To je to što me zanima!

Putovnica za kućne ljubimce: Što je to i gdje je nabaviti?

Uz opis kućnog ljubimca u putovnici je i potvrda da je vaš pas čipiran i cijepljen protiv bjesnoće, što je zakonski obvezno u Hrvatskoj te svi drugi zdravstveni podaci
Vidi originalni članak

Putujete u inozemstvo, a ne znate kamo s kućnim ljubimcem?! Zašto ga ne biste poveli sa sobom?! Kako? Putovnica za kućnog ljubimca (Pet Passport) temeljni je dokument potreban za prelazak granica država Europske unije. 

Uz putovnicu svaka država ima i dodatna pravila. 

U praksi (iskustva čitatelja Zooportal.hr) putovnica, osim za ulazak u Veliku Britaniju, SAD, Australiju i druge kontinente je jedino što će tražiti prilikom prelaska granice, uključujući i nama susjedne države poput Albanije, Crne Gore, Srbije te Bosne i Hercegovine.

Putovnica je plava knjižica koju svaki vlasnik dobije kada psa prvi put cijepi protiv bjesnoće odnosno kada pas bude čipiran

Odnosi se to na pse, mačke te lasice i tvorove. Isti dokument potreban je za putovanje (automobilom i javnim prijevoznicima) unutar Hrvatske, a služi kao identifikacijska isprava vašeg kućnog ljubimca kojom dokazujete da je on zdrav. 

Njome dokazujete da ste vi vlasnik životinje, a uz opis psa u putovnici je i potvrda da je vaš pas čipiran i cijepljen protiv bjesnoće, što je zakonska obveza u Hrvatskoj. 

U nju se upisuju sva ostala cijepljenja i općenito važniji zdravstveni podaci. Ako s mačkom ili lasicom/tvorom želite preko granice i njih ćete (iako u Hrvatskoj nije obavezno) morati čipirati i cijepiti protiv bjesnoće. 

Osim potvrde o cijepljenju potrebna vam je potvrda o zdravlju životinje koju izdaje nadležni veterinar kod kojeg je pas cijepljen. Nakon cijepljenja i čipiranja treba proći najmanje 15 dana kako bi s kućnim ljubimcem mogli prijeći granicu. 

Putovnica za životinje je zapravo plava knjižica koju svaki vlasnik dobije kada psa prvi put cijepi protiv bjesnoće odnosno kada pas bude čipiran. 

U Hrvatskoj je poznatija kao 'zdravstvena knjižica za pse' jer nju pokazujete prilikom svakog posjeta veterinaru, a isti ju i izdaje. O posebnim uvjetima ulazaka koje propisuje svaka država zasebno možete pročitati na web stranicama Europske komisije OVDJE ili se raspitati u veleposlanstvu države u koju putujete.

Ako putujete automobilom obavezno pročitajte.

Pročitajte korisne savjete za vlasnike štenaca i mladih pasa

Idi na 24sata

Komentari 5

  • piva007 27.02.2014.

    Leksić, nema tu nikakvog obrasca.. Čipiranje je obavezno, ukoliko vlasnik odbije čipiranje, pokreće se postupak sa vet. inspekcijom. To je kao da ja odbijem registrirati auto... Također, postoji zdravstveno osiguranje za kućne ljubimce, mi ga u ambulanti imamo, u dogovoru sa dvije veće osig. kuće u RH...

  • AmirMesic 30.01.2014.

    Može li papagaj imati paoš i kako s njim preko granice.

  • Gušter_1 19.07.2012.

    To sa putovnicom za kućne ljubimce je super,ali kaj sa drugim kućnim ljubimcima osim pasa,mačaka i feretki?Treba i putovnice za ptice,gmazove,ribice,člankonošce,druge sisavce osim navedenih u članku.To je potrebno jer bi nekoga tko na praznike vodi svojeg kućnog ljubimca(ako ne može naći nekoga tko bi ga čuvao il baš hoće vodit ljubimca sa sobom)mogli uhapsit jer bi na carini mogli mislit da se radi o švercanju životinja.

Komentiraj...
Vidi sve komentare