To je to što me zanima!

Kako i kojom hranom tijekom zime hraniti vrapce, golubove...

Kruh je najopasniji. Sa sjemenkama suncokreta ne možete pogriješiti jer hranjiv je za većinu ptica, a uz njega možete im ponuditi mljeveni kukuruz, pšenicu i proso
Vidi originalni članak

Golubovi, vrapci, kosovi, patke i ostale ptice tijekom zime, kada su njihova prirodna staništa okovana snijegom i ledom osuđene su na gladovanje.

 Kako bi i njima barem malo olakšali preživljavanje hladnijih mjeseci donosimo nekoliko korisnih savjeta kako hraniti 'divlje ptice'.

Ptice trebaju pomoć ljudi

Zime u Hrvatskoj su nepredvidljive. Postalo je normalno da nas usred prosinca griju proljetne temperature, ali jednako tako u razmaku od samo nekoliko dana zima pokazuje svoje pravo lice. 

Ako u njihovim prirodnim staništima nema snijega i leda većina ptica u takvim uvjetima će se snaći i pronaći nešto za jelo. Kada padne snijeg hrane najčešće neće biti dovoljno za sve pa životinje trebaju ljudsku pomoć. 

Suncokret, najkorisnija zimska hrana

Sa sjemenkama suncokreta ne možete pogriješiti jer hranjiv je za većinu ptica, a uz suncokret možete im ponuditi i mljeveni kukuruz, pšenicu i proso. 

Najjednostavnije je kupiti gotovu hranu za ptice. Hrana neka bude što raznovrsnija, a u obzir uzmite da neke ptice uz biljke jedu i meso. Kupovne kugle za divlje ptice koje u sebi sadrže loj najjeftinija je opcija. Cijene variraju, ali jedan obrok za više ptica neće vaš koštati više od tri do pet kuna. 

Da li pticama davati kruh?

Ipak, kruh je najčešća namirnica koju ljudi daju gradskim pticama. Ujedno to je najnezdravija i najopasnija hrana. Savjetovati da im ga ne dajete bilo bi neozbiljno jer većini vrabaca i golubova u zimskim mjesecima to je jedini obrok.

 Ako im već dajete kruh ne bacajte ga cijelog, kao što radi većina ljudi, već ga osušite i razmrvite. Poželjno je da u kruhu ima cjelovitih žitarica. Od ostale ljudske hrane pticama možete davati tvrdo kuhana jaja, kuhanu rižu, svježe povrće i voće (može i suho, ali usitnjeno). 

Namirnice su to bogate proteinima, vitaminima i ostalim tvarima koje pticama osiguravaju energiju potrebnu za letenje i grijanje tijela. 

Ptice zaštitite od mačaka

Kada ste se jednom odlučili na hranjenje činite to svakodnevno tijekom cijele zime. Ako nemate volje bolje niti ne počinjite s hranjenjem jer neke ptice brzo se naviknu na siguran obrok pa niti ne pokušavaju hranu tražiti u prirodi. 

Bilo bi dobro da sjemenke stavljate u natkrivene kućice i hranilice. Kako ih napraviti pogledajte u videu iznad članka. Hranilice redovno kontrolirajte te hranu ako je vlažna i zaleđena zamijenite svježom. Kruh, voće i povrće možete poslužiti na  livadama, ali obavezno na čistim površinama. 

Većini ptica hranu ipak  poslužujte na povišenim mjestima. Time ćete spriječiti da  za vrijeme svog obroka ne postanu obrok mačkama. 

Ptice grabljivice također tijekom zime moraju jesti i sasvim sigurno će pokušati ugrabiti neku od ptica koje vi hranite. Koliko god vam se to ne sviđalo ne sprječavajte ih u tome. 

Većina njih zakonom je zaštićena i za njihovo ubijanje platit ćete visoku kaznu.

Imate koristan savjet kako tijekom zime hraniti divlje ptice?! Podijelite ga s nama.

Idi na 24sata

Komentari 18

  • Andrea_777 18.12.2012.

    Hranim ih cijelu zimu sa suncokretovim sjemenkama i okitim vrt s onim lojnim kuglicama. Super ih je gledati kako papaju. Neki dan je bila jedna, poprilicno velika, onako sarena , bijelo crna sa prekrasnom zarko crvenom krunom na glavi....zna li neko koja je to vrsta?

  • Strawberry_1 17.12.2012.

    Meni na prozor dolaze sjenice i vrapci. Na prozoru imam s vanjske strane roletu koja od polovice može izvuči prema van pa tako ptice imaju zaštićeni dio gdi ne može padati snijeg. Hvala za savjete s hranom - ja sam do sada stavljala mrvice suhog kruha, rižu, hajdinu kašu

  • biga 17.12.2012.

    prošle zime su u mom mjestu pokrepali kosovi... bile jako niske temperature i snijega kao u priči... našao sam dva polumrtva, nisu mogli ni poletiti da se nahrane hranom koju sam im ostavljao. stavio sam ih u kavez, dao im vode i hrane i u garažu(nisam odmah smio ih unositi u toplo jer bi krepali od šoka). jedan je preživio, jedan krepao.. al ovaj preživjeli se za dan jednostavno preporodio... skakao je, letio bolje od ostalih koji su noć vani proveli. a ovo za meso, pošto živim na selu, kožu sa suhe slanine pri kojoj je ostalo malo bijelog sam ih okačio na balkon i to bi one počistile pravo.. pa onda krumpir kuhani što bi nama ostao poslje jela, hrana za ptice... sve im to pomaže, jer stvarno po snijegu i ledu bez nas su osuđene na propast...

Komentiraj...
Vidi sve komentare