Samo u Europi godišnje se baci više od 11 milijuna tona namještaja. Prema statistikama Europske federacije proizvođača namještaja, od 80 do 90% otpada spali se ili završi na odlagalištu, a samo 10% se reciklira. Krupni kućni otpad, u koji spada namještaj, posljednjih godina je u porastu, što ne predstavlja problem samo za okoliš nego uzrokuje i nepotrebno rasipanje vrijednih sirovina.
Nasreću, građani su sve više osviješteni i traže ekološki prihvatljive alternative, koje smanjuju njihov ukupni utjecaj na okoliš. Kako bi pružili priliku kupcima da donose zdravije odluke i žive održivije, djelatnici tvrtke IKEA Hrvatska iz prve su nam ruke pokazali kako da produljimo život namještaju, smanjimo otpad i uštedimo novac.
Imate stolić koji vam više ne odgovara?
Imate stolić iz robne kuće IKEA kojem nedostaje noga ili ima neku ogrebotinu, a možda vam se ni dizajnom više ne uklapa u dnevni boravak? Zašto ga ne biste sami popravili ili možda vratili odnosno prodali proizvođaču te usrećili nekog dugog?
Kako je jednostavno s riječi prijeći na djela objasnili su nam Sanja Končar, stručnjakinja za održivost i voditelj odjela kvalitete i procjene štete i popravka proizvoda Denis Sedić, jednog od trenutno najužurbanijih ureda u ovoj robnoj kući.
- Za nas održivost znači omogućiti našim kupcima bolji život kod kuće. Želimo inspirirati ljude i omogućiti im da donesu zdravije i održivije odluke. Kako bismo to podržali, pokrenuli smo kampanju IKEA Cirkuliranje kojom želimo promovirati usluge i prakse kružne ekonomije. Želimo transformirati kružnu ekonomiju u stil života koji može sačuvati resurse, a ujedno je odličan i za novčanik - rekla nam je Sanja.
A kako to izgleda u praksi demonstrirao nam je Denis.
- Ako imate neki stari komad namještaja kupljen u robnoj kući IKEA koji iz nekog razloga više ne želite, možete nam ga ponuditi putem usluge Druga prilika i pružiti mu drugu šansu, odnosno produljiti mu životni vijek.
- Postupak je vrlo jednostavan. Prvo napravite samoprocjenu proizvoda, odnosno provjerite ima li kakvih oštećenja, potom ga svrstate u određenu kategoriju, primjerice 'kao novo', 'vrlo dobro stanje' ili 'istrošeno', nakon čega vam dajemo procjenu otkupne vrijednosti. Sastavljen i čist namještaj donosite u naš odjel kvalitete i procjene štete, gdje će ga naš djelatnik pregledati i procijeniti odgovara li prvoj ponudi te će ustanoviti konačnu otkupnu vrijednost. Nakon toga dobivate IKEA vrijednosnu karticu s dogovorenim iznosom, koji možete potrošiti prilikom kupnje u robnoj kući - detaljno objašnjava Denis.
Popravljajte, renovirajte i štedite
Za vaš stolić, fotelju ili komodu tu priča ne završava. Upravo suprotno. Djelatnici tvrtke IKEA će ih popraviti i udahnuti im novi život. Vrlo skoro naći će se u prostoru prodaje korištenog namještaja, gdje će ih netko drugi moći kupiti za isti iznos za koji ste ga vi prodali.
Ponuda proizvoda na odjelu Kakvo je – takvo je, osim popravljenih i obnovljenih proizvoda preuzetih od kupaca, ili iz izložbenog prostora robne kuće, uključuje posljednje komade određenih proizvoda, proizvode s pokojim oštećenjem te proizvode u originalnom pakiranju koji više neće biti u ponudi u robnoj kući, po cijenama sniženim i do 80%. Ponuda proizvoda svakodnevno se mijenja, a recimo i to da je odnedavno dostupna i na webu.
- Zanimljivo je da više od 97% proizvoda koji uđu u odjel za popravak dobiva novi život ili im se mijenja namjena. Kroz naš odjel za popravak, program Druga prilika i odjel Kakvo je – takvo je prošle smo godine u Hrvatskoj spasili i prenamijenili 149.926 komada namještaja - ističe Denis.
Međutim, ako još ne želite oprostiti se od svojeg omiljenoga komada namještaja, možete ga sami popraviti ili renovirati te tako spasiti okoliš, ali i svoj novčanik. IKEA ima veliku bazu s čak 9000 dostupnih rezervnih dijelova, od malih do većih komada, koje možete besplatno naručiti. Ako nekog dijela slučajno nema, možda ćete morati pričekati od 5 do 7 radnih dana.
A bude li vam trebao neki alat za održavanje i popravak, dobro je znati da kupcima nude i proizvode iz asortimana za održavanje i popravak te informacije koje im pomažu da produže život njihovih voljenih komada namještaja.
- IKEA svojim odjelima Kakvo je – takvo je, Rezervni dijelovi i Druga prilika te asortimanom proizvoda za održavanje i popravak promovira kružnu ekonomiju. Produljenje životnog vijeka proizvoda nadogradnjom ili popravkom, umjesto zamjenom, najpristupačniji je način ostvarivanja potreba za opremanjem doma, a istovremeno pomaže uštedi resursa - ističe Sanja, i zaključuje kako bi održivost trebala biti za sve, zato se kao kompanija trude zdrav i održiv život učiniti pristupačnim, privlačnim i dostupnim za što više ljudi.