Već pri pomisli na čišćenje često nam se javlja poriv za odgađanjem i odugovlačenjem, a čak je i Marie Kondo, najpoznatija "spremačica kuće" na svijetu, uz troje djece, prihvatila to da više ne stiže pospremati svoj životni prostor kao prije. Japanka je napisala nekoliko knjiga o organizaciji i čišćenju te s milijunima ljudi diljem svijeta podijelila svoje umijeće. Iako sreća ne leži u savršenom izgledu kuće nego u stvaranju doma u kojem se osjećamo sigurno i opušteno, čist dom ipak nam donosi mir i red u život.
Proljetno čišćenje će vas motivirati
Ključ je u dobroj organizaciji vremena, kao i u pravilnoj tehnici čišćenja i spremanja, te u kvalitetnim proizvodima koji će otkloniti svu prljavštinu iz vašeg domaćinstva.
Sezonska depresija postupno prolazi kako dani postaju dulji, a pravu tranziciju osjetimo i dolaskom toplijeg vremena. Kako biste obilježili dolazak proljeća, a time i osjećaj kontrole nad vlastitim životom, odlično je napraviti veliko proljetno čišćenje.
Prema preporuci japanske savjetnice za organizaciju Marie Kondo, najbolje je čistiti 'od stropa do poda', tako da pod bude posljednji.
Bacite predmete koji ne služe svrsi
Počnite čišćenje u spavaćoj sobi. Operite posteljinu, uključujući jastuke, te po potrebi očistite i preokrenite madrac. Spakirajte dio zimske odjeće koja vam više neće biti potrebna te usisajte i operite podove. Usput se riješite predmeta koji ne služe svrsi ili ne donose radost i samo smetaju.
Zatim prijeđite u kupaonicu - dobro očistite tuš kabinu, kadu i odvode. Prebrišite police, operite ogledalo i očistite umivaonik, kao i sve metalne površine - slavine i glavu tuša. Na kraju oribajte WC školjku.
Nakon čiste i uredne kupaonice, zaputite se u dnevnu sobu, gdje čišćenje možete početi pranjem zavjesa i tepiha pa zatim brisanjem prašine s elektronike, lampi i lustera te dekorativnih sitnica koje krase vaš dom. To možete lako učiniti krpicom za prašinu ili vlažnim maramicama, koje lako sakupljaju prašinu i uklanjaju mrlje. Završite prostoriju pranjem prozora i ogledala, a nemojte zaboraviti ni prozorske daske te rolete.
Očistite i kućanske uređaje
Posljednja na popisu je kuhinja - ponekad joj treba posebna pozornost, a najbolje je početi s velikim kućanskim uređajima. Očistite hladnjak i zamrzivač te provjerite kojim je namirnicama istekao rok valjanosti pa bacite sve nepotrebne stvari. Nastavite s čišćenjem mikrovalne pećnice, perilice posuđa, štednjaka i ostalih kućanskih uređaja. Prebrišite površine i dezinficirajte ih, zatim to učinite s vratima ormarića i kvakama ili ručkicama. Za kraj operite posuđe, sudoper, slavinu i odvod.