Aljaški malamut jedna je od najstarijih pasmina pasa na svijetu, najpoznatija po vuči saonica s ljudima i teškim teretima.
O njihovom porijeklu postoji malo pisanih tragova, ali sigurno je da su ime dobili po Mahlemut Inuitima, plemenu koje je naseljavalo visinske dijelove zapadne Aljaske.
Kako bi preživjeli bavili su se lovom i ribolovom, često daleko od svojih sela.
Osim što su im pomagali u traženju krupne divljači psi su im pomagali istu dovući do njihovih naselja, probijajući se kroz snijeg ili preko zaleđenih vodenih površina.
Aljaški malamuti ljudima su pomagali i u čuvanju sela, a nerijetko su svojim tijelima grijali djecu, pomažući im da se ne smrznu. To sve mogli su činiti samo veliki, inteligentni i snažni psi guste i oštre dlake s poddlakom.
Sve što su aljaški malamuti ( i njihovi preci) bili tijekom povijesti oni su i danas – radni psi odani svojim vlasnicima o kojima su jako ovisni ( teško podnose samoću). Ako ih se ostavi same često zavijaju 'poput vuka'.
Brzo uče, vole djecu, a ako ih se na vrijeme socijalizira dobro će se slagati s drugim psima
Iako se drže kao klasični ljubimci svi koji razmišljaju o nabavci ove pasmine trebaju znati da je to prije svega radni pas. To znači da ako mu ne možete posvetiti minimalno dva sata za igru i treninge bolje razmislite o nekoj drugoj pasmini.
Kao i većina radnih pasa i aljaški malamuti ako im je dosadno sami će si pronaći zabavu koja se vlasniku koji psa zanemaruje neće svidjeti.
Vole hladnije vrijeme, a preporučuje se držati ih u kući s velikim dvorištem. Potrebno ih je češljati dva puta tjedno. Aljaški malamut živi između 12 i 16 godina.
U komentarima pišite vaša iskustva s ovom pasminom, a na ljubimci@24sata.hr šaljite fotografije vaših malamuta koje ćemo rado objaviti u galeriji iznad članka.