Srednji šnaucer, nekad poznat kao lovac na štakore i pas čuvar imanja danas se uglavnom drži kao kućni ljubimac, pas za pratnju.
Za sve vas koji tek ulazite u svijet pasa, a razmišljate o šnauceru kao ljubimcu pripremili smo korisne savjete koji će vam približiti ovu pasminu.
Zanimljivosti o pasmini
Prepoznatljivi su skladnoj 'nabijenoj' građi tijela, oštroj i gustoj dlaci s gustom poddlakom te 'zamišljenom izrazu lica'.
Naime, pas je to koji na glavi ima specifičnu bradu koja u kombinaciji s brkovima psu daje određeni dojam ozbiljnosti.
Prema veličini šnaucere dijelimo na patuljaste, srednje i velike. Original su srednji, a iz te pasmine razvile su se ostale dvije.
Pasmina potječe iz Njemačke, a izvorno koristilo ih se kao pse čuvare imanja koje su čuvali od nezvanih gostiju, ali i štetočina poput štakora i ostalih glodavaca.
Danas se drži uglavnom kao 'obični' kućni ljubimac, ali sve što su radili nekad šnauceri su sposobni raditi i danas.
Za koga je šnaucer?
Prema standardu šnauceri nisu agresivna pasmina, ali ponekad ako im ne omogućite dovoljno vježbe znaju bit tvrdoglavi i teritorijalni jer ipak njihova izvorna uloga bila je da čuvaju imanje.
Ako vam je šnaucer prvi pas preporučujemo vam da upišete tečaj u kojem ćete pod stručnim vodstvom proći tečaj socijalizacije i dobiti upute kako pasminu pripremiti za suživot s ljudima, psima i ostalim životinjama.
Riječ je o znatiželjnim i zaigranim psima koji vole učiti i raditi. Bez problema na namjenu vrlo brzo će se ( ako vlasnik zna kako) prilagoditi različitim ulogama.
Šnaucer, bez obzira na veličinu preporučuje se obiteljima s djecom ili pak rekreativcima koji traže partnera za trčanje, bicikliranje, duge šetnje u prirodi.
Laju relativno malo, ali nikad ne zaboravite njihovu izvornu namjenu. To znači da će vas pas uvijek upozoriti kad netko dolazi, pogotovo ako tu osobu ne poznaje.
Održavanje psa
Iako dobro podnosi različite vremenske uvjete šnaucer je pas za stan, pod uvjetom da zadovolji dnevne potrebe (koje nisu male) za aktivnošću.
Odgovoran uzgajivač od kojeg nabavljate psa objasnit će vam kako održavati šnaucere što je važno jer time izbjegavate infekcije i ostale moguće probleme.
Uz svakodnevno četkanje i češljanje minimalno dva do tri puta godišnje psa bi trebali odvesti na profesionalni kozmetički tretman koji treba uključivati 'trimanje dlake'. Također, obratiti pažnju na higijenu ušiju.
Pasmine pasa - zanimljivosti:
Pozivamo vas da u komentarima podijelite vaša iskustva s ovom pasminom, a želite li da vaš pas bude dio galerije iznad članka fotografije s imenom psa pošaljite nam na ljubimci@24sata.hr
Posjetite KALKULATOR PASMINA