To je to što me zanima!

Neki od najpametnijih gradova na svijetu stvorili su genijalna rješenja za svoje stanovnike

Izazovi 21. stoljeća, ali i svega što nam budućnost nosi, potaknuli su mnoge gradove na implementaciju pametnih rješenja kako bi poboljšali svoju infrastrukturu i usluge. Evo koji su gradovi kreirali neka od najkorisnijih rješenja
Vidi originalni članak

Da bi neki grad stekao naziv "pametnoga grada", u njemu trebaju biti kreirana pametna rješenja, temeljena na informacijskim i komunikacijskim tehnologijama, koja omogućuju razvoj održivih praksi za rješavanje izazova urbanizacije.

Naime, u sljedećim godinama očekuje se sve veći priljev ljudi prema gradovima, a u jednom od svojih izvješća McKinsey predviđa da će se 2,5 milijardi novih stanovnika doseliti u gradove do 2050. godine. Zato postoji globalna težnja država da uz pametna rješenja svoje gradove učine ugodnijim za život.

A takva rješenja temelje se na iskorištavanju tehnologije kako bi se povećala učinkovitost grada, a time i kvaliteta života stanovnika te gradskih usluga. Na sljedećoj listi možete vidjeti zanimljiva rješenja koja su kreirali neki od "najpametnijih gradova" na svijetu.

Singapur

Osim najkonkurentnijega gospodarstva na svijetu, Singapur je također često na listi najpametnijih svjetskih gradova. Jedna od njegovih pametnih inovacija je optimizacija javnog prijevoza kako bi se građanima olakšalo planiranje prijevoza. Tako se analiziranjem različitih aspekata javnog prijevoza, od karata do senzora, te praćenjem autobusa u stvarnom vremenu, stopa pretrpanih autobusa smanjila za 92%.

Među "pametnim rješenjima" su i telemedicina te telerehab. Dok telemedicina omogućuje pacijentima konzultacije s liječnicima na daljinu putem videopoziva ili slanja poruka, telerehab im omogućuje da se podvrgnu vježbama u vlastitom domu, pri čemu pametni uređaji prate napredak pacijenata i prenose podatke terapeutu. Ovo su posebno korisna rješenja za ljude koji žive daleko od zdravstvenih ustanova, poput otoka, ili imaju problema s kretanjem.

Kopenhagen

Za dansku prijestolnicu možemo reći da je jedan od najambicioznijih gradova kad je riječ o klimatskim ciljevima. U tu svrhu kreirali su mnogo pametnih rješenja, poput onog u okrugu Nordhavn. U ovom dijelu Kopenhagena stvorili su inteligentan, fleksibilan i optimiziran energetski sustav koji može uštedjeti do 10% ukupnih troškova energije, uz 50% proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora.

Također, od listopada 2022. godine bioplin iz otpada hrane šalju u mrežu prirodnog plina, što znači da se gradski autobusi, kamioni za odvoz smeća i privatni domovi u Kopenhagenu djelomično pokreću otpadom.

A tu je i projekt "Copenhagen Connecting", koji predstavlja sustav koji u stvarnom vremenu prati i uspoređuje promet, kvalitetu zraka, gospodarenje otpadom, potrošnju energije i druge stavke kako bi ti podaci pomogli građanima, primjerice za smanjenje vremena potrebnog vozilu hitne pomoći da stigne do mjesta nesreće, kao i za upozorenje na moguće poplave.

London

Nova studija ProptechOS-a proglasila je London najbolje pripremljenim gradom za pametnu budućnost. Korištenje novih tehnologija kako bi se poboljšala kvaliteta života stanovnicima očituje se u mnogim sferama. Primjerice, prijavljivanje u autobuse i podzemne vlakove pametnim satovima, dostupnost punjača za električna vozila u mnogim ulicama, povećana sigurnost grada velikom mrežom senzora kamera i dronova samo su neki od koraka prema kreiranju grada ugodnijeg za život.

Uz to, najavljuju novo pametno rješenje u kojem će dronovi služiti za prenošenje uzoraka krvi između dvije bolnice u središtu Londona, i to u roku od dvije minute ili manje.

Kad je riječ o zelenim inicijativama, bitno je spomenuti da je grad implementirao nove tehnologije koje ponovno koriste zaostalu toplinu iz podzemnog sustava. Ova energija mogla bi zadovoljiti do 38% gradskih potreba za grijanjem, a putnici iz podzemne željeznice ljeti bi imali koristi od hladnijih tunela.

