Sandra Ilievski iz centra za edukaciju vlasnika, ponašanje i trening pasa Urban Pet na svojim web stranicama detaljno je opisala postupak oživljavanja za pse i mačke.
POGLEDAJTE oživljavanje psa korak po korak ( s fotografijama)
Oživljavanje psa ili mačke
Psi, mačke i druge životinje mogu biti žrtve nesreće koja će možda zahtijevati prvu pomoć umjetnim disanjem ili kombinacijom umjetnog disanja i masaže srca.
Postupak reanimacije za pse, mačke i neke druge životinje vrlo je sličan postupku reanimacije za ljude.
Prije nego počnete sa oživljavanjem, budite 100% sigurni da je životinja bez svijesti (ne diše i ne osjeća se puls). Nježno dodirnite životinju i pokušajte je probuditi; pričajte smirenim tonom glasa.
Ako ste pronašli životinju koja nije vaša, lagano je gurnite nogom ili nekim predmetom (štap) kako biste, u slučaju da je životinja pri svijesti, izbjegli ozljede poput ugriza.
Abeceda oživljavanja – ABC
ABC je međunarodno priznata kratica stvorena zbog lakšeg pamćenja redoslijeda mjera oživljavanja.
A – provjerite dišne puteve; engl. airway
Životinja je možda bez svijesti uslijed gušenja. Polegnite životinju tako da je desna strana tijela na tlu. Istegnite vrat i glavu životinje tako da zatiljak i leđa čine ravnu liniju kako bi omogućili lakši prolaz zraka.
Gurnite prste duboko u ždrijelo, izvadite jezik i provjerite ima li u ždrijelu nečega što životinji onemogućava disanje – predmet, slina, ostaci hrane, sadržaj želuca ako je životinja povratila.
Slina je ljepljiva i klizava, pa je jezik najlakše izvaditi ako ga uhvatite maramicom ili krpom (rub majice, papirnati ubrus…). Imajte na umu da se duboko u ždrijelu nalazi podjezična kost koju ne smijete povlačiti jer možete ozbiljno ozlijediti životinju.
B – provjerite da li životinja diše; engl. breathing
Nakon postupka A (istegli ste glavu i vrat, provjerili ždrijelo i izvadili jezik), može se desiti da životinja počne disati sama od sebe.
Pratite dizanje i spuštanje grudnog koša, primaknite glavu ustima i njušci i osluhnite da li životinja diše. Ako ne primjećujete znakove disanja, provjerite cirkulaciju (C) i počnite s davanjem umjetnog disanja.
C – cirkulacija (masaža srca i umjetno disanje); engl. circulation
Otkucaje srca možete provjeriti tako da dlan lagano položite na grudni koš odmah iza laktova, a puls se najbolje može osjetiti u području prepona na bedrenoj arteriji.
Ako osjetite vrlo slabe otkucaje, životinja je vjerojatno u stanju šoka. U tom slučaju životinji možete dati umjetno disanje bez masaže srca.
Ako su puls i otkucaju srca slabi, ali životinja ne diše započnite sa umjetnim disanjem ali ne i sa masažom srca (KPR)
Ako pulsa i otkucaja nema i životinja ne diše, tada započnite sa kombinacijom umjetnog disanja i masaže srca (KPR).
Normalan broj otkucaja srca možete izmjeriti na zdravoj životinji tako da izbrojite broj otkucaja unutar 15 sekundi i pomnožite sa četiri. Broj otkucaja srca varira, ovisno o tome koliko je životinja aktivna ili uzbuđena.
Sandra Ilievski, instruktor je i savjetnik za ponašanje pasa iz centra za edukaciju vlasnika, ponašanje i trening pasa Urban Pet . Članke redovito objavljuje na portalu ljubimci.24sata.hr!
Preporučujemo:
Zašto psi naskakuju (kao prilikom parenja)?
Kako psa naučiti da bude sam kod kuće?
Čuvanje resursa kod pasa: Što je i kako pomoći ljubimcima?
Kako odabrati igračku za psa te kako se igrati sa psom?
Kako se psi (međusobno) igraju i što vi kao vlasnik trebate znati?