Mislili ste da će nakon blagdana Velike Gospe temperatura osjetno pasti? Protekli dani svima su nam pokazali da smo se itekako prevarili. Unatoč nadanjima da će druga polovica kolovoza donijeti ugodnije vrijeme, opet smo se borili s ekstremnim temperaturama, koje su u pojedinim gradovima sezale i do visokih 38 stupnjeva. No ni za ovaj tjedan najave nisu drastično bolje.
Prema prognozi AccuWeathera, najviša dnevna temperatura u Zagrebu i okolici kretat će se oko 32 stupnja, a za dva do tri stupnja više temperature očekuju se u Osijeku, Splitu, Rijeci i okolnim mjestima. U tom slučaju rashladni uređaji poput klime veliki su spas, no zbog straha od visokih računa za struju klime mnogi gase noću. Također, ovaj uređaj ne mogu sebi priuštiti baš svi, pa je uvijek dobro znati da postoje i drugi načini na koje možete rashladiti prostor kad klime nema ili kad ne radi.
Koristite ventilator na pravi način
Premda ventilator ne može sniziti temperaturu u prostoriji jednako efikasno kao klima, postoje načini poboljšanja njegova učinka. Primjerice, kad je riječ o pozicioniranju ventilatora, uvijek bi trebao stajati na središnjemu mjestu u prostoriji kako bi se osigurala ravnomjerna cirkulacija zraka.
No ponekad su u stanovima na višem katu ili u potkrovlju temperature toliko visoke da ni to ne pomaže. U tom slučaju jednostavno fiksirajte glavu ventilatora da puše u vašem smjeru, a ispred nje postavite dvije plastične boce sa zamrznutom vodom. Kako bi se led sporije otapao, preporučuje se dodavanje malo soli u mješavinu leda i vode jer ona uzrokuje pad temperature, koji usporava stopu topljenja i povećava stopu zamrzavanja.
Ako je ventilator visok, poslužite se stabilnim kutijama, knjigama i sličnim predmetima da biste boce podignuli na višu razinu. Boca s raspršivačem u koju ćete uliti vodu i povremeno se osvježiti dok sjedite ispred ventilatora također će vam olakšati vruće dane. Pritom je možete naći za samo dva eura.
Zamračite prostorije
Vrlo važan korak u održavanju doma hladnijim je zamračivanje prostorija koje su tijekom dana najviše izložene suncu. Zato je uvijek dobro imati barem jedan par blackout zastora, odnosno zastora koji ne propuštaju svjetlost, jer oni smanjuju količinu topline koja se prenosi kroz prozor za čak 24%.
S druge strane, ako već imate providne zastore, pomoću kvačica za rublje možete objesiti deke preko prozora i tako postići isti učinak. A želite li uložiti u konkretnije rješenje, na tržištu su dostupne reflektirajuće folije za prozore koje odbijaju toplinu, a istodobno propuštaju određenu dozu svjetlosti.
Osigurajte protok zraka
Zbog nedovoljnog protoka zraka sparina i pojava povećane vlage u domu mogu uzrokovati probleme poput vlage i plijesni, ali i određene zdravstvene tegobe. Naime, ljudski se organizam protiv visoke temperature zraka bori znojenjem. No kad vlaga dosegne određene vrijednosti, i najzdravijem organizmu prijeti pregrijavanje. Zato je održavanje razine vlažnosti između 30 i 50% vrlo važno.
U tome vam mogu pomoći ventilacijski sustavi protiv vlage i plijesni kao što je i-Vent. Riječ je o pametnom ventilacijskom sustavu koji omogućuje kontinuiran protok zraka u životnom prostoru te automatski održava optimalnu razinu vlage. Uz pomoć njega dobivate 24-satnu ventilaciju bez otvaranja prozora, čime štedite energiju. Idealno je rješenje i za one koji žive na bučnoj lokaciji, u prizemlju ili na prvom katu te nisu skloni otvaranju prozora tijekom ljetnih noći. Zato je ujedno praktičan u zimskom periodu te tijekom kišnih dana.
Prekrijte namještaj laganom tkaninom
Ovo pravilo vrijedi za svakodnevno odijevanje tijekom ljetnih dana, no učinkovito je i ako ga primijenite u spavaćoj ili dnevnoj sobi. Odlučite se za laganu plahtu od mješavine pamuka i lana za bračni krevet kako bi noći bile što ugodnije. Takvom plahtom možete prekriti i kutnu garnituru ili kauč ako su presvučeni grubljim materijalom ili baršunastom tkaninom koja ljeti dodatno grije. Tako ćete ujedno zaštititi kauč od zaprljanja, a i vama će biti udobnije na njemu boraviti.
Na kraju, imajte na umu da je ljeti vrlo važno što manje koristiti uređaje koji isijavaju velike količine topline, poput pećnice, kako ne biste ugrijali prostor. A ako morate pripremiti jelo, u tom slučaju je najbolje odabrati jedan dan u tjednu kad ćete pripremiti veću količinu hrane za ostatak tjedna i to pripremite u ranim jutarnjim satima dok je temperatura niža. Također, friteza na vrući zrak može biti praktična zamjena za pećnicu jer obavlja gotovo isti posao, ali proizvodi manju količinu topline.