To je to što me zanima!

Odgoj kućnog ljubimca: Osam najčešćih pogrešaka vlasnika

Impulzivna kupnja životinje, samo zato što se vlasnicima u tom trenutku čini slatka najčešća je pogreška. Prije nego se odlučite nabaviti ljubimca dobro se informirajte
Vidi originalni članak

Iako imaju dobre namjere prilikom nabavke, ali i nakon što ljubimac dođe u njihov dom ljubitelji životinja često rade neke pogreške zbog kojih na kraju pate životinje, ali i oni kao njihovi vlasnici.

Cnn.com navodi najčešće pogreške koje bi vlasnici ljubimaca trebali izbjegavati ako žele da životinje budu zdrave i dobro odgojene.

Impulzivna kupnja životinje, samo zato što se vlasnicima u tom trenutku čini slatka najčešća je pogreška. Prije nego se odlučite nabaviti ljubimca dobro se informirajte o vrsti životinje koju nabavljate je svaka vrsta ima specifične potrebe.

Preskakanje socijalizacije i treninga poslušnosti stručnjaci navode kao još jednu pogrešku. Zašto je to pogreška? Vlasnici koji impulzivno nabave ljubimca u pravilu ne znaju ( ili ne žele znati) da s ljubimcem treba raditi.

Ako to ne znaju vrlo vjerojatno niti ne znaju kako odgajati ljubimca - ne znaju bit dosljedni. Dok je ljubimac mlad vlasnicima su njegove nepodopštine čine simpa. 

Naprotiv, svojim ponašanjem potiču ih da rade gluposti. 

Kad simpatičnost postane problem vlasnici se krenu raspitivati kako ljubimca naučiti da ne mokri na sve strane, da ne uništava namještaj i slično. 

Većina pasa 'prodati će se' za omiljenu poslasticu. Vlasnici prema mišljenu stručnjaka griješe jer svojim ljubimcima daju previše poslastica

I kad zaslužuju i kad ne, što kod nekih pasa može izazvati neposlušnost. Poslastice bi ljubimcima trebalo davati samo tijekom treninga odnosno kad naprave nešto dobro.

I dok s jedne strane poslasticama ljubimcima pokušavaju pokazati koliko ih vole, s druge pak strane zanemaruju ih kada su u pitanju njihove potrebe za istrčavanjem, druženjem s drugim ljudima, psima i drugim životinjama. 

Kućni ljubimci koji na vrijeme ne prođu socijalizaciju mogu postati agresivni i strašljivi. Kako bi to izbjegli od malena ih upoznajte s različitim životnim uvjetima s kojima će se tijekom života susretati. 

Psa treba šetati tri puta dnevno – najmanje pola sata. Bez obzira na veličinu.

Vlasnici također griješe kad zanemaruju vježbe inteligencije pasa. Previše ih istrčavaju, a uopće im tijekom šetnji ili boravka u zatvorenom prostoru ne omogućuju igre u kojima pas koristi svoju inteligenciju poput traženja predmeta.  

Umjesto da mu poslasticu date samo zato što vas gleda tužnim očima istu sakrijte i naučite ga da je traži. Kad je nađe može je pojesti. 

Psi su inteligentne životinje i omogućite im da koriste inteligenciju. Ako im je dosadno, a ne zabaviti ih vi oni će se zabaviti sami. 

Jedna od češćih grešaka vlasnika širom svijeta jest predugo ostavljanje ljubimaca samih kod kuće. Kod njih to može razviti agresiju i anksioznost. Štene ne ostavljajte samo osam i više sati. 

Prije nego uopće nabavite psa, mačku ili drugog ljubimca organizirajte se tako da s vašim ljubimcem uvijek netko može bit ili da je isti što manje sam. 

Da bude sam kod kuće psa se može naučiti, ali ako ga se kao malog odmah nakon što je odvojen iz legla izloži stresu ostavljanja samog kod kuće, to kod njega može izazvati ozbiljne posljedice.

Za kraj, stručnjaci navode pogrešku koja proizlazi iz svega već navedenog – kažnjavanje psa

Vlasnici pse prečesto kažnjavaju, najčešće za nešto za što nije kriv pas, već vlasnik koji ga je nesvjesno naučio i od mladosti poticao neželjeno ponašanje. 

Kada ono postane neizdržljivo lakše je ljubimca kazniti nego priznati vlastitu pogrešku i istu pokušati ispraviti. Kućne ljubimce nikad ne kažnjavajte fizički. 

Budite odgovoran vlasnik. Prije nego postanete vlasnik dobro se informirajte. 

Kako odabrati psa?

Dresura psa - zanimljivosti

Kako odabrati ime za ljubimca?

Idi na 24sata

Komentari 1

  • Timmy2 17.01.2014.

    Moje najiskrenije iskustvo kada su u pitanju kućni ljubimci-psi.Obzirom da su oba psa udomljena nisu ih dobili kao štence.Ali,kujica je bila sociolizirana jer nije bila lutalica,dok muškić kada je došao kod nas bio je silno uplašen,tresao se od straha,nije nam prilazio.Sve je to prošlo za nekoliko dana jer kujica je postala mama.Došlo je vrijeme za ćipiranje i cijepljenje,po dolasku veterinara nastao je problem kako psića uopće dovesti i naravno pridržati.Veterinar je rekao dovedite mi nekoga tko se ne boji psa,otišla po sina i on je ne baš lako uspio pridobiti ga.Nije bila u pitanju poslastica,svojom mirnoćom i upornošću završili u u sobi gdje spavaju i borave.Nakon što je veterinar obavio svoj posao,došao je i ja sam pitala kako je to prošlo,on je odgovorio,vašeg sina uzeo je za vođu čopora.Zbog čega to naglašavam,jer moj suprug i ja provodimo više vremena s njim.Naši ljubimci su ravnopravni članovi obitelji,nema popuštanja,nema grubosti s naše strane,ali red se mora znati.

Komentiraj...
Vidi sve komentare