Kockanje dolazi u mnogim oblicima, od sportskoga klađenja do srećki na struganje, stolnih igara u kasinu, binga i automata za igre na sreću. Iako to može biti bezopasna zabava, u određenim okolnostima može prerasti u nezdravu opsesiju s ozbiljnim posljedicama. Kako bi kockanje ostalo samo zabavna aktivnost, u nastavku doznajte koje sve vrste kockara postoje, koji je njihov rizik od ovisnosti, a donosimo i savjete o tome kako prepoznati znakove problematičnog igranja i gdje potražiti pomoć.
Profesionalni kockari zarađuju milijune
Profesionalni kockari su ljudi koji zarađuju za život kockanjem. Oni su obično stručnjaci u različitim igrama na sreću, poput pokera, ruleta i blackjacka, te u svojoj igri koriste razne strategije i tehnike kako bi poboljšali svoje šanse za pobjedu. Profesionalni kockari često posjeduju veliku količinu znanja o matematici i statistici, kao i o psihologiji kockanja. Također su obično vrlo disciplinirani i uporni te imaju izvanrednu samokontrolu i mogu ograničiti iznos novca i vrijeme koje troše na kockanje. Kod profesionalnih kockara nema impulzivnosti, a svi mogući rizici pažljivo su odmjereni i oni znaju kad treba stati.
Jedan od najpoznatijih svjetskih profesionalnih kockara je Amerikanac William Benter. Karijeru je počeo kao profesionalni kockar u Las Vegasu, a diploma iz fizike te znanje matematike pomogli su mu da izgradi svoju karijeru i odnese titulu najuspješnijeg profesionalnoga kockara. William je bio toliko dobar u blackjacku da su mu nakon sedam godina osvajanja zabranili pristup većini kockarnica u Las Vegasu. Njegovo bogatstvo danas je procijenjeno na milijardu dolara, a vjeruje se da profesionalnim kockanjem William godišnje zaradi do 100 milijuna dolara.
Povremeni vs. ozbiljni društveni kockari
Za povremene društvene kockare kockarnice su, baš poput, recimo, teretana, samo još jedna dodatna rekreacijska aktivnost. Za ovu vrstu kockara nema opasnosti od ovisnosti i kockanje ne ometa njihove obiteljske, financijske, društvene ili radne obaveze. Ova vrsta kockara najčešće kocka s prijateljima, kupuje tjedne srećke ili se kladi na određene sportske događaje. Ono što ih razlikuje od ostalih vrsta kockara je to da oni nemaju jaku želju za pobjedom jer kockanje doživljavaju kao zabavu i opuštanje.
No uz povremene postoje i ozbiljni društveni kockari. Oni ulažu mnogo više vremena u aktivnosti kockanja i obično im je kockanje, za razliku od povremenih društvenih kockara, primarni izvor zabave i opuštanja. Također, kockanje im na neki način predstavlja izlaz iz stresnih situacija, ali i dalje mogu zadržati kontrolu nad svojim kockarskim aktivnostima. Ozbiljni društveni kockari imaju malo veće šanse da postanu ovisni o kockanju, no i dalje će im prioritet biti obitelj, prijatelji, financijska sigurnost, zdravlje i profesionalne obveze.
Antisocijalni kockari i oni koji bježe
Antisocijalni kockari obično zarađuju za život od svojih kockarskih aktivnosti, no, za razliku od profesionalnih kockara, oni svoj novac žele zaraditi ilegalno. Koristit će, tako, sva potrebna sredstva da osvoje velike količine novca, poput namještanja sportskih događaja ili organiziranja kockarskih igara u kojima koriste posebno označene karte ili kockice. Iako se mogu činiti šarmantnima, zapravo su vrlo manipulativni, često varaju i mogu biti agresivni. Osim toga, rijetko osjećaju grižnju savjesti zbog svojeg ponašanja ili empatiju prema šteti koju uzrokuju drugima svojim prijevarama.
Iduća vrsta kockara su oni koji tragaju za bijegom. Često imaju probleme u svakodnevnom životu i koriste kockanje kao bijeg od stvarnosti. Gube novac koji si zapravo ne mogu priuštiti, a to ih dovodi do financijskih problema i dugova. Kockari koji tragaju za bijegom skloniji su postati ovisni jer ne priznaju problem i smatraju da će im kockanje donijeti dovoljnu količinu sreće. Oni kockaju sami i pažljivo skrivaju svoje kockarske aktivnosti od drugih ljudi.
Najopasnija vrsta kockara
I na kraju, najopasnija vrsta kockara su kompulzivno-patološki kockari. Oni su, nažalost, potpuno ovisni o kockanju te su izgubili i razum i kontrolu nad svojim kockarskim navikama. Iako su ponekad svjesni negativnih posljedica koje ostavljaju na sebe i okolinu, nastavit će kockati. Kockanje im je važnije od obitelji, prijatelja, zdravlja i karijere.
Nije neuobičajeno da posegnu i za krađom, a laganje je svakodnevna aktivnost kojom se koriste. Pobjede i gubici diktiraju njihov osjećaj vlastite vrijednosti, a mnogi će se okrenuti i drugim ovisnostima kako bi se "lakše" nosili s krivnjom i grižnjom savjesti. Unatoč tome što pokazuje sve znakove poremećaja kockanja, kompulzivno-patološki kockar uvijek će to negirati i učiniti sve da svoje kockanje sakrije od drugih.
Kako prepoznati problematično kockanje?
Problematično kockanje često je teško prepoznati jer osobe koje pate od problema s kockanjem često skrivaju svoje navike i ponašanje. Ipak, postoje neki znakovi koji bi mogli upućivati na problematično kockanje, kao što su: igranje kockarskih igara češće nego što je planirano, trošenje više novca na kockanje nego što sebi mogu priuštiti, nastojanje da se vrati izgubljeni novac kockanjem, nedostatak interesa za hobije i druge aktivnosti koje su nekad bile važne te nedostatak spavanja i osjećaj tjeskobe zbog kockanja.
Ako sumnjate da netko ima problem s kockanjem, važno je razgovarati s njim o tome i pružiti mu podršku. Također, potrebno je osvijestiti da se problematično kockanje može liječiti i postoje mnoge organizacije koje pružaju pomoć i podršku ljudima s problematičnim kockanjem, a jedna od njih je KLOK grupa (Klub ovisnika o kockanju), kojoj se možete obratiti putem savjetodavne Helpline linije na broj 0800 7888.
Samo za starije od 18 godina. Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. Igraj odgovorno.