To je to što me zanima!

Top 10: Lista stranih životinja koje ugrožavaju domaće vrste

Zajedničko im je da su konkurencija drugim životinjama. Brže se razmnožavaju, imaju velik broj mladih, po pitanju hrane nisu izbirljive i nemaju prirodnih neprijatelja
Vidi originalni članak

Crvenouha kornjača jedna je od 100 najnepoželjnijih životinjskih vrsta na svijetu, a na popisu zemalja koje su zabranile njihov uvoz nalazi se i Hrvatska. 

Zašto je nekada najdraži kućni ljubimac postao državni neprijatelj? 

'Domaćoj' barskoj kornjači, ali i mnogim drugim biljnim i životinjskim vrstama prijeti izumiranje,zahvaljujući neodgovornim vlasnicima koji su svoje akvarijske kornjače bacili u gradske potoke i jezera. Uz crvenouhe kornjače u Hrvatskoj postoje još mnoge strane invazivne životinjske vrste. 

10 'najinvazivnijih' životinjskih vrsta u Hrvatskoj:

  1. Tigrasti komarac
  2. Krumpirova zlatica
  3. Crvenouha kornjača
  4. Raznolika trokutnjača
  5. Harlekin božja ovčica
  6. Nutrija
  7. Signalni rak
  8. Mungos
  9. Sunčanica 
  10. Kalifornijska pastrva

Podaci su to Državnog zavoda za zaštitu prirode, a predstavljaju najaktualnije životinje.

 Zajedničko im je da su konkurencija domaćim vrstama. Brže se razmnožavaju, imaju velik broj potomaka, po pitanju hrane nisu izbirljive i nemaju prirodnih neprijatelja. 

Kao takve ozbiljna su prijetnja autohtonim biljkama i životinjama, ali i ljudima. 

Signalni rak u Korani

Signalni rak koji je prošle godine pronađen u rijeci Korani trenutno je najveća briga zaštitara prirode. Kao i većina egzotičnih vrsta tamo je završio ljudskim nemarom. 

Kako su nam rekli u Državnom zavodu za zaštitu prirode postoji mogućnost da je tamo bačen namjerno. Izravna su prijetnja zavičajnim riječnim rakovima, a mogu prouzročiti i velike materijalne štete. Slična situacija je i s drugim vrstama.

Ugrožavaju i ljude

Školjka raznolika trokutnjača hidroelektranama na Dravi stvara milijunske štete, dok su tigrasti komarci poznati prijenosnici različitih virusa. Krumpirove zlatice smanjuju proizvodnju krumpira, a nutrija koja živi uz rijeke, jezera ili u močvarnim područjima osim što direktno utječe na urušavanje nasipa i obala u kojima kopa duboke tunele, poznata je kao glodavac koji obožava jesti šećernu repicu i kukuruz, čime poljoprivrednicima čini velike štete. 

Sve je počelo s mungosima

Najstariji primjer invazivne vrste su indijski mungosi koji su 1910. doneseni na otok Mljet kako bi uništavali poskoke.Danas su prisutni na pet otoka: Mljetu, Korčuli, Hvaru, Čiovu i Škrdi, a unesen je i na poluotok Pelješac odakle se polako počeo širiti obalom. 

Mungos je predator koji osim zavičajnih gmazova i vodozemaca jede i neke biljke. Osim što je štetočina mungos je prijenosnik nekih bolesti poput bjesnoće i leptospiroze.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare