To je to što me zanima!

Ne hranite divlje životinje i ne uzimajte ih za kućne ljubimce!

Ako naiđete na mladunče životinje bez majke ne pokušavajte mu pomoći. Majka je vjerojatno u blizini, a čak ako nije veće su šanse da će u divljini preživjeti bez vas
Vidi originalni članak

Zaštita divljih životinja nije nešto što se događa samo u Africi i drugim udaljenim kontinentima. I u Hrvatskoj postoje ugrožene životinjske vrste poput velikih zvijeri, ptica, gmazova i vodozemaca. 

Mnoge od njih upravo u proljeće brinu o svojim mladima. Jeste li se ikada zapitali kako njima pomoći? Za sve vas koji se pripremate za posjet prirodi donosimo:

6 savjeta kako zaštiti divlje životinje

1. Tijekom šetnje prirodom ne bacajte smeće

2. Ako u prirodu idete sa psom budite odgovorni i stalno ga držite pod nadzorom. Ne dopustite mu da naganja i ozljeđuje druge životinje. Zamislite kako bi se osjećali da primjerice medvjed ili divlja svinja napadnu vašeg psa?!

3. Isto se odnosi na sve koji idu u prirodu. Ne približavajte se divljim životinjama pokušavajući ih hraniti, dirati ili primjerice fotografirati se s njima. 

4. Ako naiđete na mladunče bez majke ne pokušavajte mu pomoći. Udaljite se. Velika je vjerojatnost da je majka u blizini, a čak ako nije veće su šanse da će u divljini preživjeti sam. Što je više u blizini ljudi veće su šanse da će ga majka odbaciti.

5. Različite vrste ptica, zmije, kornjače, ježevi i ostale životinje pripadaju prirodi. Ne uzimajte ih kao kućne ljubimce.

6. Jednako važno! Kućne ljubimce kojih ste se zasitili nikada ne puštajte u prirodu. Većina ih neće preživjeti, a one koje prežive kao invazivne vrste potencijalna su opasnost za cijeli ekosustav.


Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare