Trenutna događanja na globalnoj razini nikome ne ulijevaju optimizam. Normalno je da osjećamo određenu dozu neizvjesnosti kad je riječ o međunarodnom položaju i sigurnosti Hrvatske u budućnosti. To je glavni razlog zbog kojeg sam odlučio posjetiti ovu izložbu, priznaje nam IT-jevac Luka Matić (35), kojeg smo zatekli na izlasku iz multimedijskog paviljona "Hrvatska 2074. – pogled u budućnost", projektu koji je realiziran povodom obilježavanja 140 godina djelovanja Croatia osiguranja.
Naime, u paviljonu ispred Muzeja Mimara održava se multimedijska izložba koja u riječi i slici pokušava dati odgovore na ova i mnoga druga pitanja. Kao razlog posjeta Matić također navodi ratne sukobe koji se trenutno vode daleko od nas, no itekako je svjestan mogućnosti njihove eskalacije na globalnu razinu.
- Istina je da se sad osjećam sigurno u Hrvatskoj, ali pitanje je koliko ćemo dugo imati tu sigurnost. Lagao bih kad bih rekao da me ne brine kakva će biti sutrašnjica našoj djeci - kaže Matić. Objašnjava kako mu je izložba pomogla da dobije bolji uvid u budućnost koja bi Hrvatsku mogla zadesiti u idućih 50 godina, budući da je u njezinu kreiranju sudjelovalo 30 vodećih znanstvenika, stručnjaka i umjetnika.
Analizirajući činjenice i trendove te kroz dubinske rasprave predvidjeli su tri moguća scenarija za Hrvatsku do 2074. Izložba tako prikazuje kako će izgledati realistični, optimistični i pesimistični scenariji na polju demografije, ekologije, gospodarstva, međunarodnih odnosa te sporta i kulture. Matić naglašava kako planira pogledati sve scenarije, ali ga inače najviše zanimaju međunarodni odnosi pa nam je ispričao svoje dojmove upravo iz tog scenarija.
Ratni sukobi i sigurnost
Krećemo li se prema 3. svjetskom ratu ili ćemo najgori scenarij uspjeti izbjeći? To pitanje visi u zraku još od 2022. godine. S obzirom na to da se u rat između Rusije i Ukrajine upliću i druge zemlje, tenzije su konstantno na vrhuncu, što stvara veliku dozu neizvjesnosti.
- Pesimističan prikaz budućnosti, u kojem bi egzistencija Hrvatske kao države bila ozbiljno ugrožena te bi se samim time suočila s nizom sigurnosnih izazova, kao i nestašicom vode i hrane, ono je što me najviše brinulo. No realističan scenarij ipak me malo smiruje. Ne mislim da će ratovi i eskalacije prestati, ali Hrvatska bi uz vještu diplomaciju mogla zadržati dobar položaj unutar EU. Osobito uz razvoj i implementaciju novih tehnologija u mnogim industrijama, kao što i sami stručnjaci predviđaju - objašnjava IT-jevac te dodaje kako mu se treći scenarij ipak najviše svidio.
- Optimističan pogled na našu budućnost stavlja Hrvatsku među najuspješnije i najperspektivnije države Europe. Time bi ona postala jedna od strateških članica političkih i vojno-sigurnosnih saveza svijeta. A to je definitivno najbolji mogući ishod - kaže Matić.
Migranti i migrantske krize
Jedno od gorućih pitanja o kojima se unutar EU godinama vode polemike je i porast migracija u Europu. Prema podacima Europskog parlamenta, taj je broj kontinuirano u porastu, a ukupan broj državljana trećih zemalja koji su došli u EU dosegnuo je 5,1 milijun u 2022. godini.
- Izložba je pokazala kako je najizgledniji scenarij onaj u kojem će Europa postati dom milijunima novih migranata. Stručnjaci predviđaju kako će u tom ishodu ekonomski izgledi i perspektive Europe, koja je imala manjak radne snage, biti bolji. No također se otvara pitanje integracije migranata, stvaranja napetosti i društvenih podjela - kaže Matić.
Upravo o tome govore znanstvenici u ovom jedinstvenom projektu u kojem navode da bi Hrvatska za 50 godina mogla imati 30% doseljenika naročito zbog činjenice da bi postala ugodno mjesto za život klimatskim i ekonomskim migrantima.
Gospodarstvo i resursi
Izložba se dotaknula i tema koje se tiču gospodarstva zemlje i učinkovitog upravljanja njezinim resursima. IT-jevac objašnjava kako mu realistični scenarij o gospodarstvu zemlje ulijeva nadu jer predviđa da će partnerstva i suradnje koje smo uspjeli izgraditi s drugim zemljama uspješno pozicionirati Hrvatsku u svijetu.
- Stručnjaci smatraju da je za Hrvatsku vrlo izgledna situacija da će kao država postati relevantna u područjima energetike, umjetne inteligencije i novih tehnologija u zdravstvu i prehrambenoj industriji - kaže ovaj mladi čovjek, no također se dotiče negativnih predviđanja kad je riječ o važnim resursima.
- S pozitivnoga gledišta, uspjet ćemo zaštititi i očuvati vlastite strateške resurse, poput vode, no u pesimističnom scenariju Hrvatska više ne bi imala kontrolu ni nad resursima koji se nalaze na njezinom teritoriju. Pomalo je zastrašujuć scenarij u kojem je moguća budućnost u kojoj ćemo bitne resurse morati kupovati od kompanija koje ih kontroliraju te da će njihova cijena kontinuirano rasti - kaže te dodaje da ga je taj scenarij u neku ruku podsjetio na situaciju s poskupljenjem plina u 2022., koja se kao posljedica rata u Ukrajini odrazila i na Hrvatsku.
U svojim projekcijama stručnjaci također potežu neka zanimljiva pitanja, primjerice hoće li se umjesto ratova za naftu voditi ratovi za vodu i ostale resurse zbog kojih bi se Hrvatska mogla naći na meti nekih drugih zemalja.
Izložba je otvorena do 10. listopada
Matić objašnjava kako je riječ o vrlo zanimljivoj i edukativnoj izložbi koja svakog posjetitelja potiče na kritičko razmišljanje. Zato, želite li doznati što sve stručnjaci predviđaju o budućnosti EU i NATO saveza te koji će biti najrealističniji scenarij za Hrvatsku i njezine građane u sljedećih 50 godina, posjetite multimedijski paviljon ''Hrvatska 2074. - pogled u budućnost'' do 10. listopada 2024. Ulaz je besplatan svaki dan od 10 ujutro do 21 sat navečer.
Paviljon je postavljen ispred Muzeja Mimara u Zagrebu, a otvoren je povodom obilježavanja 140. obljetnice utemeljenja Croatia osiguranja, najstarije i najveće hrvatske osiguravajuće kuće. Njegov glavni cilj je pridonijeti jačanju svijesti o društvenoj odgovornosti i važnosti zajedničkog djelovanja kako bi najoptimističniji scenarij postao onaj naizgledniji.