Stolna računala, routeri i modemi, SSD diskovi, monitori, pisači, USB prijenosna memorija, tablet računala, igre i igraće konzole, tipkovnice i miševi, laptopi, web kamere i ostala informatička oprema od početka pandemije dobro se prodaje - neki čak bilježe i porast prodaje. U čemu je onda problem?
Zalihe informatičke opreme brzo su se ispraznile, a nove dostave proizvoda koje bi trebale zadovoljiti potrebe potrošača kasne. Većini vlasnika i trgovaca informatičke opreme najvažniji poslovni zadatak postala je opskrba zaliha. Osim u nedostatku proizvoda, problem leži u radnoj snazi. Tržište informatičke opreme osjeća goleme gubitke kvalificiranih radnika.
Pandemijski izazovi
Tvrtka Mikronis jedan je od vodećih hrvatskih isporučitelja računala i opreme, a ove godinu obilježava 20 godina poslovanja. Trenutno drže oko 10% tržišta prijenosnim računalima u Hrvatskoj i posebno su ponosni na podršku koju se trude pružiti svakom klijentu. Osim na njihov ovlašteni servis, kupci se mogu osloniti na stručno i školovano osoblje.
Radnu snagu pronalaze putem usmenih preporuka ili kroz oglase, što se od početka pandemije pokazuje kao vrlo izazovna misija. Kvalitetno osoblje sve teže pronalaze, čemu svjedoči i direktorica Mikronisa Gordana Puhelek.
- Osim formalnog znanja koje je potrebno za radno mjesto, vrlo je važno da zaposlenici imaju volju za učenjem i razvojem specifičnih znanja koja su potrebna za posao. Tražimo i informatičku pismenost, samoinicijativnost i produktivnost. Nažalost, trenutno je vrlo ograničena dostupnost adekvatne radne snage - objašnjava.
Gorući problemi u sektoru prodaje informatičke opreme
U tvrtki informatičke opreme Proaxis, koja opskrbljuje mnoge svjetske kompanije, kako opremom tako i naprednim tehnološkim rješenjima, spominju slične probleme. Dugogodišnje iskustvo u distribuciji informatičke opreme naučilo ih je da su za ovaj posao ključni djelatnici.
Direktor tvrtke Hotmir Brkić kaže kako posebnu pažnju posvećuju selekciji i zapošljavanju svojih radnika te priznaje da je to postalo vrlo teško u pandemiji. Uz manjak radne snage, objašnjava nam da postoje i mnogi drugi problemi u ovom sektoru.
- Problema ima mnogo, a trenutno su gorući u odljevu kvalificirane i školovane radne snage te u utjecaju inozemnih poslodavaca na tržište rada, kao i u logističkom/dobavnom lancu. Ne pomažu ni značajni porast ulaznih cijena opreme te materijalnih troškova - nabrojio je direktor.
Nedostatak informatičke opreme
Upravo su problemi u logističko-dobavnom lancu stvorili nestašice informatičke opreme. Iz tog razloga se, kaže direktor, planiranje zaliha popelo visoko na ljestvici prioriteta tvrtke Proaxis.
- Pandemija je znatno utjecala na naš rad u smislu izuzetnih poremećaja u dobavnom kanalu te u značajnom rastu ulaznih cijena. Zato je i došlo do trajne promjene načina poslovanja - govori Hotmir Brkić.
Direktorica Mikronisa slaže se s tim da je jedan od najvećih poslovnih izazova trenutno opskrbiti sva njihova prodajna mjesta dovoljnom količinom kvalitetne robe. Od početka pandemije bilježe veliku potražnju za informatičkom opremom, a posebno gaming segmenta, što je potaknulo porast web prodaje. Na webu su kupovali i oni koji nikad ne kupuju online.
- Globalna nestašica čipova ispraznila je zalihe proizvođača, što nam trenutno zadaje najveće probleme jer ne uspijevamo pokriti potražnju za informatičkom opremom. Lanci opskrbe od početka krize ne mogu pratiti potražnju i upravo nas je taj nedostatak opreme prisilio da u web prodaju uvrstimo i ostale kategorije, poput bijele tehnike, malih kućanskih uređaja, aparata za njegu tijela, elektroniku, sport i rekreaciju - pojasnila nam je Gordana Puhelek.