Znate onaj (predivan) osjećaj istezanja nakon dugotrajnog sjedenja ili ležanja? Kad protegnete obje ruke iznad glave, napravite kružni pokret vratom i istegnete noge najviše što možete, jednu u lijevu a drugu u desnu stranu? U onom trenutku u kojem čujete zvuk pucanja zglobova, znate da ste se stvarno dobro istegnuli. Ipak, taj se zvuk "pucanja" može nekima činiti neugodnim jer ga naš mozak povezuje upravo s tim - s pucanjem. A pucanje nečega u našem tijelu ne može biti dobar znak, zar ne? Ili...?
Zašto dolazi do 'pucanja'?
Procjenjuje se da zdravo odraslo tijelo ima između 250 i 350 zglobova, to jest mjesta na kojima se dvije kosti susreću ili spajaju. Neki se od tih zglobova ne pomiču, poput onih u lubanji, a drugi su pokretni i nazivaju se sinovijalnim zglobovima. Oni čine većinu zglobova u tijelu i nalaze se uglavnom u udovima.
Ti zglobovi sadrže sinovijalnu tekućinu, koja ih podmazuje, odnosno omogućuje lako klizanje između kostiju pri pokretu. Ta tekućina sastoji se kisika, ugljičnog dioksida i dušika. I kad se isteže dio tijela, unutar sinovijalnog prostora zgloba stvara se negativan tlak. Na kraju dolazi do prepoznatljivog zvuka pucanja, to jest oslobađanja plinskih mjehurića, što se zove kavitacija, ističu stručnjaci.
Razlog zbog kojeg ne može dva puta zaredom "puknuti" isti zglob je taj što je potrebno neko vrijeme da se ti mjehurići plina ponovno nakupe u sinovijalnoj tekućini!
A onaj "dobar osjećaj" koji dolazi nakon pucanja "dobar" je jer time privremeno povećavamo pokretljivost zgloba. National Geographic prenosi kako postoje i indikacije da nagli pokret može stimulirati živčane završetke oko zgloba, što dovodi do smanjenja bola i otpuštanja endorfina. Ovdje treba razmotriti i psihološki učinak - neki ljudi doživljavaju te "dobre osjećaje" samo od slušanja zvukova pucanja. Najbolji dokaz toga su ASMR videozapisi pucanja zglobova koji imaju po više milijuna pregleda na YouTubeu.
Zvuk pucanja proizvodi se i kad se tetive ili ligamenti nepravilno pomiču preko koštanih izbočina. Također, treba uzeti u obzir da, što smo stariji, to naši zglobovi proizvode više zvukova jer dio hrskavice s vremenom nestaje te se kosti zglobova počnu trljati jedne o druge. Zvuči strašno, ali to je normalan dio procesa starenja.
Održavanje zdravih zglobova
A sad odgovor na vječito pitanje - je li pucanje zglobova loše? Medicinski portali tvrde da pucanje zglobova uglavnom ne predstavlja opasnost za zdravlje (i ne, ne može dovesti do razvoja artritisa). Problematično je jedino ako je ono popraćeno nekim bolnim simptomima koji mogu ometati kvalitetu života. I ovu naviku zapravo je nemoguće iskorijeniti jer je takozvano pucanje zglobova jedna od funkcija našeg organizma i očekivani dio starenja zglobova.
Međutim, možemo početi primjenjivati neka rješenja koja će održati naše zglobove što dulje zdravima. Jeste li znali da je, primjerice, najveći zglob u ljudskom tijelu - koljeno - ujedno zglob koji najčešće podliježe ozljedama? A upravo su koljena, uz gležnjeve i kukove, glavni zglobovi koji nose našu masu, pa bi nam njihovo zdravlje trebalo biti prioritet!
Jedno od možda najvažnijih rješenja za održavanje zdravlja zglobova je kretanje jer, kad se ne mičemo, tekućina u našim zglobovima ne cirkulira. Što smo aktivniji, to se naši zglobovi više podmazuju. Uz to, redovita tjelovježba pomaže održavati mišiće i zglobove jakima. Savjet je raditi vježbe koje ne opterećuju naše zglobove, a to uključuje aerobne vježbe (plesanje, bicikliranje, trčanje, hodanje, planinarenje), vježbe u vodi, vježbe ravnoteže, neuromuskularne vježbe i tako dalje. Ne zaboravite se i redovito istezati tijekom dana, a osobito ako mnogo vremena provodite sjedeći.
Počnite misliti na svoje zglobove!
Važna je i pravilna prehrana koja smanjuje upalu i pomaže u izgradnji jakih kostiju i mišića. Konkretno, trebaju nam proteini (nemasno meso, piletina, riba, plodovi mora, grah, mahunarke i orašasti plodovi), vitamin D i kalcij (mliječni proizvodi, mnoge žitarice, sojino i bademovo mlijeko). A omega-3 masne kiseline, koje se nalaze u masnoj ribi, poput lososa, haringe, tune i srdela, odlične su za smanjenje upale.
Međutim, često hrana nije dovoljan izvor hranjivih tvari, pa treba razmisliti o dodacima prehrani. Curcumin C3 Complex prirodni je saveznik za podršku zdravlju zglobova. Ovaj suplement, koji sadrži visoku dozu patentiranog C3 kompleksa i na kojem je provedeno čak više od 85 kliničkih istraživanja, daje podršku imunološkom sustavu i ima protuupalna svojstava, što je osobito važno za zdravlje kostiju i zglobova. Kurkumin pridonosi i normalnoj funkciji probave i jetre.
Također pruža antioksidativnu podršku, a formula je obogaćena vitaminima i mineralima koji dodatno pojačavaju pozitivan učinak na organizam. Klinička istraživanja i ocjene pokazuju da je riječ o izuzetno kvalitetnom i sigurnom dodatku prehrani, koji preporučuju mnogobrojni liječnici i drugi zdravstveni djelatnici, kao i nutricionistički savjetnici. A zahvaljujući patentiranom ekstraktu crnog papra - BioPerine - Curcumin C3 Complex poboljšava apsorpciju kurkumina do 2000%. Proizvod Curcumin C3 Complex proizveden je u Hrvatskoj, a dostupan je u ljekarnama, trgovinama zdrave hrane ili online na Hug Your Life.
I nema veze koliko godina imate, na zdravlje zglobova morate početi misliti što prije!