Pored vjerskog elementa, u kojem se štuju lik i djelo svetog Nikole biskupa, u Hrvatskoj se ovom blagdanu posebno vesele mlađe generacije jer znaju da će ih 6. prosinca u ulaštenim čizmicama dočekati darovi. Pritom je uzbuđenje na tolikoj razini da se neka djeca bude u zoru ne bi li vidjela što je sv. Nikola spustio u njihove čizmice.
Ipak, kad je riječ o javnom dočeku sv. Nikole, na našem je podneblju to u malo manjim razmjerima nego što je slučaj s Djedom Mrazom. No jedna europska zemlja prednjači u načinu na koji slavi dolazak sv. Nikole i njegovih pomagača.
Jedna zemlja ipak slavi jače
Naravno, riječ je o Nizozemskoj, zemlji u kojoj za doček svetog Nikole ili Sinterklaasa, sredinom studenog pripremaju gradsku paradu, a doček prenose na televiziji još od 1952. godine. Danas ovo slavlje prati velik broj građana, no smatra se da je sve počelo od jednog malog događaja na sjeveroistoku Nizozemske.
Naime, prema podacima Meertens Instituta, koji proučava i dokumentira jezik i kulturu u Nizozemskoj, kao začetak dočeka Sinterklaasa uzimaju događaj iz 1873. godine u gradu Zwolleu. Zabilježeno je kako je te godine nekoliko dobrostojećih farmera unajmilo lokalnog šaljivca da se odjene u sv. Nikolu, jaše gradom na konju i usput dijeli slatkiše siromašnoj djeci.
Doček Sinterklaasa
No danas je sve to na znatno višoj razini, pa tako sv. Nikola navodno dolazi parobrodom iz Španjolske te svake godine pristaje u luci drugog sela ili grada. Odjeven je u tradicionalnu biskupsku odjeću te jaše na bijelom konju Amerigo kako bi se susreo s gradonačelnikom. Pritom kolona automobila i glazbenika puhača počinje paradu koja vodi Sinterklaasa kroz grad.
U Nizozemskoj gotovo svako mjesto ima svoju Sinterklaas paradu, u kojoj sv. Nikola često dolazi na konju, a povremeno i u čamcu, u kočiji, na mopedu ili čak helikopterom.
Pakjesavond - večer darivanja
Baš kao i kod nas, u Nizozemskoj je večer uoči Svetog Nikole period darivanja, odnosno stavljanja darova u čizmice. Ovaj događaj naziva se "pakjesavond" (noć paketa) i predstavlja priliku za obiteljsko okupljanje te za druženje s najmilijima.
Darivanje često bude anonimno, kako bi se zadržalo vjerovanje da je dar od sv. Nikole, a cijeli događaj popraćen je pjesmama o čuvenom biskupu. Darovi su također često zapakirani tako da oni koji ih primaju ne mogu naslutiti o čemu je riječ. A što se tiče budžeta za darove, tradicija je da se unutar obitelji odredi koji je maksimalni iznos.
Zanimljivo je da je u 2021., prema podacima portala Statista za Nizozemsku, najveći očekivani iznos za kupnju darova povodom Sv. Nikole bio 153 eura po osobi, i to za dobnu skupinu od 60 godina i više. U dobnoj skupini od 30 do 59 godina očekivani iznos po osobi bio je 119 eura. No visoka cijena uglavnom nije jamstvo da će dar biti idealan.
Često je bolje uzeti u obzir interese i želje osobe kojoj nešto darujete, a uz odabranu igračku ili drugi predmet svakako nemojte zaboraviti ubaciti pokoji slatkiš. Primjerice, u Lidlu je trenutno dostupan raznolik izbor blagdanskih slatkiša, pa možete pronaći za svakoga ponešto. Glazbene i drvene igračke s mliječnom čokoladom, glazbena kutija sa slatkišima, praline s puzzlama, čokoladne lizalice i mnoge druge delicije iz asortimana Favorina samo su neki od slatkiša koji predstavljaju savršen dar u čizmici.
Priprema posebnih slastica
Osim u čizmicama, slastice su obavezan sastojak obiteljskog druženja tijekom nizozemske večeri darivanja. Tako za "pakjesavond" često pripremaju tradicionalne slatkiše, poput pikantnoga keksa papernoten i čokoladnih slova.
Naime, jedan od nizozemskih običaja je stavljanje čokoladnog slova, u pravilu prvog slova djetetova imena, u čizmicu prilikom darivanja. A pored spomenutih delicija, Nizozemci za ovaj blagdan pripremaju slatkiše od marcipana i aromatične kekse speculaas.