Snoopy, kućni ljubimac Charlieja Browna, pas koji spava na krovu svoje kućice jedan je od najpoznatijih pasa na svijetu.
Od 1950. kada se prvi put pojavio u stripu Charlesa M. Schulza do danas ovaj pas svojim dogodovštinama zabavio je milijune ljudi širom svijeta. Zabavio, ali i popularizirao pasminu kojoj pripada - biglove.
Govori o tome podatak da se biglovi u SAD - u nalaze na visokom trećem mjestu ljestvice koja mjeri popularnost pasmina. Slična situacija je u ostatku svijeta, uključujući i Hrvatsku.
Pogledajte najslađeg bigla na internetu
Poput Snoopyja, biglovi u stvarnom svijetu simpatični su psi poznati po svojoj inteligenciji, ali i tvrdoglavosti. Prvi put pojavljuju se početkom 16 stoljeća kao vjerni pratioci engleskih lovaca koji su pomagali u lovu na kuniće, zečeve,fazane, prepelice i ostale male životinje. Zbog izvrsnog njuha koristilo ih se kao pse tragače, a danas su najpopularniji kao obični kućni ljubimci.
Bigl kao kućni ljubimac idealan je za aktivne obitelji s djecom, ali i samce rekreativce koji trebaju partnera za trčanje i/ili bicikliranje u prirodi. Biglovi imaju kratku dlaku koja se u odnosu na većinu drugih pasmina manje linja.
Idealni su zato za držanje u stalnu, ali treba naglasiti da su to psi koji osim maženja zahtijevaju puno kretanja i istraživanja na otvorenom. Vlasnici biglova ističu kako ne vole da ih se dugo ostavlja same kod kuće.
Krasi ih epitet tvrdoglavih pasa, a treba naglasiti da biglovi vole lajati i zavijati. Ne volite li 'glasne pse' razmislite o nekoj drugoj pasmini.
Vlasnici, bez obzira kojoj kategoriji pripadali moraju znati da biglovi imaju potrebu za njuškanjem 'svega i svačega'. Ako ih niste naučili da se odazovu i stanu na vaš poziv, ma koliko ih vi dozivali između vas i zanimljivog mirisa za kojim su spremni trčati kilometrima izabrat će mirise.
Česta greška vlasnika početnika jest da 'nasjednu' na biglov šarm dok su štenci, pa kasnije kada pas odraste s njim imaju problema.
Zanemareni bigl za vlasnika može postati noćna mora - pas koji će ga navlačiti, lajati na ljude i druge životinje, zavijati kad je sam kod kuće te jedva čekati priliku da napravi neku nepodopštinu.
Kako se to ne bi dogodilo s dresurom počnite što ranije. Budite dosljedni. Jasno postavite granice što se smije, a što ne. I naoružajte strpljenjem.
Dobro se slažu s drugim psima, ali ne uvijek i s drugim vrstama kućnih ljubimaca poput mačaka i ptica. U njihovom prisustvu kod biglova koji uz njih nisu odrastali proradit će lovački instinkt.
Naravno, uz ranu socijalizaciju biglovi će bez problema prijateljski prihvatiti svakoga. U prosjeku žive između 12 i 15 godina.
Pozivamo vas da u komentarima podijelite vaša iskustva s ovom pasminom, a želite li da vaš pas bude dio galerije iznad članka fotografije s imenom psa pošaljite nam na ljubimci@24sata.hr
Posjetite KALKULATOR PASMINA