Nekad su pametne, odnosno automatizirane, zgrade bile stvar luksuza, a danas njihova gradnja postaje dio željenog standarda. Sve je više primjera pametnih stambenih zgrada, no njihov najveći potencijal vidljiv je pri implementaciji na objekte u industrijskom sektoru, u kojem dugoročno osiguravaju bitne uštede za poslovanje i doprinose energetskoj učinkovitosti.
Takvo ulaganje odlučili su učiniti u PPK karlovačkoj mesnoj industriji, gdje su u suradnji s tvrtkom HEP ESCO za vlastite proizvodne potrebe sagradili sunčanu elektranu. Investicija je vrijedna 7,2 milijuna kuna.
Godišnje štede više od 10%
Sunčanu elektranu površine 7500 m2 i izlazne snage 1,2 MW, koja se sastoji od ukupno 3939 fotonaponskih modula pojedinačne snage 305 W, koriste za vlastitu potrošnju, odnosno za standardne proizvodne procese. Igor Miljak, predsjednik uprave PPK karlovačke mesne industrije ispričao nam je zašto su se odlučili na ovu investiciju te istaknuo da je korist od ovog projekta ogromna, posebno u ljetnim mjesecima.
- Zbog pojačanog plasmana proizvoda kroz turizam naša tvrtka najviše proizvodi u srcu turističke sezone, što znači da tad imamo najveću potrošnju električne energije, uz maksimalni angažman rashladnog sistema i održavanja hladnog lanca. Upravo tad elektrana zbog intenziteta sunca proizvodi najviše električne energije i imamo najveće vršno opterećenje elektroenergetskog sustava, koje radom elektrane znatno smanjujemo te ne moramo dokupljivati električnu energiju - objašnjava Miljak.
Dodaje da će, prema analizi isplativosti, prosječna ušteda u energiji za PPK Karlovac biti malo viša od 10%, što je oko 830.000 kuna godišnje, a razdoblje povrata investicije procijenjeno je na 5,2 godine. Od puštanja elektrane u rad, početkom ožujka, do danas proizvedeno je 1,16 GWh, što znači da je u prvih devet mjeseci gotovo dosegnula očekivanu godišnju proizvodnju.
Smanjena emisija CO2
Jedna od energetskih usluga iz područja gospodarenja energijom, koja se nudi kupcima HEP grupe, a implementirane u sklopu projekta, jest i uspostava daljinskog očitanja energenata i vode putem sustava za gospodarenje energijom ESCO Monitor®. Pomoću aplikacije ESCO Monitor prati se potrošnja energije te aplikacija omogućuje uvid i nadzor u potrošnju u realnom vremenu, analizu i planiranje potrošnje te rano otkrivanje i alarmiranje u slučaju promjene potrošnje, primjerice u slučaju kvarova.
Proizvodnja sunčane elektrane dosegnula je 16% ukupne potrošnje električne energije u PPK Karlovac.
Miljak ističe kako bi i ostale velike proizvodne industrije trebale pokazati odgovornost i poduzeti sve raspoložive mjere u cilju trajnog smanjenja negativnog utjecaja na okoliš, kao što to kontinuirano rade u PKK karlovačkoj mesnoj industriji.
- Osim zbog uštede energije, doprinosa racionalizaciji i povećanju profitabilnosti poslovanja, upravo s tim ciljem odlučili smo se i za gradnju sunčane elektrane. Doprinos ovog projekta očuvanju okoliša očitovat će se smanjenjem emisije CO2 za 274 tone godišnje - govori Miljak.
Proizvedeno u Hrvatskoj
- Naša solarna elektrana u cijelosti je domaći proizvod. Projektant i izvođač projekta bila je hrvatska tvrtka Enerco Solar, a sva oprema za gradnju, uključujući same panele hrvatskog proizvođača SOLVIS, iz domaće je proizvodnje - govori Miljak.
Uskoro planiraju i gradnju solarne elektrane snage 0,2 MW na farmi junadi Šumbar u Rečici kraj Karlovca, na kojoj su upravo dovršili projekt proširenja kapaciteta. Ulaganja u solarne elektrane u planu su i u ostalim tvrtkama koje djeluju u sustavu Grupe Pivac, pa će u Gospodarskoj zoni Ravči kraj Vrgorca, kao i u Mesnoj industriji Vajdi Čakovec, biti sagrađene solarne elektrane snage 2 MW, odnosno 1 MW.
Proizvode integrirane sunčane elektrane
Gradnja ove, ali i drugih sunčanih elektrana, dio je HEP-ova projekta "HEP EE solar plus", čiji je cilj ostvariti suradnju s industrijskim i turističkim sektorom. U trajanju od oko pola godine HEP ESCO proveo je sve korake projekta - od definiranja tehničkog rješenja, nabave opreme te ugovaranja radova i nadzor projekta, a PPK je kao korisnik dobio kompletnu infrastrukturu i nema brige o održavanju sustava.
Sunčane elektrane grade prema načelu "ključ u ruke", a investicija se isplaćuje iz samih postignutih ušteda. Za svakoga kupca projekt se radi po mjeri, odnosno prilagođen je svakom pojedinom potrošaču. Osim toga, HEP je i u vlastitim proizvodnim te poslovnim kapacitetima postavio više od 60 sunčanih elektrana na krovove. Od 2018. godine integrirane sunčane elektrane gradi prema konceptu kupca s vlastitom proizvodnjom. Taj model omogućuje znatno smanjenje troškova za vlastitu potrošnju električne energije. Veći dio proizvedene energije troši se na samim objektima, dok se ostatak isporučuje u distribucijsku mrežu.