To je to što me zanima!

Kultura dijeljenja: Doznali smo jesu li Hrvati široke ruke ili radije zadrže stvari za sebe

Nije tajna da kroz dijeljenje ljudi izražavaju solidarnost, empatiju i zajednički interes za bolje društvo, a u nastavku vam donosimo podatke o tome koliko su Hrvati kao narod darežljivi i što rado dijele s drugima, a što svakako preskaču
Vidi originalni članak

Dijeljenje s drugima, bilo da je riječ o materijalnim stvarima, informacijama ili pažnji, duboko je ukorijenjeno u ljudsku prirodu. Osim što je moralno i etički ispravna, ova osobina ima duboke pozitivne učinke na naš mozak i općenito na sreću. 

Naime, kad čovjek nešto dijeli, mozak oslobađa hormon oksitocin, poznatiji kao hormon ljubavi. Oksitocin pomaže u izgradnji povjerenja, ublažavanju stresa i tjeskobe, poboljšanju imunološke funkcije i kao rezultat toga povezan je s osjećajem sreće i zadovoljstva. Kad netko posjeduje visoke razine oksitocina u tijelu, više je suosjećajan prema drugima i osjeća se velikodušnije nego što bi bio u normalnim okolnostima. Zanimljivo, oksitocin se može osloboditi i ako, recimo, sudjelujete u online donacijama, što znači da ne morate fizički nešto dijeliti kako biste iskusili dobrobiti ovog hormona.

Jesmo li uistinu široke ruke?

Kroz stoljeća, dijeljenje se mijenjalo i prilagođavalo tehnološkom razvoju i društvenim normama. Tako je danas kultura dijeljenja u mnogim dijelovima svijeta usađena u svakodnevni život. Primjerice, u skandinavskim zemljama, poput Švedske i Danske, koncept "lagom" promiče ravnotežu i umjerenost, potičući ljude na dijeljenje viška resursa s drugima. U azijskim društvima koncept "Guanxi" u Kini ili "Kizuna" u Japanu ističe važnost međuljudskih veza i uzajamne pomoći.

No znate li kako Hrvati dišu kad je riječ o dijeljenju? 

Da su Hrvati darežljivi, potvrđuje i podatak iz nedavno provedene ankete na 24sata u suradnji s A1 Hrvatska. Čak 69% sugrađana izjavilo je da rado donira svoje stvari koje više ne koriste ili su im višak, a samo 5% to nikad ne radi jer smatra da će im nešto ponovno zatrebati.

Gradi se povjerenje i stvaraju veze

Međutim, dijeljenje igra i ključnu ulogu u izgradnji i održavanju međuljudskih odnosa. Kada dijelimo s drugima, izgrađujemo povjerenje i stvaramo dublje veze, što je posebno važno u obiteljskim i partnerskim odnosima te prijateljstvima. Toga su svjesni i Hrvati, pa svoje privatne stvari njih 66% priča i dijeli s drugima. No s tim se ne slaže 24% naših ispitanika, koji smatraju da privatne stvari ne treba dijeliti s drugima, a 11% složilo se s tim da nemaju što skrivati i da će bez ustručavanja privatne stvari podijeliti i ispričati drugim ljudima. 

Kad je riječ o dijeljenju i uzajamnoj pomoći, važno je napomenuti da se u Hrvatskoj razvija svijest o društvenoj odgovornosti i važnosti dijeljenja u širem kontekstu. Volonterstvo i humanitarne organizacije ključni su u promicanju kulture dijeljenja, osobito u kriznim situacijama kao što su prirodne katastrofe ili izbjegličke krize. Tako je, prema podacima Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, prošle godine u volonterskim akcijama diljem Hrvatske sudjelovalo 63.275 volontera, što je porast za 7% u odnosu na prethodnu godinu. 

Smanjuje stres i povećava samopouzdanje 

Kada dijelimo s drugima, često se osjećamo vrijednim i korisnim, a taj osjećaj pridonosi povećanju samopouzdanja i samopoštovanja. Isto tako, kad se usredotočimo na pomaganje drugima, često zaboravljamo na vlastite brige i stres, a osjećaj ispunjenosti i svrhe koji proizlazi iz dijeljenja može pomoći i u smanjenju depresije.

No zbog razvoja tehnologije dijeljenje je prešlo i u digitalni svijet. Društvene mreže i aplikacije za razmjenu informacija transformirale su načine na koje komuniciramo i pomažemo jedni drugima. Zato od sada A1 Hrvatska korisnicima nudi i jedinstvenu mogućnost na tržištu - dijeljenje neograničenog mobilnog interneta

Korisnici na tarifama s neograničenim internetom mogu darovati neograničeni internet na 24 sata drugim A1 prepaid ili postpaid korisnicima, i tako svakog mjeseca, a korisnici koji nemaju tarife s neograničenim internetom mogu jedanput mjesečno sami aktivirati 24 sata neograničenog interneta. Također besplatno preuzmite Moj A1 aplikaciju, pomoću koje brzo i jednostavno možete upravljati uslugama i troškovima na jednome mjestu, te uz nekoliko klikova aktivirajte dodatne usluge koje će vam olakšati i obogatiti svakodnevicu.

Dijeljenje, dakle, nije samo osobna korist. Zapamtite da kroz dijeljenje promičemo vrijednosti poput suosjećanja, empatije i solidarnosti te oblikujemo bolje društvo!

Korisničke potrebe stalno se mijenjaju i zahtijevaju praktična rješenja koja olakšavaju i obogaćuju život. Zato od sada u A1 možete pronaći još više usluga na jednome mjestu i aktivirati ih, bez obzira na kojoj se lokaciji nalazite, u samo nekoliko klikova. Više o novim uslugama i paketima možete doznati na web stranicama A1 Hrvatska.
Idi na 24sata

Komentari 19

  • Darkonet 17.10.2023.

    Više ne dijelim ništa, pošto imam dosta alata posuđivao sam pa vrate pokvareno a neki ni ne vrate

  • Tilia4me 17.10.2023.

    Reklama za A1 ha ha ha ha ha ha

  • be yourself 17.10.2023.

    Napravite anketu koliko bi nas podijelilo ženu.

Komentiraj...
Vidi sve komentare