"Ulaskom u Europski parlament moji prioriteti ostaju isti, samo na drugoj razini"– ističe Višnja Fortuna, predsjednica GO HSU Grada Zagreba.
Fortuna je rimska božica sreće, uspjeha i sudbine. Višnja Fortuna, pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Grada Zagreba, supruga, majka troje djece i baka četvero unučadi, predsjednica GO HSU Grada Zagreba, članica predsjedništva stranke i predsjednica Foruma žena HSU, utjelovljuje ponešto od svega toga, ali sve je u životu ostvarila predanim radom, narodski od jutra do sutra. Kao jedno od svojih najvećih profesionalnih dostignuća izdvaja rad na programu socijalne politike Grada Zagreba.
Umirovljenici i starije osobe u Hrvatskoj mogu se smatrati ranjivom skupinom, osobito ako pogledamo ekonomske i socijalne indikatore, zašto je tomu tako, uzmemo li u obzir da je zadnjih dana plasirana uznemirujuća vijest kako dodatnu društvenu nestabilnost unosi trend smanjenja udjela osiguranika u odnosu na umirovljenike.
"Udio prosječne mirovine u prosječnoj plaći već nekoliko godina iznosi oko 40 posto, a stopa rizika od siromaštva osoba starijih od 65 godina veća je od nacionalne, a rizik siromaštva umirovljenika je oko 30 posto veći od nacionalnog prosjeka. Uz to, rizik siromaštva starijih osoba bez mirovine mnogostruko je viši od nacionalnog prosjeka. Osobito do izražaja dolaze regionalne nejednakosti, tako je najteža situacija u dalmatinskim županijama i istočnoj Hrvatskoj, gdje živi polovina svih starijih osoba bez mirovinskih primanja."
Nedostupnost socijalnih, zdravstvenih, kulturnih i drugih usluga pretežitom dijelu starije populacije dodatno smanjuje njihovu kvalitetu života i mogućnost društvene participacije?
"Iako je novi Zakon pokušao unijeti neke elemente pravednosti, nestabilnost cijelog sustava dugoročnog je karaktera, koji određuje izuzetno nepovoljan položaj njegovih korisnika. Dodatnu društvenu nestabilnost unosi trend smanjenja udjela osiguranika u odnosu na umirovljenike (1,1:1 početkom ove godine, u odnosu na 1990. kad je bio 3:1). Novi Zakon je odredio promjene u statusu mirovina po posebnim propisima. U 2014. smanjene su za 10 posto sve mirovine veće od 5.500 kuna, ali ne mogu biti manje od 5.000 kuna."
Prema novom ZOMO-a u 2014. će se ove mirovine razdvojiti?
"Da, i to na dio mirovine ostvaren mirovinskim stažom i uplatom doprinosa (prema ZOMO-u) i na dio mirovina ostvaren prema posebnim uvjetima i beneficijama. Primjer: djelatnim vojnim osobama izračun mirovine računa se na bazi 10 najpovoljnijih godina, a osobni vrijednosni bodovi povećavaju se i do 45 posto. Na dio mirovina ostvaren prema posebnim uvjetima neće se vršiti redovno usklađivanje mirovina, sve do rasta BDP-a od 2 posto i deficita državnog proračuna od 3 posto."
S obzirom na vaš dosadašnji uspješni rad i da ime vaše stranke sugerira dominantnu orijentaciju i obraćanje umirovljenicima, što je vaša glavna zadaća?
"Zalažem se za političku platformu koja u središtu svoga djelovanja ima starije osobe u cjelini i obitelj kao temelj društvene zajednice. Gospodarske i socijalne mjere investiranja u djecu i obitelj, prije svega povećanje zaposlenosti žena, najdirektnije osiguravaju demografsku održivost društva, a time i stabilnost mirovinskog sustava. Dakle, brinemo o pravima svih društvenih skupina."
Ulaskom u Europsku uniju Republika Hrvatska je prihvatila sve dokumente i zakone koji reguliraju sva životna područja, za umirovljenike i sve druge društvene grupe. Sada biste i vi u EU parlament. Zašto?
"S obzirom da se zakoni uglavnom kreiraju i donose u središtima Europske unije, izuzetno je važno biti na izvoru događaja i utjecati na ključne odluke, osobito u području radno-socijalne politike Europske unije. Ulaskom u Europski parlament moji prioriteti ostaju isti, samo na drugoj razini. Cilj moga europskog djelovanja je osiguranje uvjeta života svim hrvatskim građanima, osobito onima iz najranjivijih i najosjetljivijih dijelova društva, iste onakve uvjete kakve imaju naši susjedi u razvijenom europskom okruženju."