Nakit je finalni dodatak svakoj modnoj kombinaciji te, ako je pomno odabran, može "podignuti" cjelokupan izgled na sasvim novu razinu. Stručnjaci su ga okarakterizirali kao jednu od najstarijih dekorativnih umjetnosti te ističu kako upravo nakit omogućuje prikazivanje osobnosti pojedinca.
No danas je situacija u većini slučajeva drukčija jer brza moda nije zahvatila samo naše ormare nego se i nakit producira istom brzinom, prateći trendove koji se mijenjaju iz mjeseca u mjesec. Iz toga proizlazi problem sve manje individualnosti, a sve veće masovne kupnje jeftinog, ali nekvalitetnog nakita, pri čemu se novac "baca u vjetar".
Naime, nakit kupljen na određenim internetskim prodavaonicama nerijetko je izrađen od loših materijala. Zato nakon kratkog perioda nošenja dolazi do njegove diskoloracije i gubitka prvobitne funkcije - lijepog izgleda. Takav nakit počinje izgledati istrošeno, lako se lomi te se time stvara potreba za kupnjom novog, čime se ulazi u začarani krug.
Nasreću, danas su na tržištu dostupne povoljne verzije kvalitetnog nakita za koji ne morate izdvojiti značajan dio svojeg mjesečnog budžeta. I pritom nećete izgledati kao svi ostali.
Tradicijsko remek-djelo u malom
Primjerice, široka ponuda online trgovine Abrakadabra sadrži 12 kategorija proizvoda, među kojima je i nakit. Ono što se posebno ističe u ovoj kategoriji je kvalitetan i pristupačan tradicionalni nakit. Ovaj tip nakita posljednjih je godina sve popularniji odabir kad je riječ o nakitu za vjenčanje, daru za rođendan ili, jednostavno, suveniru s mora koji će vas zauvijek podsjećati na ljepote hrvatskog juga.
Upravo zato jer nas tradicionalni nakit veže uz druga vremena, situacije i osjećaje, za zaštitno lice kolekcije hrvatskog tradicionalnog nakita by Abrakadabra izabrana je glumica Jelena Perčin. Budući da je i sama velika ljubiteljica tradicionalnog nakita nosi ga oduvijek, a njezin najdraži komad su upravo konavoske naušnice jer uz iste veže drage uspomene.
Njegovu posebnost prepoznala su i poznata holivudska lica pri posjetu dalmatinskim gradovima i dubrovačkoj regiji, poput glumice Gillian Anderson te glumaca Morgana Freemana i Mickeya Rourkea. U nastavku donosimo najpoznatije primjere predivnog tradicionalnog hrvatskog nakita čiji izgled osvaja na prvu.
Šibenski botun
Šibenski botun, često zvan šibenska puca ili toka, u povijesti je krasio muške narodne nošnje, a posljednjeg desetljeća prepoznat je kao originalni šibenski suvenir, pa je postao dio naušnica, prstenja, privjesaka, igli za kravatu, broševa i ogrlica. Štoviše, 2007. godine Hrvatska turistička zajednica proglasila ga je najoriginalnijim hrvatskim suvenirom. Odabirom ovog nakita unijet ćete dozu jedinstvenosti u svoju odjevnu kombinaciju, a jednako je odličan odabir ako ga želite darovati dragoj osobi.
Šibenski dupli botuni - Patinirano - Srebrna/ Ogrlica MAXI Šibenski botun - Yellow Gold pozlata 24KT - Zlatna/ Narukvica Šibenski botuni - Yellow Gold pozlata 24KT - Zlatna
Konavoske naušnice
Poznate konavoske naušnice, takozvane verižice ili veželice, među najprepoznatljivijim su komadima tradicionalnog nakita, a u svijetu ih je dodatno proslavila i jordanska kraljica Rania. Ne samo da ih je kupila u Dubrovniku nego ih je nosila u šetnji Stradunom, a poslije i pri gostovanju u emisiji Oprah Winfrey. Kroz povijest su ove naušnice izrađivane u Dubrovniku, u različitim veličinama, te su služile za svakodnevno nošenje. Nosile su ih djevojčice od najranije dobi, ali u manjim dimenzijama, a nakon udaje dobivale su veće veželice.
Peružine
Peružine su najpopularniji predstavnik dubrovačke kolekcije, a riječ je o kuglicama od zlata, koralja ili filigranskog srebra koje obično krase naušnice, narukvice i ogrlice, takozvane kolarine (ogrlica sa zlatnim srcem). Kad je riječ o dubrovačkoj tradiciji, zanimljivo je da je dubrovački nakit tradicionalno nasljeđivala najstarija kći, a ako su u obitelji dvije kćeri, onda se za mlađu naknadno kupovao nakit. Ovaj komad nakita idealan je odabir ako preferirate decentan, minimalistički nakit, koji će odgovarati većini svakodnevnih odjevnih kombinacija.
Rećine
Izraz "rećine" odnosi se na naušnice, a potječe od talijanske riječi orecchino. Ovaj izraz uglavnom se koristi u Dalmaciji, gdje su rećine poznate kao tradicionalne naušnice koje se izdvajaju posebnom ljepotom, a njihov izgled dodatno mogu obogatiti dodaci kao što su biseri i koralji. Pri izradi rećina često se crpi inspiracija iz priobalnog, obalnog i otočnog dijela Hrvatske, a pritom su dostupne u više boja, veličina i oblika.
Hrvatski tradicionalni nakit sjajan je simbol ostavštine i vječan komad nakita koji se može nositi u gotovo svakoj prilici. Sad ga u online trgovini Abrakadabra možete pronaći na sniženju, što je odlična prilika da osjetite ljepotu vremena i priuštite sebi ili bližnjima elegantan nakit izrađen iz srebra s 24-karatnim zlatom, rose gold pozlatom ili patinom.