Trovanje pasa i mačaka započelo je prije mjesec dana u Žrnovnici kod Splita te se od izoliranog slučaja pretvorilo u epidemiju nakon što su i drugi prijavili da su njihovi ljubimci bili otrovani.
Za sada su na udaru Split i Zagreb. Kako bi zaštitili svoje ljubimce građani su uzeli stvar u svoje ruke.
Putem Facebooka i raznih foruma svaki dan dojavljuju livade za koje se sumnja da su otrovane.
Do sada je zabilježeno 22 lokacija
Split:
Žrnovnica ( mjesto pokraj Splita)
Starčevićeva ulica -Skalice
Kineski zid - Spinut
Plokite
Zagreb:
Maksimir - livada nasuprot KBC Dubrava i u blizini Bukovca (pored glavne staze 5. jezera )
Kajzerica - Savski nasip
Centar - Park Ribnjak i Krešimirov trg
Srednjaci - Ulica braće Domany
Kod Vinogradske bolnice
Prečko - Jarnovićeva ulica
Pantovčak - ulice Goljak, Novi Goljak i park Zelengaj
Dubrava kod OŠ Retkovec ( pronađeni žganci s bijelim kristalima)
Trg Stjepana Radića - Miramarska ( livada kod Poglavarstva grada Zagreba)
Srebrnjak - Zeleni dol
Heinzelova ulica
Livada kod Doma športova
Fallerovo šetalište - Remiza
Trg Ivana Kukuljevića - Špansko
Zagrebačka policija potvrdila dvije lokacije
U Policijskoj upravi Zagrebačkoj rekli su nam da su uz prijavu trovanja na području Maksimira (nasuprot KB Dubrava) 15. veljače također dobili dojavu o sumnjivoj tvari u blizini Bukovca (pored glavne staze 5. jezera ).
- Policijski službenici izašli su na mjesto događaja te izuzeli tragove koji su dostavljeni na analizu i daljnja vještačenja. Također, obavljaju se daljnji policijski izvidi radi utvrđivanja činjenica vezanih uz ovaj događaj - poručuju iz PUZ-a.
Građane koji sumnjaju da je na nekoj lokaciji postavljena potencijalno otrovna tvar pozivaju da to dojave nadležnoj policijskoj postaji, a pomoć mogu potražiti i na broju telefona 192.
Na što paziti prilikom šetnji?
Otrovi za pse i mačke najčešće su ustvari razni tzv. poljoprivredni otrovi (za puževe, glodavce i slično), a trovači ih skrivaju u hranu poput kruha, žganaca ili životinjskih iznutrica kojima većina pasa i mačaka ne može odoljeti.
Zato ako na livadama gdje šećete primijetite bilo kakvu hranu budite oprezni i ne dajte svojim ljubimcima da joj se približe. Pokupite ju i bacite u smeće te odmah operite ruke. Osim otrova u nju se često stavljaju komadi stakla, igle i ostali 'alati' koji mogu naštetiti ljubimcima.
Kako životinjama pružiti prvu pomoć možete pročitati OVDJE, a ovim putem pozivamo vas da u komentarima 'prijavite' sumnjive lokacije koje se ne nalaze na ovom popisu (kako bi isti mogli nadopuniti).
Kazne od 10 tisuća kuna do godine dana zatvora
Trovanje životinja zabranjeno je Zakonom o zaštiti životinja koji fizičkim osobama za ubijanje životinja propisuje kazne od 10 do 15 tisuća kuna. Također, prema članku 205. Kaznenog zakona onaj 'tko životinju usmrti bez opravdanog razloga' kaznit će se kaznom do jedne godine zatvora.