema Hrvatskom sportsko penjačkom savezu (HSPS), sportskim se penjanjem u Hrvatskoj možete baviti u ukupno 12 sportsko penjačkih dvorana te na mnogobrojnim prirodnim penjalištima, od kojih je vjerojatno najpoznatije Nacionalni park Paklenica.

Kao jedno od najboljih europskih planinarskih područja i kultno mjesto za ljubitelje sportskog penjanja, na pakleničkom penjalištu, koje je uređeno u karbonatnim stijenama i koje se proteže duž morske obale, postoji gotovo 600 opremljenih i uređenih smjerova različitih težina i dužina, tako da svaki penjač - početnik ili napredni - može pronaći ponešto za svoj užitak. Najpopularniji je uspon na Anića kuk, najznamenitiju stijenu u Hrvatskoj. 

Uz to, u širem splitskom području te otprilike isto toliko u Istri postoji čak više od 1200 penjačkih smjerova. A ako biste se ovime željeli redovito baviti, učlanite se u jedan od hrvatskih klubova za sportsko penjanje.

Priprema je vrlo važna

Ipak, koliko je god ovaj sport uzbudljiv, koristan za cjelokupno zdravlje te praktički primjeren za sve uzraste, treba imati na umu i da je pomalo opasan. Primjerice, jeste li znali da će više od 50% penjača u nekom trenutku doživjeti ozljedu prsta?

Ova je statistika zapravo jasan podsjetnik na rizike povezane s penjanjem po stijenama te na važnost poduzimanja mjera opreza. Tako se za zaštitu od, konkretno, ozljeda prstiju - osim primjene odgovarajuće tehnike penjanja - preporučuje nošenje zaštitnih rukavica te korištenje krede u kocki ili prahu kako biste osušili ruke te poboljšali prianjanje i trenje prstiju o stijenu. Potrebno je nositi i odgovarajuću obuću s gumenim potplatom, koja omogućuje maksimalno prianjanje na stijenu (takozvane penjačice), penjački pojas i kacigu. Naravno, tu su i neizostavna užad, remenje i karabineri.

Više o ponudi outdoor trgovine BIM Sport provjerite na Shopaj24.

Također, kao za gotovo svaku sportsku aktivnost, prije penjanja važno je fizički se pripremiti. Polagano, ravnomjerno i višefazno zagrijavanje pripremit će tijelo za penjanje i učiniti tu aktivnost sigurnijom te učinkovitijom. Kombinirajte vožnju biciklom ili trčanje, koji pojačavaju cirkulaciju te zagrijavaju često zanemarene mišiće nogu, s vježbama istezanja i trbušnjacima.

Više o ponudi trgovine biciklističke i fitness opreme Bikershop provjerite na Shopaj24.

SHOPAJ24 središnje je mjesto sa svime što vam treba i što će vam ikad trebati - od igle do lokomotive. Proizvodi po najboljim cijenama lako se pretražuju po kategorijama i lokacijama, a registracija nije potrebna. Ne gubite dragocjeno vrijeme, posjetite portal s najboljim ponudama!
Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare