Jeste li znali da kobasice postoje više od 5000 godina? Povjesničari su utvrdili da prvi zapisi o kobasicama potječu iz Mezopotamije i datiraju iz 3100. godine prije Krista, a prva kultura koja je stvorila ovu slasnu mesnu delikatesu bili je sumerska.
Kobasice su zapravo izmišljene kao način očuvanja mesa. Dok nije bilo prodavaonica, hladnjaka i zamrzivača, ljudi su sprečavali da se meso prebrzo pokvari i istrune tako što su ga dobro posoljenog pohranjivali u velike posude. U jednom je trenutku netko shvatio da meso može čak i dulje trajati ako ga posole i spreme u crijeva životinje. I zanimljivo je da su se od tada kobasice proširile diljem svijeta, s tim da ih je gotovo svaka veća kultura prilagodila vlastitim prehrambenim navikama. Upravo zbog toga danas postoje stotine recepata za ovu slasnu mesnu deliciju, a mi smo vam ovom prilikom izdvojili jedan klasični s kojim ne možete pogriješiti.
Pravo meso je ključno
Prije nego što zasučete rukave i bacite se na posao, treba napomenuti da izrada kobasica nije najjednostavnija jer zahtijeva mnogo vremena i strpljenja. Međutim, mnogi će se složiti s tim da nema većeg ponosa od onoga kad za nešto što ste napravili svojim rukama dobijete pohvale bližnjih, koji vam kažu da je vaš gastronomski specijalitet za prste polizati. A da biste vi i vaši najbliži lizali prste, najprije morate odabrati pravo meso. Najbolje je ono starije - više od jedne godine - i koje potječe od težih životinja. Preporuka je izbjegavati meso iz tvorničkog uzgoja, u kojem je životinja bila brzo tovljena, jer je takvo meso najčešće prepuno vode.
Sastojci za kilogram kobasica:
- 350 grama narezane svinjetine
- 350 grama narezane junetine
- 300 grama narezane svinjske masnoće ili slanine
- crijevo kobasice veličine 55/25 (za deblje) ili 28/30 (za tanje)
- 25,5 grama soli
- 2 grama šećera
- 2 grama crnog papra
- 2 grama crvene paprike
Osim navedenoga, ovisno o vašim okusnim preferencijama, u smjesu za kobasice možete dodati češnjak - svježi ili u granulama, čili papričice, kumin, klinčić, muškatni oraščić, kim, korijandar, mažuran i slično. Za pripremu namirnica koje je potrebno narezati preporučujemo da koristite VICTORINOX univerzalni kuhinjski nož 15 cm.
Više informacija o ponudi prodavaonice Ledhunter možete pronaći na shopaj24.hr.
Priprema: korak po korak
Kad ste narezali meso na trakice ili kockice, stavite ga u hladnjak na dva sata. Ohlađeno meso zatim sameljite u stroju za mljevenje mesa, nakon čega mu dodajte sol i druge potrebne začine. Ručno mijesite meso od dvije do tri minute kako bi se smjesa sjedinila i da se kobasica ne bi poslije mrvila tijekom rezanja. Crijevo za kobasice isperite kako biste uklonili njegovu prirodnu slanoću i pustite ga da malo odstoji u mlakoj vodi da bi omekšalo. U suprotnom je podložno pucanju prilikom punjenja.
Na punilicu za kobasice nataknite crijevo i mesarskom špagom zavežite kraj crijeva u čvor. Ispunite crijevo mesom do željene dužine, prerežite ga te ponovno napravite čvor da biste zatvorili kobasicu. Možete odabrati i drugu metodu - da cijelo crijevo napunite mesom odjednom te na kraju zavrćete pojedine dijelove i režete ih na manje komade. Potrudite se da što manje zraka uđe u kobasicu, a ako primijetite da je na nekom dijelu nastao mjehur zraka, lagano ga tuckajte prije nego što zatvorite kobasicu ili jednostavno uzmite iglicu i napravite sitne rupe.
Nakon što ste napunili kobasice, slijedi fermentacija. Ostavite kobasice da odstoje 24 sata na sobnoj temperaturi (do 20°C) i visokoj vlažnosti. Kako biste održavali vlažnost, kobasicu slobodno možete svako malo poprskati vodom. Kad sljedeći dan promijene boju, objesite ih na bilo koje hladno i mračno mjesto, najbolje na tavan ili u podrum, gdje će se malo osušiti i stegnuti. Optimalna temperatura sušenja je 18°C, a vlažnost oko 75%. Kad su odstajale dan ili dva, spremne su da ih skuhate ili ispečete.
Više informacija o ponudi prodavaonice i servisa Vage Buković d.o.o. možete pronaći na shopaj24.hr
Dimljenje i pohranjivanje
Ako želite trajne kobasice, ostavite ih da se i dalje suše. Prva dva dana sušenja opet ih možete s vremena na vrijeme malo vlažiti, ali nakon toga prestanite. Morat ćete biti oprezni s vlagom jer, ako je razina vlažnosti previsoka, salama može poprimiti plijesan, a ako je preniska, može se dogoditi da se vanjski dio prebrzo osuši, a unutrašnjost kobasice ostane gnjecava.
Obješene kobasice na tavanu ili u podrumu trebale bi sazrijevati ukupno od pet do sedam dana, a nakon toga spremne su za hladno dimljenje. Kad ste kobasice prodimili, ostavite ih da dozrijevaju još najmanje tri tjedna, a može i dulje ako želite da budu tvrđe.
Kad je sušenje gotovo, preporuka je čuvati kobasice na temperaturi od 10 do 15°C ili ih vakuumirati - takve mogu stajati i nekoliko mjeseci u hladnjaku. U cijelom procesu izrade nemojte zanemariti higijenu jer loše bakterije mogu u sekundi uništiti sav vaš trud.
Jeste li spremni napraviti svoje prve kobasice?