Još od kamenog doba žitarice su bile osnova ljudske prehrane. Pšenica, ječam, zob, riža i proso ne samo da su izdržljive biljke i jednostavne za uzgoj nego sadrže i mnoštvo hranjivih tvari koje su neophodne za održavanje zdravog organizma. Vatra je također odigrala važnu ulogu u konzumaciji žitarica jer je omogućila ljudima da kuhaju hranu i pripremaju žitarice na različite načine. Štoviše, uporaba vatre za kuhanje i pripremu hrane dovela je do stvaranja novih jela i načina pripreme hrane, što je pridonijelo raznolikosti ljudske prehrane.
Žitarice za srce i zdravu crijevnu floru
Žitarice su bogate vlaknima, koja pomažu u probavi i održavanju zdrave crijevne flore. Osim toga, bogate su tzv. složenim ugljikohidratima, koji osiguravaju dovoljno energije. Ovi složeni ugljikohidrati oslobađaju energiju postupno, što znači da tijelo ne doživljava nagli porast šećera u krvi, kao što se događa nakon konzumiranja jednostavnih šećera. Jedenje žitarica povezano je i s nižim rizikom od bolesti srca, dijabetesa tipa 2 i nekih vrsta raka, a one su ujedno bogate vitaminima i mineralima poput željeza, magnezija, cinka, vitamina B kompleksa, koji su važni za normalno funkcioniranje imunološkog, živčanog i mišićnog sustava.
Preporučene dnevne doze žitarica variraju ovisno o dobi, spolu, tjelesnoj aktivnosti i drugim čimbenicima. Općenito, preporučuje se da žitarice čine 45-65% dnevnog unosa kalorija za većinu ljudi, a to znači da bi većina trebala konzumirati od tri do pet porcija žitarica na dan. Međutim, važno je odabrati cjelovite žitarice, a ne rafinirane verzije, kako bismo osigurali da dobijemo sve potrebne hranjive sastojke.
Zašto je zob 'super' žitarica?
Jedna od najdragocjenijih žitarica je zob, koja se uzgaja već tisućama godina i ima mnoge zdravstvene koristi za ljudski organizam. Ova žitarica bogata je beta-glukanom, topivim vlaknima za koje se pokazalo da smanjuju kolesterol i šećer u krvi. Vlakna iz zobi ključna su za održavanje zdravog probavnog sustava i mogu pomoći u smanjenju rizika od raka debelog crijeva. Zob kao namirnica također sadrži visoke razine antioksidansa, koji pomažu u borbi protiv stresa i raznih upala u tijelu. Antioksidansi u zobi mogu spriječiti i različite bolesti, uključujući Alzheimerovu i Parkinsonovu bolest.
Zrno zobi može se koristiti za različite proizvode, pa i za zobeno brašno, pahuljice, müsli, kruh i peciva. Zobeno brašno koristi se kao zamjena za pšenično brašno, čime se dobivaju proizvodi koji su bogatiji vlaknima, vitaminima i mineralima. S obzirom na to da zob ne sadrži gluten, korištenje zobenog brašna u prehrani može biti korisno za osobe koje pate od celijakije ili netolerancije na gluten.
Idealan doručak ili međuobrok
Zob se najčešće jede kao kaša, i to za doručak. Posebno je poznata kao idealna namirnica za mršavljenje jer u dodiru s tekućinom vlakna zobi povećavaju svoj volumen za 25 puta i stvaraju osjećaj sitosti. Zobena kaša je, dakle, jednostavan i ukusan doručak koji se lako priprema, a uz dodatak, recimo, datulja, orašastih plodova ili meda može se pretvoriti u hranjiv obrok koji će vas držati sitima do ručka.
Osim kao kaša, zob može poslužiti kao ukusna i hranjiva grickalica za međuobrok, a koju možete pripremiti u pećnici s medom ili raznim slanim začinima. Zobene pahuljice mogu se koristiti i u salatama umjesto tradicionalnih dodataka poput krekera ili krušnih mrvica. One će dodati salati potrebnu hrskavost i teksturu, a istodobno će biti hranjive i zdrave. A kako biste bili sigurni da ste u svoj organizam unijeli potrebne doze ove blagotvorne namirnice, tu je Podravkin novitet - Čokolino Dark.
Posebnost novog Čokolina je ta što je zaslađen čokoladom i datuljama, a zbog svojih sastojaka ovaj hranjivi žitarični obrok pružit će vam dug osjećaj sitosti te dovoljno snage i energije za cijeli dan!
Dobra je vijest da za sve obožavatelje Čokolina imamo i super nagradu - Čokolino Dark paket i digitalnu pretplatu na 24sata! Sve informacije o tome kako se prijaviti na nagradni natječaj saznajte ovdje i uživajte bez Čokolišanja.