1. Kiseli krastavci
S barem šest različitih sorti, kiseli krastavci zasigurno su svestrani međuobrok. Ova hrana bogata elektrolitima zadovoljit će vašu slanu žudnju.
- Osim toga, prirodni probiotici u fermentiranim kiselim krastavcima čine ga idealnim međuobrokom ugodnim za crijeva - kaže dijetetičarka Ella Davar. Naučite raditi kisele krastavce kod kuće kako biste ih uvijek imali pri ruci.
POGLEDAJTE VIDEO:
2. Kiseli kupus
Kiseli kupus (fermentirani kupus) također sadrži probiotike i prebiotička vlakna pogodna za crijeva. Uz podršku zdravom mikrobiomu, studije su pokazale da probiotici mogu sniziti krvni tlak i poboljšati šećer u krvi.
- Iz tih razloga i zato što kiseli kupus sadrži vlakna, također može podržati i zdravlje srca - tvrdi dijetetičarka Abby Cannon.
3. Masline
Masline su bogate zdravim mastima za srce i za mozak.
- Masline i maslinovo ulje smatraju se izvrsnom zdravom hranom, ne samo zbog mononezasićenih masti i oleinske kiseline, već i zbog toga što su one prepune polifenola - kaže kardiolog Steven Gundry. Taj spoj pomaže kod upala, održava zdravu razinu šećera u krvi i podržava zdravlje mozga. Grickajte ih samostalno ili u kombinaciji s kremastim kozjim sirom.
4. Losos
Za one koji ne jedu crveno meso, uključivanje lososa u prehranu je odlična opcija. Prepun je proteina i omega-3 masnih kiselina. Losos je izvrstan pogotovo za one koji su na dijeti ili prate mediteransku prehranu.
5. Krekeri
Kada trebate brzinski napuniti baterije krekeri su super stvar. To su grickalice bogate vlaknima, a preporučuju se oni na bazi orašastih plodova i sjemenki. Slani su i utažuju glad bez dodavanja šećera u krvi. Osim toga, mogu se jesti uz maslac s orašastim plodovima, humusom ili salatom od tune. To je posebno korisno za ljude koji su osjetljivi na određene vrste namirnica, poput glutena.
6. Orašasti plodovi
- Hrana poput orašastih plodova i sjemenki sadrži vlakna, omega-3 i antioksidanse, tako da šačica orašastih plodova može biti vrlo zdrava za srce - rekla je dijetetičarka Ginger Hultin.
Primjerice, brazilski orašasti plodovi bogati su selenom koji podupire štitnjaču. Dokazano je da orasi poboljšavaju zdravlje crijeva i srca, pistacije se smatraju cjelovitim proteinima (jednim od rijetkih izvora na biljnoj bazi), a bademi mogu smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti.
7. Sjemenke
- Sjemenke sadrže značajne razine esencijalnih masnih kiselina, bjelančevina, vlakana, vitamina, minerala i antioksidansa - što je od vitalnog značaja za svaku zdravu prehranu - govori trenerica Ximena Araya-Fischel. Sjemenke bundeve i sjemenke suncokreta dvije su najslanije mogućnosti za užinu, ali također možete odabrati chia, lan, sezam i još mnogo toga.
8. Sardine
Sardine u konzervi pristupačan su, održiv izvor ribe, koja ima manje žive u odnosu na neke veće ribe. One su super kao međuobrok i pružaju potrebno zdravlje za mozak. Bez obzira jedete li ih s kostima ili bez, unosite dobru količinu proteina, vitamina D i protuupalnih omega-3 masnih kiselina.
9. Kokice
- Kokice su cjelovite žitarice koje sadrže vlakna. Također su lagane, tako da možete pojesti nekoliko šalica u jednoj porciji - kaže dijetetičarka Adrienne Ngai. Možete ih začiniti sa soli i paprom ili čilijem i limetom - ovisno o vašim željama.
10. Guacamole
Guacamole, napravljen prvenstveno od avokada, bogat je mono nezasićenim masnoćama zdravim za srce. Osim dobrih masti, avokado sadrži i druge hranjive sastojke koji podržavaju zdravlje, uključujući preko 14 minerala, proteina, topivih vlakana, fitosterola, polifenola, karotenoida, omega-3 i vitamina B- složeni, C, E i K.
Začinite ga s malo soli i jedite s povrćem ili ga kombinirajte s tortiljom.
11. Slanutak
Slanutak je također odlična opcija kao međuobrok. Možete ga ispeći na maslinovom ulju i morskoj soli kako biste zadovoljili slanu potrebu. Bogat je magnezijem, vitaminom B6, vlaknima i proteinima.
12. Svježi sir
Većina marki svježeg sira daje između 15 i 25 grama proteina po šalici. Proteini su neophodni za oporavak i rast mišića. Spojite ga s rajčicama ili krekerima za slani međuobrok.
13. Čips od kelja
- Čips od kelja (tj. kelj pržen na maslinovom ulju, morskoj soli i drugim začinima po izboru) bogat je antioksidansima, poput beta-karotena, vitamina A i K, te luteina - kaže Maggie Moon. Ovo lisnato povrće čini hrskavi, slani međuobrok.
14. Sir i krekeri
Sir i krekeri daju tijelu proteine, vlakna i onaj dodir natrija koji tražite - sve u jednom. Iako određeni prerađeni sirevi mogu sadržavati nepotrebne aditive, dijetetičar Frances Largeman-Roth, rekao je da minimalno prerađeni sir može dodati hranjive sastojke, poput proteina i kalcija, u vašu prehranu.
15. Tvrdo kuhana jaja s morskom soli
Kuhana jaja sadrže značajnu količinu bjelančevina, selena, folata, vitamina A i D i još mnogo toga - što ovo čini pristupačnom, zdravom i jednostavnom grickalicom.
16. Zapečena brokula ili cvjetača
Uz odgovarajuću količinu soli i maslinovog ulja, ovo će se povrće lijepo zgnječiti u pećnici, oponašajući teksturu čipsa - ali uz dodane blagodati vitamina i minerala, piše Mind Body Green.