Kako je i najavljeno većinu građana širom Hrvatske ujutro su dočekale prve ovogodišnje pahulje. Prema prognostičarima slično vrijeme očekuje nas tijekom vikenda.
Osim zimskih radosti, zima za kućne ljubimce donosi i nekoliko potencijalnih opasnosti.
Štenci i stariji psi najosjetljiviji su
Psima je također hladno. To ne znači da pse ne smijete voditi u šetnju i igrati se u snijegu. Najosjetljiviji su štenci i stariji psi. Ako primijetite da se tresu odmah ih smjestite na toplo.
Izbjegavajte kupanje ljubimaca
Ne preporučuje se kupanje kućnih ljubimaca jer postoji velika mogućnost da se prehlade.
Zimska odjeća za psa - na što obratiti pažnju prilikom kupnje
Ako primijetite da vaš ljubimac krećući se kroz snijeg počinje šepati ne paničarite. Uzrok su kuglice od snijega i leda koje se zalijepe na dlake ispod šapa ili između prstiju
Kod nekih pasa kuglice snijega izazivaju osjećaj kao da su stali na trn. Redovito im uklanjate snijeg sa šapa jer ljubimci koji izbjegavaju normalno hodati mogu iščašiti nogu, ali i oštetiti kralježnicu.
Zaštitite šape
Najbolje redovito šišajte dlake ispod psećih nogu. Posao manikure prepustite stručnjacima koji će osim dlaka, ako je potrebno podrezati nokte. Osim što ćete smanjiti mogućnost lijepljenja snijega, spriječit ćete infekcije.
Vlaga i prašina dobri su 'saveznici' kada treba napasti vašeg ljubimca, a upravo se na dlakama ispod šapa najlakše sakriti. Za osjetljive šape opasna je i sol kojom se posipaju prometnice.
Uz šišanje dlaka šape ćete najlakše zaštiti detaljnim pranjem nakon svake šetnje, ali pritom ih ne zaboravite skroz osušiti.
Trovanje antifrizom i soli
Sol, osim šapama ozbiljno, ako ju ljubimac liže prijeti i probavnom sustavu jer može oštetiti sluznicu.
Bljuzga pomiješana sa soli i antifrizom uobičajena je pojava na hrvatskim cestama. Vrlo lako takav mix završi na psećim šapicama.
Ako ih pas poliže tada dolazi do ozbiljnih trovanja, a najčešći simptomi su teturanje, povraćanje i teška depresija. Još jedan razlog za obavezno pranje šapa nakon šetnje.
Česta zabluda vlasnika je da pas i mačka zimi ne trebaju piti kao ljeti jer ionako jedu snijeg. To nije istina, naprotiv zimske dehidracije su jako česte te pas i mačka stalno trebaju imati svježe vode.
Smije li pas jesti snijeg?
Odgovor je negativan, ali koliko god se vi trudili on će ga jesti i guštati. Gotovo uvijek nakon snježnog obroka pas će dobiti proljev.
Ako uz njega primijetite da se vaš ljubimac nakon šetnje ponaša čudno, kao da je 'pod utjecajem alkohola' što prije posjetite veterinara. Običan proljev zaustavit ćete aktivnim ugljenom.
Za kraj naglašavamo da psima koji duže borave na hladnoći treba pojačati obroke. Ako pas živi na dvorištu tijekom zime uz bogatije obroke uvijek treba imati svježu vodu (pazite da se ne zaledi), a u pseću kućicu stavite stare deke kako bi se psi mogli barem malo ugrijati.