To je to što me zanima!

'Ima nešto u vanjštini konja što čini dobro nutrini čovjeka'

Konji su životinje koje imaju sposobnost uzajamnog razumijevanja i prepoznavanja emocija, zbog čega su izvrsni terapeuti u radu s osobama koje imaju psihičke ili emocionalne poremećaje
Vidi originalni članak

Znate li da prvi zapisi o terapijskom jahanju sežu daleko u vrijeme drevne Grčke? Već tad jahanje konja nisu smatrali samo oblikom transporta nego i sredstvom za poboljšanje zdravlja i kvalitete života osoba s hendikepom. Terapijsko je jahanje rehabilitacijski program namijenjen osobama s tjelesnim invaliditetom. Njegova je svrha postizanje različitih terapijskih ciljeva - fizičkih, kognitivnih, socijalnih, emocionalnih i bihevioralnih. Program pomaže osobama svih dobnih skupina, a koje imaju različite oblike fizičkih, mentalnih ili emocionalnih oštećenja. 

Predsjednica udruge Mogu iz Osijeka, Mariana Koprivnjak, otkrila nam je posebnost veze između čovjeka i konja te dobrobiti koje dobivamo od terapijskog jahanja: "Slažemo se u potpunosti s izrekom grčkog filozofa Ksenofona koja kaže da 'ima nešto u vanjštini konja što čini dobro nutrini čovjeka'. Uvjerili smo se u to provodeći programe terapija i aktivnosti pomoću konja dugi niz godina i prateći pozitivan utjecaj koji oni imaju baš na sve one koji su u doticaju s njima, a to su korisnici, roditelji i volonteri."

Mariana nam je objasnila i zašto su baš konji idealne životinje za terapijsko jahanje: "Konjska leđa proizvode od 90 do 110 trodimenzionalnih pokreta u jednoj minuti i ne postoji ni jedna sprava koja može improvizirati te impulse. Iz tog su razloga zaista nezamjenjivi rehabilitatori djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom s različitim stanjima i dijagnozama. Osim fizikalnih, postižu se i pozitivni psihološki i socioterapijski učinci."

Udruga Mogu trenutno ima 266 korisnika i 106 registriranih volontera. Nažalost, posjeduje staru željeznu konstrukciju predviđenu za zatvoreno jahalište, koja nije u funkciji, a prijeko im je potrebna da bi se sve aktivnosti mogle provoditi. Nasreću, postoje ljudi koji za potrebe drugih imaju sluha, pa je tako Zaklada Novo sutra osigurala ovoj udruzi donaciju od 298.000 kuna, kojom će obnoviti postojeću oronulu konstrukciju i postaviti krov, pa će se aktivnosti moći provoditi u svim vremenskim uvjetima. 

Učinci i dobrobit terapijskog jahanja

Zahvaljujući terapijskom jahanju, kod djece s teškoćama u razvoju i osoba s tjelesnim invaliditetom uočavaju se pozitivni fizikalni učinci, od kojih predsjednica udruge Mogu ističe jačanje mišića, smanjenje spazma, koji je najčešće prisutan kod korisnika s cerebralnom paralizom, razvoj ravnoteže i osjećaja za simetriju te poboljšanje koordinacije i povećanje pokretljivosti zglobova. Mariana smatra da se korisnicima samim uključenjem u program terapija i aktivnosti pomoću konja poboljšavaju raspoloženje, samopouzdanje, samodisciplina, zanimanje za vanjski svijet i strpljenje te da se tako postižu psihološki učinci

Razlike u učinku terapijskog jahanja kod djece i odraslih

Učinci terapija pomoću konja individualni su i ovise od osobe do osobe, ali općenito se kod tjelesnih oštećenja postižu bolji rezultati kod djece nego kod odraslih, ali i kod njih one služe za redovito održavanje stanja kao redovita tjelesna aktivnost. Mariana pojašnjava da se kod odraslih više ističu psihološki, socioterapijski i edukacijski učinci jer u njihovoj je dobi vrlo važno ono što dobiju uključivanjem u program TPK i APK, a to je integracija u normalne tokove življenja. U udruzi imaju priliku družiti se s mnogobrojnim volonterima, drugim korisnicima i djelatnicima te imaju priliku usvajati nova znanja i vještine koje se tiču konjogojstva, konjaništva (odrasle sobe s intelektualnim teškoćama) i tako si mogu povećati mogućnosti konkurentnosti na tržištu rada.

Terapije i aktivnosti pomoću konja provode osobe koje imaju verificiranu edukaciju pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja, odnosno "instruktori aktivnosti pomoću konja za osobe s invaliditetom". Mariana ističe kako je iznimno važno da osoba koja provodi programe bude educirana i upoznata s kontraindikacijama terapija pomoću konja jer, ako nije, to može dovesti korisnika programa u rizik i naštetiti njegovu zdravlju više nego što mu može pomoći.

Zaklada Novo sutra projektu "Zatvoreno jahalište za terapijsko jahanje" udruge Mogu iz Osijeka donirala je 298.000 kuna za obnovu i dogradnju jahališta. Zakladu Novo sutra 2016. godine osnovao je Pavao Vujnovac, vlasnik regionalne energetske kompanije ENNA i Prvog plinarskog društva (PPD). 
Idi na 24sata

Komentari 20

  • 03.12.2020.

    Da al od ovog država i psihijatri ne zarađuju tak da naravno da to neće normalno inače reklamirat neg sad u doba korone.Isto ko i one budale kod kojih sam išo na radnu terapiju u požegi i jedan je reko da je na terapiji(znači terapiji tabletama a ne radnoj)20 godina.20 godina.I da još nije mogo malo mućnut svojom glavom i mislit"ej pa meni ova terapija uopće ne pomaže već 20 godina pa možda da je prestanem uzimat i da vidim oće mi bit bolje?"Budale jedne bjelosvjetske.I onda kažu ono da daju ljudima terapije da im kao"bude bolje."Da pa ak mu nije bolje 20 godina onda mu očito nikad neće bit bolje.A svi izgledaju ono onak depresivni,anksiozni,ovak,onak.A psihijatrica je tak ozbiljna da je to katastrofa jednostavno.Mislim pa dajte molim vas pa ak ćte imat normalni humani razgovor s ljudima pa dajte se malo nasmijte a ne sam sjedit i bit namrgođeni i ozbiljni ko kakva ukočena baba.A ima dovoljno godina da to i bude XD

  • savskokupaliste 03.12.2020.

    Članak u krivo vrijeme.Zima je.

  • antimunjenih 03.12.2020.

    Mortadela

Komentiraj...
Vidi sve komentare