Iako ih neki smatraju tek 'prehrambenim artiklom' ili 'bićima niže vrste' životinje su daleko od toga. Dokazuju to svakodnevno svojim ponašanjem, često spašavajući i nas ljude iz na prvi pogled bezizlaznih situacija.
Za sve koji nisu shvatili koliko su životinje fascinantna bića portal care2.com zanimljivosti iz životinjskog carstva.
Slon
Slonovi se vole kupati, a vodu mogu namirisati s udaljenosti od pet kilometara. Osim za uzimanje i špricanje tijela vodom slonovima surle služe za disanje. Primjerice dok rone surlu koriste kao disalicu.
Također, služi ima za sporazumijevanje jer surlama se slonovi dodiruju i njuškaju, ali i proizvode zvukove. Žive u obiteljima u kojima glavnu riječ vode ženke, a nakon što netko iz krda ugine ostali članovi obitelji tuguju, često i više nego mi ljudi kada izgubimo nekoga bližnjeg.
Dupin
Dupini su poznati po tome što vole pomagati drugim životinjama, ali i ljudima. Tako će, ako je potrebno ostati uz ozlijeđene ili bolesne prijatelje i pomoći im da isplivaju na površinu. Kitovima koji su zalutali u plićak delfini će pomoći da pronađu izlaz na otvoreno more, a ljude će pak vrlo rado zaštititi od opasnim morskih pasa.
Pas
Psi mogu prepoznati zvuk puno brže od ljudi, što ne čudi ako znamo da ga mogu čuti s četiri puta veće udaljenosti nego što ga mogu čuti ljudi.
Njuh psa 100 tisuća puta osjetljiviji je od ljudskog, a smjer strujanja zraka kojim dolaze mirisi locira pomoću vlažne njuške.
Krava
Krave su brižne majke poznate po spremnosti da u potrazi za teladi hoda kilometrima daleko. Krave imaju 'panoramski vid' odnosno oči mogu okretati 360 stupnjeva.
Imaju odličan njuh i nešto mogu namirisati s udaljenosti od nekoliko kilometara, a također razlikuju visoke i niske frekvencije zvuka.
Leptir
Leptiri osim što su lijepi izuzetno su inteligentni. Naime, neke vrste jaja polažu na biljke koje u sebi sadrže otrovne tvari. Gusjenice pak jedu te biljke zadržavajući u sebi otrove.
Kao takve postaju bezukusne pticama i drugim grabežljivcima. kad već spominjemo okuse recimo da je leptirovo osjetilo okusa 200 puta jače od ljudskog.
Leptir Monarh (Danaus plexippus) poznat je kao 'lutalica'. Naime, ova vrsta leptira tijekom osmomjesečne seobe prijeđe čak četiri tisuće kilometara, a tijekom putovanja smijene se četiri generacije leptira
Kokoš
Kokoši imaju složen sustav komuniciranja koji se sastoji od tridesetak različitih zvukova kojima se, u slučaju opasnosti međusobno upozoravaju.
Kokoš i pilići počinju komunicirati prije nego se pilići izlegu iz jaja i to na način da kokoš proizvodi zvuk kojim će pilići nakon prepoznati majčin glas. Kokoši također imaju odlično pamćenje i mogu razlikovati 100 različitih lica. Naravno, kokošjih.
Nilski konj
Nilski konji, odmah iza slonova druge su po težini kopnene životinje. Gotovo nevjerojatno zvuči da unatoč tome mogu trčati brže od čovjeka.
Miš
Miševi su izuzetno prilagodljive životinje koje se jednako dobro snalaze u ulozi kućnog ljubimca ili pak živeći u divljini. Čini ih to jednim od najuspješnijih sisavca koji žive na Zemlji.
U prirodi, miševi su poznati kao vrhunski arhitekti koji ispod zemlje grade tunele, s posebnim izlazima za bijeg kojima se služe u slučaju opasnosti.
Štakor
Štakori nisu pak samo prijenosnici zaraza, već izrazito osjećajne životinje koje često spavaju sklupčane jedna do druge. Dijele roditeljske uloge i brinu o ozlijeđenim i bolesnim štakorima iz skupine.
Ovca
Ovce su poznate po sposobnosti da se samostalno liječe i to hraneći se ljekovitim biljem koje im pomaže da pobijede bolest. Vjerovali ili ne ali ovce imaju memorijsko pamćenje kojim mogu zapamtiti ovčja ili ljudska lica i to čak dvije godine.
Koze su pak poznate po tome da će se, iako su rođene kao domaće životinje vrlo lako prilagoditi životu u divljini. To je za domaće životinje prava rijetkost.