Zbog dolaska toplih dana naš organizam prirodno traži laganiju hranu, a lijepo vrijeme tjera nas na što kraći boravak za štednjakom. No smisliti obroke koji će udovoljiti nepcu svakog ukućanina nije lagan zadatak. Zato ovog proljeća predlažemo malo manje formalan pristup kuhanju i oslanjanje na brža rješenja, ali koja neće zaostajati u kvaliteti.
Jer tajna dugovječnosti leži u uravnoteženosti, kako u poslu ili privatnom životu tako i u kuhinji. Sjetite se priče o Plavim zonama, projektu u kojem su tražili razloge zbog kojih na određenim mjestima svijeta ljudi žive dulje i bolje nego u ostatku planeta. Pritom su nam predstavili rezultate prema kojima je svim tim mjestima, odnosno zonama, zajedničko više toga, a laganija prehrana (u mediteranskom tipu) visoko je na toj listi.
S obzirom na to da se geografski nalazimo između dvije takve zone, bila bi prava šteta ne iskoristiti sve te pogodnosti i ne pridodati svojem životu laganije gastronomske užitke.
Da biste mogli što dulje uživati u lijepom vremenu, pronašli smo recepte koji se spreme za tili čas, a uključuju gotove namirnice iz limenki. Pritom želimo naglasiti da hrana u limenkama ne sadrži konzervanse, a zahvaljujući obradi na visokim temperaturama, tzv. postupku konzerviranja, sigurna je od propadanja te jamči očuvanje svih vitamina, minerala i proteina neophodnih za zdravu prehranu.
Salata od sardina s ljutikom i celerom
Sardina je pravo gastronomsko i nutritivno čudo. Možda ne znate, ali sardina je zapravo srdela koja je konzervirana na prirodan način i kojoj su dodani samo sol i ulje. Veliki je izvor omega-3 masnih kiselina, ključnih za zdravlje kardiovaskularnog sustava, sadrži i mnogo selena, koji je neophodan za dobar rad štitnjače, te kalcija i vitamina D. Ova morska blagodat izvrstan je izvor proteina, pa ovu jednostavnu salatu preporučujemo sportašima i rekreativcima.
Sastojci:
- 2 žlice sitno nasjeckanog crvenog luka ili ljutike
- 1 žličica naribane korice limuna plus 3 žlice limunova soka
- 2 Eva Jadranske sardine u maslinovom ulju
- Prstohvat soli
- 1 žlica Dijon senfa
- 1 velika stabljika celera, sitno nasjeckana
- crni papar
- 2 žlice kapara ili nasjeckanih čili papričica ili krastavaca (po izboru)
- ¼ šalice kopra ili peršina (po izboru)
- list zelene salate
Postupak:
U srednjoj zdjeli pomiješajte crveni luk, limunovu koricu, limunov sok i prstohvat soli. Ostavite oko 5 minuta da luk omekša. U smjesu dodajte sardine u ulju i senf te sve usitnite vilicom i snažno miješajte dok smjesa ne postane kremasta. Dodajte celer, papar i kapare ili začinsko bilje. Dobro promiješajte da se sve sjedini. Kušajte i prilagodite začine po svom ukusu. Ovu finu salatu stavite između dvije kriške tosta, namažite na kreker ili na brusketu i ukrasite listom zelene salate. Salata se može čuvati u hladnjaku do tri dana.
Chilli con carne
Ovo jelo ne samo da je vrlo ukusno nego ga možete napraviti i u većoj količini, zamrznuti pa koristiti uz različita jela - uz rižu, na žlicu, uz tjesteninu i u finim tortiljama. Ono što svakome ostavljamo na izbor su začini, pa njih prilagodite vlastitom nepcu ili ukusu svoje djece.
- 500 g mljevenog mesa
- 1 veći luk
- 4 žlice ulja
- 1 limenka Podravka pelata
- 1 žlica koncentrata rajčice
- Pola žličice korijandara
- Pola žličice kima
- Pola žličice čilija u prahu
- 1 češanj češnjaka
- ½ korijena celera
- 200 g Podravka kukuruza šećerca
- 400 g Podravka smeđega graha
- Sol i crni papar
Postupak:
Sitno nasjeckajte luk i češnjak pa popržite na ulju. Dodajte sol, papar, čili u prahu, mljeveni kim i korijandar. Ubacite mljeveno meso i sve pržite desetak minuta. Dodajte pelate i koncentrat od rajčice. Dolijte još malo vode. Kad sve zavrije, poklopite poklopcem. Pustite da se krčka na vrlo laganoj vatri oko sat i pol uz povremeno miješanje. Pola sata prije kraja dodajte kuhani grah i kukuruz iz limenke. Poslužiti možete na više načina, uz rižu, tijesto, ali i uz preprženi kruh, kiselo vrhnje i sezonsku miješanu salatu.
Proljetna pita
Odlična stvar kod pita jesu velike mogućnosti punjenja, bilo da je riječ o slatkom ili slanom. A umjesto tipične piletine, u ovu proljetnu pitu stavili smo komadiće šunke.
