Najnovije istraživanje sugerira kako je svijet vjerojatno došao do "točke preokreta" kad je riječ o solarnoj energiji. Studiju su proveli Sveučilište Exeter i University College London, a ona je pokazala kako je velika vjerojatnost da će solarni fotonapon postati naš dominantan izvor energije prije 2050. godine. Interes za solarnom energijom javlja se i kod sve većeg broja stanovnika Hrvatske, što bilježi i HEP ODS, a "okidači" koji su povećali potražnju su energetska kriza, rat u Ukrajini te inflacija.
Iako postavljanje solarnih panela iziskuje veći trošak, ulaganje se za šest-sedam godina vrati, a tu su i državni poticaji u vidu subvencija te ukidanje poreza na isporuku i ugradnju solarnih ploča. Ako se trenutno dvoumite o odluci da postavite sunčanu elektranu, u nastavku donosimo pet glavnih razloga zbog kojih se ovaj pothvat itekako isplati.
Imate obnovljiv izvor energije
Korištenjem sunčeve energije dobivate neiscrpan izvor energije i ne ovisite o vanjskim dobavljačima. Uz to, pridonosite očuvanju Zemlje, s obzirom na to da se obnovljivi izvori energije smatraju jednim od ključnih faktora za spas planeta.
Naime, proizvodnja električne energije putem termoelektrana trenutno najviše pojedinačno pridonosi globalnom zatopljenju. Procijenjena emisija ugljikova dioksida iz svjetske elektroprivrede je 10 milijardi tona godišnje. To rezultira povećanjem razine atmosferskog ugljikova dioksida na Zemlji, što pojačava učinak staklenika i pridonosi globalnom zagrijavanju.
Zato se postupno ukidanje ugljena, nafte i plina u ovom sektoru smatra ključnim u pomaganju svijetu kako bi se izbjegle opasne razine klimatskih promjena. Pritom se u godišnjem izvješću Međunarodne agencije za energiju procjenjuje da će obnovljivi izvori energije do 2025. godine preteći ugljen kao primarni izvor električne energije.
Režije su manje
Jedan od najprimamljivijih razloga za postavljanje solarnih panela svakako je zajamčena ušteda na računima. Uz odabir solarne elektrane koja odgovara trenutnim ili planiranim potrebama kućanstva, i njezino pravilno postavljanje, četveročlana obitelj može uštedjeti i do 4000 kuna godišnje. A s obzirom na to da u Hrvatskoj sunca ima tijekom cijele godine, nije važno u kojem se kraju nalazite.
A ako imate višak električne energije, on će se isporučiti u mrežu odabranom opskrbljivaču te se taj višak troši ako je potrebna dodatna električna energija, primjerice noću ili kad je smanjena proizvodnja danju.
Cijena nekretnine raste
Još jedna prednost postavljanja solarnih panela na vaš krov je to što će oni u končanici povećati vrijednost nekretnine. Istraživanje koje je provela tvrtka Zillow pokazalo je kako su se kuće sa solarnim panelima u SAD-u prodavale za otprilike 4% više od onih bez njih. Ako uzmemo u obzir da je budućnost u solarnoj energiji, isti scenarij možemo očekivati i u Hrvatskoj.
Pritom valja napomenuti kako ne postoji dokazana povezanost između veličine solarne ploče i njenog povećanja vrijednosti nekretnine. Zato, kad birate solarni sustav za svoj dom, odaberite onaj koji će generirati optimalnu količinu energije za vaše kućanstvo. Također, imajte na umu da loše projektirani ili zastarjeli solarni sustavi, koji su manje učinkoviti, mogu negativno utjecati na privlačnost vaše nekretnine.
Nema straha od poskupljenja
S određenim energentima nikad niste u potpunosti sigurni kad je u pitanju variranje cijena ili pak dramatično poskupljenje. Zbog toga je u slučaju postavljanja solarnih panela, odnosno, korištenja solarne energije, velika prednost to što ne ovisite o tržištu i mijenjanju cijena.
Ako vas trenutno zanima koliko bi iznosila okvirna cijena solarne elektrane, pomoć možete potražiti u online upitniku tvrtke Solar Shop. Riječ je o brendu koji je pionir ugradnje solarnih panela na hrvatskom tržištu, s najduljom praksom njihove ugradnje. Odlučite li se za njihove usluge, Solar Shop vas vodi od ideje do izvedbe, projektiranja i ugradnje solarne elektrane. Također brine o dokumentaciji te preuzima komunikaciju s HEP-om umjesto vas.
Održavanje je lako
I na kraju, značajna prednost ovog sustava je ta što je održavanje solarnih panela vrlo jednostavno, a učestalost čišćenja ovisit će o nagibu panela te lokaciji vašeg objekta. Pritom vam je za čišćenje dovoljno vrtno crijevo i, po potrebi, puhalo za lišće, a možete unajmiti i profesionalca. Ako su paneli postavljeni vodoravno, prljavština će se više taložiti u odnosu na one koji imaju nagib, a njih će i kiša lakše čistiti, odnosno ispirati.
Život u blizini šume ili unutar šume također može uzrokovati nakupljanje peludi i lišća koje ćete trebati čistiti. Kad je riječ o godišnjim dobima, jače snježne oborine u zimskim mjesecima zahtijevat će češće održavanje u odnosu na ostatak godine, pa imajte na umu da se paneli u prosjeku čiste od dva do četiri puta godišnje. Također, prije kupnje panela dobro se raspitajte o njihovoj garanciji.