Amsterdam

Poznat kao prijestolnica bicikala, s prvim podvodnim parkiralištem za bicikle u svijetu, Amsterdam je više puta pokazao koliko mu je stalo do okoliša, a to pokazuje i sljedećim pametnim rješenjima.

Grad je putem nogometnog stadiona "Johan Cruijff Arena" pronašao kreativan način za skladištenje obnovljive energije i rješavanje postojećeg problema s otpadom. Naime, na stadionu su stvorili najveći europski komercijalni sustav za pohranu energije, koristeći nove i rabljene EV baterije. Ovaj sustav može pohraniti do 3 megavata energije, što je jednako opskrbi 7000 kućanstava u Amsterdamu tijekom jednog sata.

Grad također surađuje s tvrtkom Resilio u postavljanju "pametnih" plavo-zelenih krovova u nekim od gradskih četvrti koje su najpodložnije poplavama. Ovi krovovi uključuju digitalni senzor koji reagira na sezonske fluktuacije i tako može predvidjeti kišu. Studija je pokazala da sustav može predvidjeti do 97% ekstremnih oborina.

Barcelona

Kao i u mnogim spomenutim gradovima, Barcelona također ima svoj tim "Smart City Barcelona", čija je uloga prepoznavanje novih prilika za kreiranje pametnih rješenja. Tako ovaj grad koristi IoT tehnologiju (internet stvari) za učinkovito upravljanje potrošnjom energije, otpada i vode, kao i za smanjenje buke. Primjerice, grad je implementirao pametna brojila i senzore u zgrade za praćenje i optimizaciju potrošnje energije.

Također, IoT tehnologijom koriste se za praćenje razine otpada u kantama za smeće, čime optimiziraju rute prikupljanja otpada i smanjuju nepotrebna preuzimanja. Uveli su i druge inovativne značajke, kao što su interaktivna digitalna autobusna stajališta, senzorski vođeno parkiranje i energetski učinkoviti pametni rasvjetni stupovi, čime se pridonosi smanjenju zagušenja, nižim emisijama stakleničkih plinova i uštedi energije.

Pametna rješenja u Hrvatskoj

I u Hrvatskoj je sve više pametnih gradova, ali i tvrtki koje žele pomoći gradovima i lokalnim zajednicama da postanu napredniji, energetski učinkovitiji i tehnološki bolje opremljeni. Među njima se ističu pametna rješenja tvrtke A1 Hrvatska za potrebe njezinih poslovnih korisnika koja potiču rast u privatnom i javnom sektoru. Neka od tih rješenja su: pametno parkiralište, pametni pješački prijelaz, mjerenje kvalitete zraka, pametno daljinsko očitavanje, pametno gospodarenje otpadom i pametni spremnici za otpad.

Primjerice, implementacijom A1 pametnog parkinga kreirano je korisno rješenje koje omogućuje vozačima da putem mobitela dobiju informaciju o raspoloživosti i lokaciji parkirališnih kapaciteta uz mogućnost navigacije. S druge strane, vlasnici parkirališta u web aplikaciji dobivaju informaciju o vremenu i trajanju zauzetosti parkirališnih mjesta.

Tu je i cjeloviti sustav pametnoga gospodarenja otpadom kojim se postiže bitno smanjenje troškova odvoza i zbrinjavanja otpada. Također se potiče smanjivanje nastajanja otpada i korištenje otpada kao sekundarnih sirovina, a uporabom naprednih strojeva i opreme postiže se bitno smanjenje volumena otpada. Time se smanjuje frekvencija odvoza otpada, što dovodi do značajne uštede.

Pametna rješenja i koncept pametnih gradova važan su aspekt strategije kompanije A1 Hrvatska. Tijekom protekle dvije godine tvrtka je zabilježila kontinuiran rast u segmentu poslovnih korisnika i ICT-ja, čime su potvrdili predanost inovacijama i zadovoljavanju rastućih potreba tržišta. Posebno se ističe rast od 50% u ICT segmentu, u odnosu na 2023. godinu.
Idi na 24sata

Komentari 67

  • Oštrica 08.11.2024.

    NEMOŽEMO na djelu. nesposobni anarholiberali po ko zna koji puta.

  • monterizzo 07.11.2024.

    Auto u Zagrebu skoro da ti nije ni potreban. To što se ljudima ne vozi u tramvaju i busu jer će drugi možda pomisliti da su sirotinja, to je drugi par cipela. Jadnom su se u yugi odlučili za parne i neparne brojeve tablica. Doduše tada je to bilo radi benza, ali i za gužve bi dušu dalo.

  • crniblack 07.11.2024.

    Najveci problem je parking koji je velicine za renault 4 i stojadina

Komentiraj...
Vidi sve komentare