- 1 brokula, očišćena i natrgana na cvjetove
- 1 manja tikvica, narezana na kolutiće od 0,5 cm i ocijeđena prije dinstanja
- 5 žlica ekstradjevičanskog maslinova ulja
- Svežanj šparoga, očišćenih i narezanih na komadiće
- od 300 do 400 g komadića šunke (po mogućnosti dimljene)
- 4 žlice brašna
- 400 ml pilećeg temeljca
- 150 ml mlijeka
- 1 lovorov list
- listići svježeg timijana
- 3 žlice milerama ili grčkog jogurta
- 400 g Podravka bijeloga graha, ispranog
- 200 g Podravka šampinjona
- 6–8 listova tijesta za savijače
- Sol i crni papar
Postupak:
Stavite žlicu ulja i brokulu na lim za pečenje. Ubacite ga u prethodno zagrijanu pećnicu na 180 stupnjeva i pecite 10-15 minuta dok ne počne dobivati boju.
Zagrijte žlicu ulja u velikoj tavi na srednje jakoj vatri pa dodajte šparoge i tikvicu te potom smanjite vatru i dinstajte dok lagano ne omekšaju. Stavite da se hlade u drugoj posudi.
Tavu vratite na vatru i dodajte žlicu ulja. Kad se zagrije, dodajte komadiće šunke i pržite kratko, tek toliko da pusti okuse i dok ne počne dobivati boju. Pospite brašnom i promiješajte, a zatim postupno umiješajte pileći temeljac. Vratite šparoge i tikvicu u tavu, s mlijekom, lovorovim listom i listićima majčine dušice. Miješajte dok se sve ne zgusne, a kad je sve povezano, maknite s vatre pa umiješajte grah, šampinjone i mileram/vrhnje. Dodajte sol i papar po želji.
U gotov nadjev ubacite pečenu brokulu.
Na dno lima za pečenje posložite kore za savijače pa izlijte nadjev po njima. Možete na dno lima složiti više slojeva kora pa nadjev u sredinu, a možete slagati slojeve kora i nadjeva dok ne nestane nadjeva. Pecite oko 25 minuta, a možete premazati kore maslinovim uljem po rubovima. Kad kore poprime hrskavo-zlatnu boju, znat ćete da je vaš specijalitet gotov.
Lasagne Bolognese sa špinatom
Omiljene lasagne talijansko su jelo koje obožavaju sve generacije, a kako i ne bi? Tko može odoljeti punoći okusa koju nam daju pomno složeni slojevi ukusnih sastojaka – umak bolognese, osvježavajući pelati, fini okus al dente tijesta... A ovog proljeća iznenadite ukućane lasagnama s twistom pa u njih ubacite i špinat.
Sastojci:
- 2 Podravka Bolognese umaka
- 1 pakiranje suhih lazanja
- 250 g mozzarelle
- 50-100 g ribanog parmezana
- 3 žlice maslinova ulja
- 400 g špinata
- 1 češanj češnjaka
Bešamel:
- 2 žlice maslaca
- 1 žlica glatkog brašna
- 1/2 litre mlijeka
- 1 list lovora
- Prstohvat muškantnog oraščića
- Sol i papar po želji
Postupak:
Prvo pripremite bešamel tako da na otopljenom maslacu kratko popečete brašno pa zalijete mlijekom uz stalno miješanje pjenjačom. Smjesi dodajte lovorov list i začine te kuhajte na laganoj vatri maksimalno 8 minuta. Na drugoj tavi zagrijte maslinovo ulje i kratko prepržite sjeckani češnjak. Dodajte komadiće špinata i pirjajte dok špinat potpuno ne uvene.
U posudu za pečenje dimenzije 25 x 35 cm stavite 2-3 žlice bešamela i 2 žlice Podravka bolognese umaka. Složite prvi red lazanja pa ih prekrijte trećinom preostalog umaka. Na umak složite trećinu špinata, zalijte bešamelom te prekrijte mozzarellom i ribanim parmezanom. Sada ponovno složite lazanje i ponovite postupak sa slaganjem sastojaka još dva puta. Na zadnji, četvrti sloj lazanja izlijte preostali bešamel na koji složite mozzarellu i pospite parmezan. Sve zajedno pecite oko 40 minuta na 190°C tj. dok lazanje ne dobiju lijepu boju. Prije posloživanja, pustite lazanje da se malo ohlade.
#daj2svrhu nagradni natječaj!
Znate li da metalna ambalaža najmanje onečišćuje okoliš, nikad ne propada i može se bezbroj puta reciklirati? Hrana u limenkama ne sadrži konzervanse, a termička obrada na visokim temperaturama, tzv. konzerviranje, jamči očuvanje vitamina, minerala i proteina neophodnih za zdravu prehranu.
Uključite se u Podravkin nagradni natječaj! Iskorištenim limenkama dajte drugu svrhu i pretvorite ih u posude za cvijeće, vaze, posude za olovke, lampe...
Najinovativnije upcycling proizvode Podravka nagrađuje poklon paketom! Za više informacija kliknite OVDJE!