To je to što me zanima!

Kako mirovinska osiguravajuća društva isplaćuju mirovine?

Mirovinska osiguravajuća društva (MOD) nisu klasična osiguranja ni mirovinski fondovi, ali sredstva za isplatu mirovine povećavaju ulaganjem kako bi korisnici kasnije imali veću mirovinu. U tekstu doznajte sve o njima
Vidi originalni članak

Mirovinskom reformom iz 2002. godine u Hrvatskoj je uveden trodijelni mirovinski sustav. Prvi i drugi stup obavezni su, a treći predstavlja dobrovoljnu mirovinsku štednju, gdje sami odlučujemo hoćemo li i koliko uplaćivati. U prvi stup izdvajamo 15% bruto plaće za mirovine sadašnjih umirovljenika, a u drugi 5% bruto plaće, što postaje naša kapitalizirana štednja za mirovinu. 

Odnedavno su se u većem broju počele isplaćivati mirovine iz drugog stupa, zato ne čudi što se mnogi građani pitaju kako to izgleda, što su to mirovinska osiguravajuća društva i za što ona zapravo služe.

Što je mirovinsko osiguravajuće društvo?

Mirovinsko osiguravajuće društvo (MOD) osniva se za isplatu mirovina iz drugog i trećeg stupa, dakle na temelju štednje građana iz obveznih i dobrovoljnih mirovinskih fondova. Dosad je postojalo samo jedno takvo društvo, Raiffeisen mirovinsko osiguravajuće društvo (RMOD), a od srpnja ove godine pridružilo mu se i Hrvatsko mirovinsko osiguravajuće društvo, koje je osnovala država i u potpunom je vlasništvu Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.

Mirovinsko društvo i fond - razlika

Mirovinsko društvo može biti dioničko ili društvo s ograničenom odgovornošću, a osnovna djelatnost mu je osnivanje i upravljanje mirovinskim fondovima. Mirovinsko društvo ne isplaćuje mirovine, osim izuzetno privremene mirovine iz dobrovoljnog fonda.

Mirovinski fond u vlasništvu je svojih članova, njime upravlja mirovinsko društvo te je u potpunosti odvojen od poslovanja mirovinskoga društva. To je zasebna imovina bez pravne osobnosti koja se osniva radi prikupljanja novčanih sredstava uplaćivanjem doprinosa članova mirovinskoga fonda i ulaganja tih sredstava radi povećanja vrijednosti imovine mirovinskoga fonda u svrhu osiguranja isplate mirovinskih davanja članovima mirovinskoga fonda.

Kako MOD isplaćuje mirovinu?

Kad ostvarite pravo na mirovinu iz drugog stupa, morat ćete izabrati mirovinsko osiguravajuće društvo koje će vam isplaćivati mirovinu. Svoj izbor morate prijaviti u Regosu, koji potom daje nalog za prebacivanje vaših sredstava iz obveznog mirovinskog fonda u izabrano društvo. S tim društvom potpisat ćete ugovor o isplati mirovine. Inače, MOD će i dalje ulagati vaš novac na tržištu, s ciljem da se održi i uveća njegova vrijednost, pa je s vremenom moguća i isplata viška kapitalnih sredstava uz mirovinu.  

Kad su u pitanju mirovine iz trećeg stupa, pravila su nešto drugačija, odnosno postoji više izbora oko toga tko će vam isplaćivati mirovinu, što može ovisiti i o vašim ciljevima. Jedna mogućnost je da sva svoja sredstva prebacite u MOD. U tom slučaju, možete izabrati isplatu do 30 posto sredstava odmah, dok ostatak mora biti isplaćen kroz mirovinu, uz najkraći rok od 5 godina. No osim kratkoročnu isplatu, u MOD-u možete ugovoriti isplatu na 10 ili 20 godina pa i doživotnu isplatu mirovine iz trećeg stupa.

Druga mogućnost je da iznos štednje do 100.000 kuna ostavite u dobrovoljnom mirovinskom fondu u kojem ste štedjeli, a preostali iznos koji prelazi 100.000 kuna prebacite u mirovinsko osiguravajuće društvo. Tada dio svoje mirovine iz trećeg stupa dobivate iz fonda, a dio iz mirovinskog osiguravajućeg društva.

Ako ste imali imovinu manju od 100.000 kuna i odabrali isplatu putem mirovinskog društva, ona može biti samo privremena, a ne i doživotna. Svoju mirovinu možete ugovoriti na razdoblje od minimalno pet godina. Dok doživotnu mirovinu uvijek možete ugovoriti s mirovinskim osiguravajućim društvom, neovisno o iznosu kapitalizirane štednje.

Može li MOD ostati bez novca za isplatu?

Prema ugovoru o mirovini, mirovinsko osiguravajuće društvo ima obvezu isplatiti vašu mirovinu, a kao jamstvo isplate mirovina, MOD mora u svakom trenutku imati dodatna sredstva u iznosu od minimalno 4% traženog pokrića kako bi mogao pokriti eventualne gubitke u slučaju da do njih dođe.

Također je dobro znati da mirovinsko osiguravajuće društvo može obračunavati dvije naknade - za upravljanje te za pokrivanje troškova isplata mirovina, no te naknade ne umanjuju iznos ugovorene mirovine. Za pokrivanje troškova svojeg poslovanja mirovinsko osiguravajuće društvo zaračunat će naknadu od uplaćenih sredstava, koja može iznositi najviše 1,5 % od primljene doznake jednokratno i najviše do 0,17 % primljene doznake godišnje iz obveznog mirovinskog fonda, pri čemu odluku o najvišoj naknadi za svaku godinu donosi Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA).

Moja mirovina powered by UMFO: Sadržaj članaka dio je projekta Financijska pismenost, a nastao je u suradnji Udruge društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava te native studija 24ContentHaus. Više informacija potražite na www.mirovinskifondovi.hr
Idi na 24sata

Komentari 15

  • pavmat301 09.04.2021.

    Poštovani, Jos za vrijeme recesije - Vlade Jadranske Kosor uveden je zakon ili uredba kojim se umirovljenicima sa mirovinom većom od prosijeka oduzima od mirovine na ime zdravstva (nevezanomza dopunsko zdravstveno). Recesija je davno iza nas a taj zakon, uredba ili sto god nije ni danas ukinut. Tako da ja i sada godišnje plaćam 2724 Kn kao neki harač zdravstvu. Molim 24 sata da istrazi razloge ove nepravde.Matija Pavlek, Fausta Vrančića 6 Zgb, mail: matija@gmtim.hr

  • yocko 17.02.2021.

    Odu naše mirovine u bosnu.

  • chile_1 16.02.2021.

    e da..meni rekli ja njima 100.000 oni meni 198.600 nakon 20 godina..ma reko ne znam..i išo upali umri muški prvi dio..odmah mi bilo lakše

Komentiraj...
Vidi sve komentare