Kroz povijest, osim za lov i ratovanje pse se najčešće koristilo kao čuvare imovine i ljudi. Njihov zadatak bio je nezvanim ljudima, ali i životinjama dati do znanja da su nepoželjni te po potrebi reagirati.
Većina današnjih pasmina pasa mogu se koristiti kao čuvari ( u širem smislu). U našem izboru 20 najboljih pasa čuvara izdvojili smo one koji imaju bolje predispozicije i u tu svrhu koristi ih se širom svijeta.
Top 20 pasa čuvara
Bullmastif
Karabash/Anatolijski pastirski pas
Napomena:
U Hrvatskoj se pod psom čuvarom najčešće smatra bilo kakav veliki pas koji glasno laje i opasno izgleda. Isti je cijeli život zavezan za lanac ili se primjerice preko dana drži u boksu, a noću čuva.
Pas koji je agresivan do te mjere da ga se ne može kontrolirati, već ga se mora držati na lancu nije čuvar, već opasan pas.
Istina otjerati će nepozvane goste, ali jednako tako može bez razloga napasti slučajnog prolaznika, vlasnika i/ili drugog psa.
To je pogrešan pristup jer svaki pas bez obzira za koju namjenu ga nabavljate mora imati vrijeme za igru, istrčavanje i obavljanje ostalih fizioloških potreba.
Uostalom, većina navedenih pasmina uz pravilnu socijalizaciju i odgoj bez problema mogu bit obični kućni ljubimci.
Kako u cijelom svijetu pravi pas čuvar treba proći stručnu obuku kako ne bi postao prijetnja za okolinu u kojoj živi.
Pročitajte zašto psi postaju agresivni