Danas je tema štednje prisutna kao nikad prije i doista se može pronaći mnogo savjeta za različite načine uštede. Pitanje je samo čega smo se spremni odreći, što je to što smo možda voljni žrtvovati, a uštede u kućnom budžetu moguće je ostvariti na kreativne načine. Naučili smo da štednja i kupnja ne idu ruku pod ruku, ali je li uvijek baš tako? Mi smo istražili kako su uštedjeli neki i vjerujemo da će vas njihove prakse inspirirati.
Australka Glen James, koja vodi financijski podcast, za početak predlaže usvajanje pravila "jedan posto". To znači da o svakoj kupnji koja premašuje jedan posto vašeg primanja morate razmisliti 24 sata. Ako ste nakon isteka tog roka sigurni da želite potrošiti novac na neku stvar i da vas to neće oštetiti, stvar možete kupiti bez grižnje savjesti. Ako vas je ovo pravilo spasilo od barem jedne impulzivne kupnje, možete biti sretni jer ste uštedjeli 1 posto svojih primanja.
Bez mnogo odricanja
Mislite li da je nemoguće uštedjeti na pretplati na popularnim streaming servisima? Nije baš tako. Revidirajte svoj plan pretplate s vremena na vrijeme ili je pauzirajte ako ste sigurni da je nećete koristiti neko vrijeme. Mnogo korisnika ovih servisa podijelilo je s prijateljima jedan korisnički račun, ali i troškove. Tori Dunlap, "kraljica financija", kako je nazivaju korisnici TikToka, nedavno je izjavila da je osnovno pravilo štednje izdvojiti novac za sebe.
- Ako svojem streaming servisu plaćate više nego što izdvajate za svoju štednju, prestanite! Ne kažem da otkažete pretplatu, ali uplatite bar toliki iznos sebi na neki drugi račun ili u kasicu. I to je više nego ne uplatiti ništa. Vi sigurno vrijedite više nego ta pretplata i tako bi se prema sebi trebali ponašati - rekla je u "Today Showu".
Online kupnja i povrat novca
Vjerujemo da je trendu rasta ljubitelja kupnje online pridonijelo i to što je tim načinom moguće ostvariti mnogobrojne popuste. Istraživanje koje je Mastercard proveo u travnju ove godine u Hrvatskoj potvrdilo je da su se potrošačke navike u Hrvata, kao i u svijetu (što potvrđuje da pratimo trendove), znatno promijenile, pa ne iznenađuje rezultat prema kojem čak 91% ispitanika koristi kartice za online kupnju barem povremeno, a gotovo polovica njih napomenula je da u budućnosti češće planira kupovati na taj način.
Živimo u zahtjevnom vremenu, ali to nas može motivirati da vlastitim financijama upravljamo opreznije i kvalitetnije nego ikad. Na nama je da istražimo opcije te da u tablicu za planiranje i upravljanje kućnim budžetom dodamo redak s nazivom „povrat“, koji nam do kraja mjeseca na online kupnju i plaćanje karticom omogućuju Mastercard i OTP banka.
Podjela je ušteda
Zbog stalnog poskupljenja goriva nerijetko se čuju savjeti za dijeljenje prijevoza. Pritom je važno istaknuti da putovanje do posla s kolegama znači financijsku dobrobit za pojedinca, ali i ekološku za društvo. Uštedjeti možemo i kad putujemo dalje, izvan prebivališta, bilo da je riječ o putovanjima unutar ili izvan Hrvatske, ako koristimo neku od platformi za dijeljenje prijevoza.
Mnoge savjete za rezanje troškova možete naći i na društvenim mrežama. Popularne su grupe poput „Money saving hints, tips and ideas“, u kojima možete naći pregršt inspiracije i preporuka za razne načine uštede. Isplati se proučiti ih i pronaći one koji su u skladu s našim navikama, a ujedno iskoristiti pogodnosti koje su nam nekad na dohvat ruke.