To je to što me zanima!

Ove hrvatske škole rade punom parom na svojim ekološkim ciljevima - zaplješćimo im!

Ako na mladima svijet ostaje, onda se za održivu budućnost trebaju dobro pripremiti te steći sva znanja i kompetencije kako bi se mogli nositi s budućim promjenama. Evo kako se za to pripremaju srednje škole u Hrvatskoj
Vidi originalni članak

S obzirom na to da će prelazak na klimatski neutralnu Europsku uniju (EU) imati značajne socijalne i gospodarske učinke te da će utjecati na zapošljavanje, vrlo je važno da mladi ljudi na vrijeme steknu znanja, vještine i stavove kako bi se znali nositi s ovim promjenama. No prema navodima Europske komisije iz 2022. godine, mnogi mladi vjeruju da im njihova škola ne uspijeva pružiti odgovarajuće razumijevanje klimatskih promjena i održivosti. 

Zato je cilj država članica EU da poučavanje i učenje o održivosti postane prioritet u obrazovanju. Tako posljednjih godina primjećujemo sve veći broj ekoprojekata koji provode ne samo osnovne i srednje škole u Hrvatskoj nego i vrtići. A kako bi im pomogli u financijskom aspektu, osim državnih poticaja i EU fondova, u priču se često uključuju državna poduzeća, kao i privatne tvrtke. 

U nastavku smo izdvojili tri projekta hrvatskih srednjih škola iz područja ekologije koji mogu biti primjer drugima kako uvijek kročiti u smjeru održivosti.

Mikro koracima do Mega rezultata

Buduće mlade nade i genijalci iz Gimnazije Vukovar osmislili su i proveli vukovarski projekt Mikro koracima do Mega rezultata, koji čine tri aktivnosti: mikroplastika, ekoenergija i edukacija. Cilj projekta je staviti fokus na važnost očuvanja okoliša te pridonijeti stvaranju ekološki osviještenih društava koja čuvaju prirodne resurse i koriste ih na održiv način. 

U okviru projekta provedena je i edukacija javnosti o prisutnosti mikroplastike u Dunavu, kao i njezinim štetnim posljedicama te mjerama prevencije. Projektne aktivnosti također su obuhvatile razvoj i izradu tehnoloških rješenja vodenice i solarnih panela kojima je cilj korištenje obnovljivih izvora energije. 

Ovaj hvalevrijedan projekt vukovarskoj je školi osigurao prvo mjesto na natječaju ekoLucija 101, koji provodi portal srednja.hr, te je dobila nagradu za najbolji srednjoškolski ekoprojekt. Partneri projekta su Regionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA),  Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER) iz Zagreba i Stemi.

Pametne klupe za osviještene škole

U Krapinsko-zagorskoj županiji četiri srednje škole dobile su svoje QBen pametne klupe, pa učenici, ali i djelatnici škole, na njima mogu puniti mobitele, tablete i druge elektroničke uređaje, bilo da je riječ o bežičnom ili USB punjenju. A kao dodatnu opciju pametna klupa nudi pristup internetu u 3G/4G mreži. 

S obzirom na to da klupa koristi sunčevu energiju za napajanje, višak energije se pohranjuje i omogućava nesmetan rad i nekoliko dana u slučaju loših vremenskih uvjeta. Nabavu pametnih klupa sufinancirao je Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske u okviru Švicarsko-hrvatskog programa suradnje u projektu "Budućnost počinje danas: jačanje znanja i vještina mladih za izgradnju održivih lokalnih zajednica", a nositelj projekta je Mreža udruga Zagor.

Klupe su postavljene ispred Srednje škole Bedekovčina, Srednje škole Pregrada, Srednje škole Zlatar i Gimnazije Antuna Gustava Matoša u Zaboku. Zadnje tri škole imaju status Međunarodne ekoškole, što znači da su morale ispuniti sedam koraka Ekoškole kako bi stekle tu titulu. To su škole u kojima su nastavni sadržaji o zaštiti okoliša dio redovnog nastavnog plana i programa te ih primjenjuju u svakodnevnom životu škole.

Dizalica topline za održivo grijanje

Još jedna škola koja je, uz pomoć projekta ZelEn Hrvatske elektroprivrede (HEP), priskrbila vrlo vrijednu opremu koja će joj pomoći u postizanju ekoloških ciljeva je Elektrostrojarska škola u Varaždinu. Naime, HEP je školi donirao dizalicu topline te je tako napravljen korak prema suvremenijem i učinkovitijem sustavu grijanja. 

Dizalica topline koristit će okolišno prihvatljiv način crpljenja toplinske energije iz podzemnih voda te će time postati primarni izvor toplinske energije, umjesto postojećih plinskih kotlova.

Projekt će omogućiti godišnju uštedu od oko 280.000 kWh energije iz fosilnog izvora, što će rezultirati smanjenjem emisija CO2 za otprilike 62 tone. Ova će investicija varaždinskoj školi također pomoći u upravljanju troškovima za energiju.

Novac za donirane projekte prikupili su prodajom proizvoda HEP Opskrbe ZelEn koji se temelji na 100% električnoj energiji s jamstvom podrijetla iz obnovljivih izvora, a donirane projekte realizira HEP ESCO, član HEP grupe.

Namjenska sredstva iz fonda ZelEn predviđena su isključivo za ulaganje u projekte energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije integriranih u građevine koje koriste ustanove javnog sektora u djelatnostima odgoja i obrazovanja, zdravstva i socijalne skrbi.
Idi na 24sata

Komentari 4

  • pocetnik 20.09.2024.

    mozete zamisliti hrvatske genijalce koji pisu na cirilici...

  • tuti fruti 11 19.09.2024.

    Penava svi đaci u jedan razred.Ono to je trajalo samo 5 god,a do sada prošlo 30 god?

  • pokra 17.09.2024.

    hahahaahhahaa

Komentiraj...
Vidi sve komentare